Domov / Hlavná strana / Nezaradené / Japonsko plánuje zvýšiť vojenský rozpočet

Japonsko plánuje zvýšiť vojenský rozpočet

jap_militaryJaponsko plánuje zvýšiť svoje vojenské výdavky o 5% v priebehu nasledujúcich piatich rokov, cieľom čoho má byť vylepšenie svojho obranného systému a námorného sledovania.

Rozhodnutie bolo prijaté v utorok po tom, čo kabinet Japonského premiéra Šinza Abeho prijal novú národnú bezpečnostnú stratégiu, a prepracoval plány obrany.

Dohoda prišla v čase, keď sú Japonsko a Čína v spore kvôli skupine ostrovov vo Východočínskom mori.

O ostrovoch, v čínštine zvaných Diaoju a v japončine Senkaku, sa predpokladá, že sa pod nimi nachádza obrovské ložisko zemného plynu. V roku 2012 Japonsko ostrovy znárodnilo, a to i napriek námietkam Číny.

Tlaky medzi oboma krajinami sa ešte viac zvýšili po tom, ako Čína vyhlásila minulý mesiac identifikačnú zónu vzdušnej obrany nad Východočínskym morom – zahrňujúc sporné súostrovie.

Premiér a jeho kabinet odsúhlasili, že 24,7 bilióna jenov (240 miliárd dolárov) bude medzi rokmi 2014 a 2019 minutých na drony, ponorky, stíhačky a obojživelné vozidlá. Taktiež sa dohodli na strategickom posune na juh a západ.

Súčasné Japonské vojenské výdavky činia 23,5 bilióna jenu.

Nové vybavenie zahŕňa tri drony, 52 obojživelných vozidiel, 17 hybridných helikoptér Osprey, päť ponoriek, dva torpédoborce vyzbrojené protiraketovým systémom Aegis, 28 stíhačiek F-35 a nové neviditeľné lietadlo.

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: PressTV

O ::prop

Leave a Reply