Domov / Hlavná strana / Komentáre / Jozef Viskupič: rozšírme volebné právo na 16 rokov

Jozef Viskupič: rozšírme volebné právo na 16 rokov

jozef-viskupicDňa 2. mája 2015 poslanec Jozef Viskupič za stredopravú stranu OĽaNO podal návrh novely zákona, ktorý hovorí o znížení vekovej hranice voličov o dva roky. Právnou normou sa bude parlament zaoberať na májovej schôdzi. Týka sa to volieb do parlamentu, volieb prezidenta SR, volieb do Európskeho parlamentu, ľudového hlasovania a odvolaní hlavy štátu SR, komunálnych a krajských volieb a referenda.

Viskupič hájil svoj inšpiratívny návrh mentálne retardovaným argumentom, že takýto právny stav už niekoľko rokov funguje v Rakúsku, že rozumová vyspelosť a informovanosť mladých sa zvyšuje a že existujú ľudia, ktorí sú schopní v 16 rokoch plnohodnotne vnímať politiku spolu s vecami verejnými a tak ďalej, bla bla bla.

Začal by som na hranici 14 rokov, veď už aj X-Faktor spustili nižšie. A prečo vlastne nie už od šiestich rokov? Doma máme 1 koníka, 2 kravičky, niekoľko sliepočiek a 1 kozičku. Nemohli by aj oni voliť OĽaNO?

Je jasné kam smeruje toto úsilie: získať ľahko manipulovateľnú cieľovú skupinu, ktorá nemá vedomosti, nemá s čím porovnávať súčasné a minulé, nemá životné skúsenosti, je naivná a neznalá životných pomerov. Nikto príčetný týmto skrachovaným zúfalcom neverí. Preto sa chcú uchádzať o hlasy malých detí a tak manipulovať volebným výsledkom. Ako volebné im možno ponúknu marišku!

Nie je nič lepšie. Preinštalovaný mozog facebookom, prepláchnutý mainstreamom, nejaký ten týždeň GTA a Resident Evil a názor na vec je vonku. Tlieskam. Ozaj, zabudol som na Cannabis a niekoľko litrov RedBull-u. Ak dostanú voľno v škole, pôjdu voliť, len sa obávam, že zakrúžkujú toho, kto im to voľno dá. Rytmus bude prezident, Strapo premiér a Matovič získa voličov na svojej mentálnej úrovni.

Viem si živo predstaviť ako SaSanky a spol. lovia v týchto vodách. Kreatúra menom Richard Sulík zažije renesanciu, oživenie a vrchol politickej kariéry. Šesťnásť a sedemnásť ročné nafetované deti sú jeho potenciálni voliči, môže byť na seba hrdý. Je pobavujúce, že OĽaNO a SaS sa bez podpory detí nedostanú do parlamentu.

Spraviť dôležité rozhodnutie, ktoré poznačí, prípadne vytvorí novú budúcnosť republiky a zmení osudy miliónov ľudí, nie je vôbec jednoduché. Naopak, je to veľká zodpovednosť a neuveriteľne náročná úloha. Človek musí pretekať vedomosťami, mať obšírne znalosti a obrovský záber z každej spoločenskej oblasti – ekonomika, politika, právo, história, literatúra, logika, filozofia, štatistika… Musí mať obdivuhodné rozumové schopnosti, bohaté životné skúsenosti, nahromadené hromady znalostí a vedieť s nimi pracovať, prepájať ich. Bez týchto vlastností to nejde, nemôže. Nie je v silách a možnostiach 18 ročného mladého človeka spraviť správne politické rozhodnutie, nie to ešte pre 16 ročného. Volebné právo pre 16 ročných je nemiestny žart.

Predstava 16 ročných voličov je absolútne smiešna. Dieťa nerozumie politike. Spýtajte sa sám seba: aké ste mal názory keď ste mali 16 rokov?

Dňa 12.5.2015 TASR priniesla právu, že Jozef Mikloško z KDH tvrdí, že rodina s 8 deťmi má mať väčší hlas ako bežné rodiny. Nezabudol dodať „zdravá rodina“, ale každý vie, že je reč o volebnom zvýhodnení cigánov. Takmer nijaká slovenská rodina nemá osem detí, pretože rodičia musia pracovať a zarábať na živobytie, jedlo, bývanie, šaty, dovolenku. Takže deti sú ohrozované násilím, drogami, pedofíliou a a početné rodiny sedia za jedným stolom a preto treba uzákoniť mnohopočetným rodinám (rozumej: cigánskym) silnejší hlas vo voľbách. Geniálne zdôvodnenie, priam nepriestrelné.

Návrh rozšíriť volebné právo na 16 ročné deti a dať silnejší volebný hlas pre rodiny s 8 deťmi. Tieto dementné návrhy sú perfektné ukážkové príklady ako funguje liberálna demokracia.

Je potrebné dať právo voliť širokým masám, ktoré nerozumejú politike pod ušľachtilou zámienkou občianskych práv a slobôd – veď to v totalitných režimoch nemajú rovnosť pri voľbách! A títo ľudia budú hlasovať presne tak, ako ich zmanipulujú médiá vo vlastníctve malej skupinky oligarchov a finančníkov, ktorá diktuje verejnú mienku. Vznikne široká masa, ktorou bude možno manipulovať. Rozumného človeka médiá nezmanipulujú a v situácii, že by volič získal voličský preukaz až po úspešnom absolvovaní testu všeobecnopolitického minima a až potom by mohol robiť rozhodnutia, vláda finančnej oligarchie by skončila za sekundu. Z tohto dôvodu volebné právo dostane každý: aby dvaja vymetení blbci prehlasovali jedného sčítaného vzdelaného človeka, ktorý sa orientuje v politike. Výsledok je vždy ten istý: hlasy vzdelaných ľudí zaniknú a voľby vyhrajú trhoví demokrati, lokaji úžerníckej internacionály. Presne takýto je účel všeobecného volebného práva. Politik, ktorý sa vie obliecť do obleku a dobre vyzerá dosiahne vyšší volebný zisk ako odborník. O tomto je demokracia.

Ak voličská masa reaguje stále menej a menej na režimovú propagandu, trhoví demokrati rozšíria voličskú základňu a zväčšia skupinu ľahko manipulovateľných voličov.

Základ liberálnej demokracie je manipulovanie s dezorientovanými a nevzdelanými masami. Preto sa nikdy nedočkáme toho, že k voľbám budú môcť iba tí, ktorí majú skutočné poňatie, o čo ide a ktorí si to zaslúžili – svojimi vedomosťami, vzdelaním, prácou, schopnosťami.

Autor: Michal, www.protiprudu.org

Odkazy:
http://www.teraz.sk/slovensko/viskupic-volebne-pravo-16-rocni/132863-clanok.html
http://obycajniludia.sk/jozef-viskupic-olano-chce-umoznit-volit-16-rocnym/
http://www.teraz.sk/slovensko/j-miklosko-rodina-s-8-detmi-by-mala/134534-clanok.html

O ::prop

31 komentárov

 1. Zabudol tam ešte navrhnúť, právo voliť pre mentálne retardovaných s IQ 25, rôznych degenerovaných idiotov a aj pre masových vrahov.

  • Masovy vrah?:))))) boze kde su tie krasne casy, stvrtenia, lamania v kolese a napichovania na kol tychto neřádov.
   Ó tempóra o móres.
   Trest smrti bezpodmienecne, verejne popravy, za vrazdy, za rozkradacky.
   Pan Juraj Š. Mal mat davno nastoknutu hlavu na Svätoplukov mec na nadvori Bratislavkeho hrady,odtate ruky pribite nad vchodom do NR a rozstvrtene udy na hranicnych prechodoch do PR, MR,,CR , UR.

 2. Aman Againsttime

  S textom možno iba súhlasiť. Osobne by som dolný vekový cenzus posunul ešte vyššie a taktiež by som presadzoval i horný vekový cenzus. Pri všetkej úcte k starým ľuďom ich rozhodovanie vo voľbách býva veľakrát postavené na irelevantných základoch (výška, úsmev, počet zobrazení v televízii, atď.). Rovnako ako tínedžeri i oni sú ľahšie ovplyvniteľní populistickými heslami. Vo všeobecnosti nechápu súvislostiam v dostatočnej miere. Asi každý si spomenie napr. na „babky demokratky“, a pod. 🙂 .Samozrejme, že to neplatí pre všetkých, ale pokiaľ môže byť obmedzené volebné právo 17-ročného génia, ktorý sa perfektne vyzná v politike, lebo vekový cenzus nereflektuje potrebu rozumového cenzu na 100%, tak potom by malo byť tiež úplne v poriadku, ak 80 ročný čiperný, inteligentný a nesmierne skúsený starý človek nemá volebné právo, pretože veľká časť 80 ročných ľudí nedosahuje túto dostatočnú mieru, tak ako väčšina 17 ročných na opačnej strane (treba si uvedomiť, že vekový cenzus je v podstate skrytý rozumový cenzus).

  • :)))))))) Ano,chod to vysvetlit S.A. ! Ale vazne, v tomto sa myslis. Ucta k starym ludom je jeden z pilierov spolocnosti. Babky-demokratky preukazali viac rozumu ako ostatni volici.. nemyslim, ze stari ludia zluhali skor to boli mladi a prave prvovolici otacali smerovanie neziaducim smerom. Suc si toho vedomy Viskupic, prave toto ziada. Stary clovek ma mozno reakcie ktore sa nas irituju ako pomalsie reakcie atp, ale ma skusenosti. Samozrejme nehovorim o stareckej demencii, ale uz sa priroda postara sama, kedze dementny clovek straca zaujem o voolby prirodzenou cestou.
   Co si ja pamatam Volby a referenda stari ludia nikdy nezlyhali!!!!! Boli to vzdy a opakujem vzdy mlady!!!

   • Nemýli sa.
    Ty máš pravdu, že na Slovensku zlyhali a boli zmanipulovaní anglosionistickým sajrajtom hlavne mladí, ale na druhej strane manipulácia naozaj starších voličov za Mečiara tiež nebola zdravá, pretože viedla b sebaonanii a do slepej uličky.
    Praktcky ba v sučasnosti cenzus na vyšší vek -napr od 60 roku života – nič moc nepriniesol a vzbudil by odpor, ale ak by mal byť odpor proti posunutiu dolnéj hranice veku voličov argumentovaní hranicou u starých ročníkov, .tak úplne kľudne.
    Ono aj tak je to len cirkus, Táto téma posunu na 16 rokov len ukazuje, ako je systém zameraný na blbcov – a tých je vo všetkch ročníkoch dosť.

    • Konecne nazor. Ale 60 uz je cez, ci ako ?
     Pravda je ze tieto potkanie preteky, nikam nevedu. Skusme najst modus ako system uregulovat do zitelneho stavu. Vsetci citia ze takto dalej nejde. Vsetko ide na parazitov.banksterov a ich pomocnikov. Slusny clovek hotova opica.

  • Díky za skvelý komentár, úplne súhlasím. Práve dávam dokopy osnovu na náčrt nového volebného systému a tvoje myšlienky určite využijem.

   • pravo volit by mal len clovek, ktory prejde vseobecnym testom politickeho minima. dostane volicsky preukaz, ktory by so mal po dosiahnuti urciteho veku obnovit pr.: kazdych 10 rokov. ked potrebujete na pracu s potravinami preukaz hygienickeho minima, preco nie na volenie zastupcov veci verejnych.

    • Jediná otázka. KTO bude určovať, čo bude obsahom testu a AKÉ majú byť správne odpovede? Totiž – ak vyjadríte svoj názor, nemusíte sa dostať k voľbám. Ak budete v teste klamať, o čo ste lepší, než oni? Ak by voľby mohli niečo zmeniť, dávno by ich zrušili…

 3. V tolko omielanej demokracii, sa veci mali inac. V antike, ste museli byt obcan. A to nebol kazdy. V amerike rannych otcov zakladatelov, bol konsenzus majetku 500 dolarov. Co nebolo malo, ked to prepocitame na dnes podla zlata zodpoveda to asi 30 000 Euro. Ja by som zaviedol nielen vekove ale aj majetkove kvorum.
  V tomto ma herecka Zdenka S.pravdu nemoze byt hlas čandala z osady rovnoceny hlasu cloveka ktory vytvara hodnoty a prispieva k blahu vlasti.
  Čandal by ziadne volebne pravo mat nemal. A rovnako nezamestnany alebo iny zijuci na krku ostatnych.

  • Máš pravdu, najväčší hlas by mal mať platiteľ daní, čím viac daní platíš, máš väčšie právo hlasu, no v tomto hnoji to nemôže prejsť.

   • Prosím ťa, takže bankári by mali najviac hlasov? 🙂

    Pravdupovediac, oni aj tak majú (aj) cez prachy, ktoré si sami íšu, najvňľšiu moc.

    Demokracia nie je ani len manipulovaný boj o moc. Demokracia je LEN a LEN HRA, len ničneznamenajúce divadlo vzbudzujúce správna ocit v masách.
    Podobne ako spoločná hromadná návšteva kostola, spoločné masové demonštrácie, ako bývale tanečky okolo kmeňového totemu – tak dnes máme „demokraciu“.

    Existuje objektívny pojem „delba moci“. O tej sa dá hovoriť, aká je a aká by mala byť. Ale s tou nemá „demokracia“ nič spoločné. Je to len prázdne slovo, rovnako ako napríklad „hypokronizmus“, „circumfteria“, „anafteria“ … 🙂 Aj tie môžeme rozoberať donekonečna a nikam to nepovedia. Viete napríklad, aká skutočná anaftéria bola v starom grécku?

   • Bankári neplatia skoro žiadne dane, myslel som to prepočítané percentuálne na príjem.

  • maršal Žukov

   Aaaaano, samozrejme. Najviac hlasov by prirodzene mali mat bankári, rentieri a iní paraziti. Geniálny nápad, to by bola totálna zmena! Člověče nešťastná:-))

   • Toto som nikde nepovedal a nemyslel. KVORUM!! to znaci nutnu kvalifikacnu podmienku. To co myslite Vy je konzumerizmus a ja som proti tomu.cize nie priama umera viac penazi viac clovek:))), ide o to vylucit dementov, degeneratov, ludi nezodpovednych moralne nesposobilich.

    Volakedy sa vyslovne uvadzalo „dotycny je mravne a moralne zachovaly“.
    Nemoze byt mravne zachovaly clovek ktory je parazit!!

    • maršal Žukov

     Kto a na základe čoho to určí, kto je hoden hlasovania? Sú bezdomovci ktorí by si to zaslúžili viac ako napr. Milan Lasica….

     • Iste su. Ale clovek, zijuci na ulici by nemal mat hlas. Bud si urcite kriteria alebo nie. Demokracia ako taka je zla. A to co ste naznacili je iny problem. Alebo dalsi. Aj ten by sa mal riesit. Komu priznat obcianstvo. V state Izrael je 9 stupnov obcianstva. Podla toho dotycny by mohol hlasovat a Vy nie.

    • Pomaly s tám „parazitom“.
     Veľa rozumných ľudí sa zúčastňuje čraz menej na tomto „preteku potkanov“.
     Systém je otroctvo a každý, kto má sebaúctu, dáva prednosť vystúpeniu z neho pred pretekmi v ňom.
     Takže útoky na parazitov by sa mohli obrátiť proti nám. Ja osobne si nerobím posraté zásluhy z toho, koľko som zatial odpracoval pre systém. Tento tvoj spôsob uvažovania v tejto veci by zametal von aj všetkých, ktorých systém vycical a odhodil – objektívne nezamestnaných a podobne – často tých, ktorí si na základe vlastnej trpkej reality konečne uvedomili, v čom vlastne žijú. A zostali by len priblblí dobre platení a poslušní frikulíni.

     Cigáni sú iná otázka a dajú sa definovať inak, ako takto. Najlepšie testom minimálnej inteligencie a občianskej aktivity.

 4. maršal Žukov

  Posledné 3 písmena jeho priezviska ho dobre vystihujú

 5. Zbytočná debata.
  Dva hlasy idiotov rušia hlas jedného múdreho.
  A odkedy záleží na nejakom hlasovaní?
  “Mňa nezaujímajú voliči, ale tí, ktorí počítajú hlasy”. (Stalin).

 6. No, skusim navrh. Volebne pravo pre cloveka ktory ma odpracovanych minimalne 26 rokov, a odpracovanych 5 rokov. Z coho by sa VŠ pocitala za 2 roky prace. Uzakonit povinnu Voj. Sluzbu v dlzke 150 dni. Upravit brannu povinnost. Volit by mohol iba absolvent voj. Sluzby alebo inej cestnej povinnosti. Mrzaci, retardovany automaticky zbaveny prava hlasovat. Zvazil by som vylucit zensku moznost.

  • Aman Againsttime

   Odpracovaných 26 rokov? Prečo zrovna tento počet?
   Inak k pozbaveniu volebného práva u retardovaných: naša právna úprava v súčasnosti nepozná pojem obmedzenia či zbavenia volebného práva. Pravdou však je, že sa tieto pojmy niekedy zamieňajú a nesprávne používajú, ale vždy ide len o prekážky výkonu volebného práva. A jednou z prekážok je i zbavenie spôsobilosti na právne úkony, ktoré sa môže, ale nemusí viazať na mentálne postihnutie ( o pozbavení alebo obmedzení spôsobilosti rozhoduje súd). Ale treba si tiež uvedomiť, že samotná duševná porucha či postihnutie osoby ešte nemusí byť automaticky dôvodom pre obmedzenie jej spôsobilosti na právne úkony.

  • marzaci zbaveni prava hlasovat ? Cize ak po autonehode prides o nohu, tak si skoncil ako volic ? zaujimave. Zaujimava hlupost.

 7. Tento kontroverzný návrh je bezpredmetný. 16-ročný môže byť oveľa inteligentnejší ako dospelý-však si spomeňme na naše babky-demokratky za mečiarových čias ktoré volili alfa-samca na základe vlastného neuspokojeného libida bez ohľadu na to že skoro vtiahol do katastrofy celú krajinu.
  Niektorí navrhujú zmeniť volebné právo podľ príjmu-od príjmu by sa odvíjal počet hlasov voliča.
  Tiež blbosť-fakt neviem ako by sme dopadli keby nadpolovičnú väčšinu získali hlasy Širokého, Poora a jemu podobných korporativistov…
  Ďalší navrhujú počet volebných hlasov osoby podľa IQ. Tiež blbosť. Všetky zhubné sociálne inžinierske režimy (nacismus, komunizmus, dnešný koporátny fašizmus) je dielo intelektuálov. Zaujímavé je že robotníci v minulosti nidky nevolili komunistov alebo socialistov až dokiaľ nedostali socilaizmus ako návykovú drogu vo veľkých dávkach. Mnohí potom pochopili že pracovať vlastne netreba, ostatní sa ím na živobytie nútene poskladajú…
  Na to aký by bol najlepší volebný systém jednoducho nieto správnej odpovede. Dnešný nie je dobrý ale lepší sa vymyslieť nepodarilo. Hlavným záujmom by malo byť informovať ľudí a vzdelávať ích pomocou alternatívnych médíí keďže mainstream je v rukách korporácií.

  • Ty si s kadiaľ došiel? Alebo si dlho býval v Anglicku? Nič proti tebe, ale vidieť, že nevmáš šajnu o tejto téme – ani najmenšiu. Odporúčam ti prečítať si viac na túto tému a hlboko sa nad tým zamyslieť…

  • Vysmievane babky demokratky boli to najmensie zlo. Vysmiat sa da zo vsetkeho. Meciar musel padnut z inych dovodov ako uvadzate. Bolo to presne naopak ako ste popisali.A to co prislo s Candalom Dzurindom to bolo to najvacsie zlo. Oznacit Sirokeho a Poora za korporativistov je smiesne.
   Este by som rad vedel kolko mate rokov ?

 8. Visku – pič, Visku – pič, nemal v prázdnej hlave nič,
  letel vták spravil kak do hlavy, napadli mu predvolebné úľavy.

 9. Nepovazujem jeho navrh za scestny, mam doma 16 rocnych gymnazistov a riesime start/stop gneticke sekvencie a kvantovu fyziku. Nevidim dovod, proco si myslite, ze pri volbach nevedia kde je sever? Naproti tomu, rodicia su na dochodku a ako vravia “ ..dame hlas tomu, kto nam slubi viac! My uz si nevieme zarobit inac …“ a potom sa divime, ze percentualne vysledky strany odpovedaju percentualnemu zastupeniu dochodcov. Nepodavam riesenie, len postreh zo zivota.

  • Prepacte, odpoviem Vam vtipom. Otec co jeto relativita ? No chod sa spytat mami, sestry, brata, ci by za milion $ spali s Bradom Pitom.
   Vrati sa s odpovedou, mama by to spravila aj zadarmo, sestra aj hned, brat by za milion takisto nevahal. Novidis teoreticky sme milionarska rodina ale v realite sme zobreci ale zato mame doma dve kurvy a jedneho buzeranta.
   A to je ta relativita.
   No a teraz k Vam. Velmi ma tesi ze mate doma sikovne a mudre deti. Ja som v ich veku mal podobne zaujmy, nasaval som ako huba vsetko a zo vsetkych stran, nepoznal som unavu anic sa mi nezdalo tazke. Taka by mala byt mladost. No ale rozhodne som nebol zrely volit!!!! A k Vasim rodicom to je tragedia, malo by to byt presne naopak. Presne ako v tom vtipe.

Leave a Reply