Domov / Hlavná strana / Spoločnosť / Islam… Čo robiť?

Islam… Čo robiť?

Naša najmenej obľúbená otázka je nanešťastie tá, ktorú vidíme dosť často. Čitatelia, ktorí rozumejú islamskej histórii a učeniu, a teda uvedomujú si hrozbu ktorú predstavuje pre našu budúcnosť, chcú prirodzene vedieť, čo sa dá urobiť, aby sa jej zabránilo.

Naším záverom je, že vzdelávanie seba, vzdelávanie ostatných a hovorenie pravdy o „náboženstve mieru“ je najlepším začiatkom. Islam si je sám najhorším nepriateľom v tom, že čím viac sa toho o ňom vie, tým menej príťažlivým sa stáva… pre každého.

Islam sa šíri ako vírus. Rozbieha sa z moslimských krajín, ktoré sú príliš choré aby ho podporovali a smeruje do zdravých systémov, ktoré ho podporujú, pretože majú luxus rozvoja mimo islamu. Keď už je v hostiteľskom systéme, vírus islamu využíva existujúci mašinériu, aby sa replikoval. V priebehu času hostiteľ robí jednostranné ústupky tomuto náboženstvu, kŕmiac a uzmierujúc ho v márnej nádeji, že táto šovinistická ideológia sa dá skrotiť.

Ako islam napreduje, životne dôležité orgány sú donútené pridať sa na jeho stranu a nakoniec je ich činnosť zastavená. V priebehu času celý systém stoná až do mučivej smrti a preberá stav chorých krajín, z ktorých moslimovia pôvodne ušli. Vírus sa potom obzerá po nových hostiteľoch, ktorých by pohltil.

Niektorí západniari, konkrétne tí s deťmi (a investíciou do budúcnosti), sú dostatočne ďalekozrakí, aby vysledovali výslednú konečnú fázu súčasných trendov. Hoci mnohí moslimovia sú decentní ľudia, náboženstvo samotné má vždy spôsob, ako so sebou priniesť radikálov. Radikáli potom zamoria a ovplyvnia hlavný prúd – a zvyšok spoločnosti za to zaplatí cenu.

Otázka ktorú často počujeme je: „Čo s tým môžeme urobiť?“

Najprv preskúmajme, čo by sme s tým nemali urobiť.

1. NEUBLIŽUJTE moslimom. Západniari s týmto vo všeobecnosti nemajú problém, pričom v dôsledku príšerných teroristických útokov ukázali pozoruhodnú zdržanlivosť. To hlavné: Nepoznáte nijakých teroristov. Moslimovia, ktorých poznáte vo svojom súkromnom živote, nie sú teroristi. Neubližujte im ani neochraňujte nikoho, kto to robí.

2. NEPRECHOVÁVAJTE nenávisť voči moslimom a ani ich neobťažujte. Moslimovia ktorých osobne poznáte sa od vás pravdepodobne príliš neodlišujú. Majú rovnaké obavy o budúcnosť svojich detí a rovnaké záujmy, ktoré chcú v živote presadiť. Nezaslúžia si, aby boli obťažovaní pre náboženstvo, ktorému nemusia veľmi dobre rozumieť alebo brať tak vážne.

3. NENIČTE majetok moslimov. Tie isté dôvody; dospejte.

4. NEZNEUŽÍVAJTE výtlačky Koránu na verejnosti. Nie je to dobré na nič iné, než že to radikálom dá ďalší dôvod hrať sa na obeť, nahnevať sa, a snáď i niekomu ublížiť. Je to tiež detinské a urážlivé.

Ak chcete konfrontovať islam, potom musíte byť pravdovravný a objektívny, skôr než drzý a ohováračský. Nepreháňajte ani nepoužívajte absolútne pravdy. Nehovorte, že všetci moslimovia sú zlí ľudia (nie sú), alebo že všetko na islame je zlé.

Kľúčom k zastaveniu islamu je vzdelávanie, pretože čím viac sa toho vie o tomto náboženstve zo 7. storočia, tým menšiu príťažlivosť bude mať v dnešnom svete. Moslimskí obhajcovia to vedia, čo je dôvod, prečo sa ukrývajú za cenzúru a zakazovanie kníh v islamskom svete a zúfalé, no komické výzvy na politickú korektnosť a multikulturalizmus na Západe. Moslimské organizácie ako CAIR sa často spoliehajú na otvorenú lož na oklamanie ostatných, aby tí boli zraniteľnejší.

Nemoslimskí západniari by mali pochopiť, že nie je dôvod klásť islam nad kritickú analýzu alebo moslimov nad porušenie zákona len na tejto báze. V skutočnosti existujú dobré dôvody, aby sme to nerobili. Islamské právo predstavuje hrozbu pre takmer každú liberálnu hodnotu, ktorú si Západ váži.
Naučte sa toho čo najviac o tom, prečo je islam nebezpečný. Pochopte jeho históriu. Naučte sa, ako môžu tisíce ľudí robiť brutálne veci každý rok výslovne v mene islamu a Alaha, kým miliardy ostatných sa tým nikdy nezdali byť hrozne znepokojené.

Skrátka, vzdelávajte sa. Potom môžete vzdelávať ostatných; a oni môžu vzdelávať ostatných tiež. Pamätajte, islam nie je len náboženstvo, ale tiež politický systém a spôsob života (pre každého – moslima aj nemoslima).

Píšte politickým vodcom. Informujte ich. Urobte ich zodpovednými za každý štandard od ktorého sa ustúpilo a každú slobodu stratenú v mene uzmierenia s islamom. Odhaľte lži a dvojité štandardy. Odsúďte pokrytectvo moslimských krajín. Hovorte pravdivo. Hovorte taktne.

Ak islam zvíťazí, potom civilizácia prehrá… ale aspoň padneme v boji.

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: The religion of peace

Poznámka redakcie:

Tento text som nemohol nezverejniť ako krásnu ukážku liberálno-demokratického nepochopenia situácie. Ak si niekto myslí, že môže vyhrať boj proti islamistickému teroru analýzami a písaním politikom, tak je na veľkom omyle. Neuvedomuje si, že islamským teroristom vôbec nezáleží na svojich životoch a tobôž nie na životoch „bezvercov“. Ešta žiadna analýza vojnu nevyhrala, žiadna výzva politikovi nezabránila moslimskému teroristovi odpáliť sa v dave. A nakoniec autorovi článku (spolu s celou Európou) naozaj nezostane nič iné, iba padnúť… s analýzou v ruke.

Čo si myslíte vy o návrhoch v článku?

O ::prop

47 komentárov

 1. To My sa máme vzdelávať? To My sa máme učiť? To My sa trepeme tam, alebo oni tu?!
  Zaujal ma bod 2, tak som sa rozhodol napísať osobnú skúsenosť.
  Vo Twickenham na Church street je talianska reštaurácia Pincho restaurant, kde som kedysi pracoval.
  Bol to národnostný guláš. Pravdaže tam pracovali Poliaci, servírky zo Spanielska, Rumunska aj Slovenky a samozrajme vlastníci Taliani. Personal v kuchyni bol tiež mix – India, Irak, Maroco, Algeria… Z Algerie pochadzal Shakir a bol pravdaže moslim. V podstate sme dobre vychádzali aj napriek tomu že vedel, že som kresťan. Raz (a dodnes neviem prečo), mi hovorí: „You’ll be burning in the hell and I’ll be watching you through the window… and you’ll be asking for glass of water…“ čiže sa na mňa bude cez okienko pozerať ako sa škvarím v pekle a prosím o pohár vody…
  Po tomto sme aj naďalej vychádzali celkom v poriadku, ibaže sa vo mne niečo „zaseklo“. Som veľmi opatrný, čo sa Ich týka. Nemal totiž žiadny dôvod mi to povedať. Z toho môže človek vidieť ako nás „traktujú“.
  Záverom iba – (možno sa to nebude každému páčiť) – „Boh nám pomáhaj!“

  • Grigoriy Ilmoran

   Toto je hrozné! Plní sa stará predpoveď, ktorej som sa ja celý život najviac obával.

   Raz, keď som mal asi dvanásť rokov, bol som za dve koruny v kine na Posledného Mohykána.
   Keď som išiel domov, stretol som jednu rómsku vešticu, a tá sa mi ponúkla, že za 1 Kčs mi vyveští budúcnosť. Za korunu sa vtedy dalo kúpiť päť rožkov alebo desať dekov diétnej salámy, ale aj tak som neodolal.
   Dal som jej korunu, a ona mi hovorí:
   – Chlapče, ideš z kina, bol si pozerať Posledného Mohykána.
   – To vie aj blbec, vráť mi moju korunu.
   – Maj strpenie, čo tak zhurta? Keď vyrastieš, budeš posledný Slovák na zemeguli.
   – A, čo bude s ostatnými?
   – Zopsujú sa, poangličtia sa.
   – Všetci?
   – Všetci do jedného!
   – Azda aj SITRA AHRA A Pepa!!??
   – Hovorím, že všetci. Okrem teba.
   – Naraz?
   – To nie, ale postupne. Najskôr budú v Anglicku a v Dubline umývať riady, z počutia sa naučia zopár fráz,dajú si všetci anglické nícky, budú vypisovať na internete hlúposti v angličtine. Už nebude Maroko, ale Maroco, nie Alžírsko, ale Algeria a pod.Na začiatku to budú písať po anglicky aj prekladať do slovenčiny, ale potom, čistá angličtina.
   – Ale veď, čo je to Maroco? Veď v angličtine sa povie Morocco.
   – To je takzvaná slovenská „loozer english“.
   – A, čo je to ten internet?
   – To ti ešte nemôžem povedať, to by si ešte nepochopil.
   – Preboha, a načo by to robili?
   – Hanbia sa za to, že sú Slováci, chceli by byť Angličanmi. Pretŕčať sa budú v cudzom jazyku. Ty chlapče budeš posledný Slovák, ako ten Mohykán.

   Hrozné niečo, dožiť sa takýchto časov.

   • Ty by si mal napísať knihu o svojich životných príbehoch – seba, aj svojich priateľov. Mal by si sa spojiť so Svargom, ten má taktiež takýchto príbehov nepreberne. Zdá sa, že si sa ho rozhodol zastúpiť, keďže Svarga tu už nemôže vypisovať svoje múdrosti.

    • Grigoriy Ilmoran

     To nie je odpoveď na moju otázku.
     Takže, ešte raz: Kde leží krajina „Maroco“?
     Podotázka: Prečo sa Slováci na slovenských fórach pretŕčajú angličtinou, keď sa ju raz nevedia naučiť, keď ani nevedia, či sú „looseri“ alebo „loseri“?

     • Vážený pán Grigoriy Ilmoran,
      Dlukšu dobu som tu nebul, bo mám teraz veľo roboty… Mňe neišlo o angličtinu, totu neznam a ani nebudzem znac, bo še mi nepači, no som prinuceny aspoň še pokušic bešedovac po anglicky, bo inakši to tu neidze. (zaujimal by me Váš nazor na totych doma, co hutoria „kouč, fičr…). Na druhej strane som rad, že sce (možno) pohopel o co mi išlo. A mňe ľem išlo o to, že moslimove nas maju v …
      Inakši som vychodňar jak repa a vobec še za to nehaňbim!
      ps: dufam, že nemace problem po mňe prečitac;-))

 2. Reakcia na poznámku redakcie: a aký nápad máte Vy? Nápad iného človek ste skritizovali ale vlastný ste neuvideli. V čom teda vidíte riešenie?

  • Žiadne riešenie neuviedol ani autor. Aspoň teda neuviedol nič, čo by sa aspoň vzdialene dalo podľa mňa považovať za riešenie. A chcete riešenia odo mňa? 🙂 Ale dobre. V prvom rade začnime dodržiavať zákony a tvrdo to požadujme na politikoch. Akýkoľvek nelegálny imigrant, ktorý načierno prekročí hranice, bude okamžite a bez milosti vyhostený tam, odkiaľ prišiel, podľa možnosti s doživotným zákazom vstupu do krajiny. Islam na Slovensku podľa mojich vedomostí nie je povolený a nikdy by ani nemal byť. Zákaz stavby akýchkoľvek moslimských náboženských budov a zákaz náboženských zhromaždení, ktoré nie sú schválené.

   Pár viet k navrhovaným „riešeniam“:
   1. Žiadne „Neubližujte moslimom“. Je to riziková skupina a ako k takej sa k nim treba správať. Nech oni neubližujú nám (teda Európanom v Európe)
   2. Žiadne „Neprechovávajte nenávisť k moslimom“. V prvom rade nech oni neprechovávajú nenávisť voči Európanom v Európe. Kľudne nech si nás nenávidia na Sahare. Ale keď prídu do Európy, nech láskavo zanechajú svoju nenávisť tam, skade prišli. A vlastne, keď nás tak nenávidia, načo sem chodia?
   3. „Neničte majetok moslimov.“ To je tak nezmyselné prehlásenie, až to bolí. Ešte som nevidel obrázky, kde by napríklad v Hamburgu išli Nemci do tureckých štvrtí a tam ničili turecký majetok. Zato som videl mnoho obrázkov a videí, kde to bolo naopak. NECH MOSLIMOVIA NENIČIA MAJETOK MAJORITY.
   4. „Nezneužívajte výtlačky koránu na verejnosti“ To ich ako kde máme zneužívať? A ako sa vlastne dá zneužívať Korán? Že z neho budem citovať? Alebo ho spálim? Či ho použijem namiesto toaletného papiera? Pekná blbosť tento bod.

   A tie ďalšie odporúčania, ako nebuďte drzí a pod. My sme drzí, keď požadujeme, aby sa v našej domovine správali moslimovia podľa našich zvykov? Ts ts.

   Na hrubé vrece patrí hrubá záplata. Žiadne kresťanské „Kto do teba kameňom, ty doňho chlebom.“

   • V prvom rade začnime dodržiavať zákony a tvrdo to požadujme na politikoch //// asi ste článok nečítali pozorne, lebo sa v ňom píše: „Píšte politickým vodcom. Informujte ich. Urobte ich zodpovednými za každý štandard od ktorého sa ustúpilo a každú slobodu stratenú v mene uzmierenia s islamom.“

    Islam na Slovensku podľa mojich vedomostí nie je povolený a nikdy by ani nemal byť. Zákaz stavby akýchkoľvek moslimských náboženských budov a zákaz náboženských zhromaždení, ktoré nie sú schválené. //// a kto má právomoci na zákaz islamu v krajine? Ak sa nemýlim, len politici, takže opäť platí vyššie uvedený výňatok z článku.

    A vlastne, keď nás tak nenávidia, načo sem chodia? //// aby si nás podriadili. Ako povedal Mohamed: „Bolo mi prikázané viesť vojnu proti ľudstvu, pokiaľ všetci nedosvedčia, že niet iného boha než Alaha, neuveria, že som jeho prorokom a neprijmú všetky zjavenia, ktoré sú skrze mňa vyslovené. Keď tak spravia, budem chrániť ich životy a majetok, dokiaľ Šaría nehovorí inak, v takom prípade ich životy ležia v rukách Alaha.“ Čiže pokiaľ sa všetci nepodriadia islamu tak nebudú mať pokoj.

    Ešte som nevidel obrázky, kde by napríklad v Hamburgu išli Nemci do tureckých štvrtí a tam ničili turecký majetok //// to keby ste zalovili na nete tak by ste našli obrázky horiacich mešít vo Švédsku, ktoré Švédi podpaľujú v reakcii na znásilnenia žien moslimami. A to podpaľačstvo moslimovia opäť využívajú vo svoj prospech, tak isto ako zo seba robia chúdiatka keď niekto zneužíva Korán, napr. aj takými spôsobmi aké ste uviedli. A čo sa týka toho ubližovania, oni nám ubližovať budú, pretože nasledujú príklad Mohameda a on taktiež ubližoval nemoslimom.

    • A ty si vlastne na čiej strane?

    • Chce to trošku intenzívnejšie prevetrať mozgové závity, opustiť idealizmus a nesnažiť sa riešiť každý problém za stolom počítača. Písať politikom, ktorí sa zaoberajú vlastnými záujmami o nebezpečenstve Islamu je absolútne neefektívne, hlavne ak tí len fúkajú do plachty, ktorú im niekto natočil správnym smerom. Verejná mienka je k náboženskej pluralite v súvislosti s Islamom značne pesimistická. To je však v konečnom dôsledku opäť úplne irelevantné, pokiaľ to zvolených zástupcov vo vláde vôbec nezaujíma. Dá sa povedať, že žiadny reálny mechanizmus, ktorý by občania našej republiky mohli využiť na dosiahnutie radikálneho vyhranenia sa voči Islamu neexistuje, pretože ani referendum nie je záväzné. Komentovať rečnícku otázku citáciou z koránu, je ako povedať kuchárovi, že má piecť chlieb z múky. Zásadná informácia 😀
     A nad tými obrázkami sa dá len pousmiať. Akcie spôsobujú reakcie. Vo Švédsku vytvorili štedrý sociálny systém, ktorý desaťročia vítal zmes najrozmanitejších ľudí všemožných „kvalít“, čoho výsledkom sú problémy nemalých rozmerov. Ovocie tohto cieleného „zaľudňovania“ je trpké. Že hŕstke etnických domorodcov vykypel v hlave hrniec trpezlivosti sa nemožno čudovať. Ja sa skôr čudujem, že je ich tak málo.. Zásadné odmietnutie je totiž už dnes jediné možné efektívne riešenie….

     • Zaujímavý článok, zaujímavý tým, ako si prvá polovica protirečí s drhou.

      Rád si prečítam Vaše poviedky, Grigoriy, aj sa zasmejem, ale ujisťujem Vás, že ja som nikdy ani v Anglicku, ani v Dubline, ani v Kanade, neumýval riady.
      Nemyslím ani, že mňa môžete upodozrievať z nejakého poangličťovania sa, a používať anglické výrazy v mojich textoch a komentároch, ja sám to moc neobľubujem a vždy sa snažím nájsť slovenské slovo. A keď niečo uvediem sem-tam v angličtine, vždy priložím slovenský preklad a robím to preto, aby som potvrdil autenticitu výroku, – obyčajne známych autorov – aby som nebol kritizovaný, že “ohýbam” históriu, “vymýšľam si” a dokonca “nemám rád pravdu”, ako ma už párkrát kritizoval p.Svarga.

      Neviem ani, kde ste vzal, že nick SITRA AHRA je niečo poangličtené. To je hebrejský názov pre každého, kdo nie je žid, nakoľko z pravého boku ‘pána boha’ pochdzajú len židia a všetci ostatní pochádzajú z ľavého boku, teda z toho ‘diabolského’ a pre tých je v hebrejčine názov “Sitra ahra”. Teda Ja, Vy a miliardy ne tejto planéte sme všetci Sitra ahra!
      Okrem toho samozrejme existujú v hebrejčine aj iné názvy pre kresťanov, tu ich máte:
      … kresťania sú tiež nazývaní podľa mien v Talmude, označujúcich všetkých nežidov:
      Abhodah Zarah, Akum, Obhde Elilim, Minim, Nokhrim, Edom, Amme Haarets, Goim, Apikorosim, Kuthrim..

      …za to, že niekdo tu (mýlne) porovnáva slovo ‘proletár’ so slovom ‘looser’ (je pravda, také slovo ani neexistuje, existuje ‘loose’, čo znamená ‘uvoľnený’, ‘povolený’ – napr. “na streche je uvolnená škridla”), namiesto ‘loser’, ho predsa nebudeme kameňovať…

      * * *
      …neviem si dosť dobre predstaviť v ‘demokratickej’ krajine, akou je vraj Slovensko, udržiavať a uprednostňovať kresťanstvo a nedajbože judaizmus a zakazovať náboženstvá iné.
      Alebo nemá pravdu Hindu mních Svami Vivekanda (narodený Narendranath Datta), ktorý povedal:
      “Keď je pravdou jedno náboženstvo, potom všetky ostatné musia tiež byť pravdou”.

      “…ako sa škvarím v pekle….”
      …nehovorí kresťanstvo niečo podobné?

      “v takom prípade ich životy ležia v rukách Alaha…”
      ….nie je Allah ten istý boh – Jahve/Jehova?

      Som za zrušenie všetkých náboženstiev na tejto planéte, nakoľko ako sa dokázali byť, nie sú ničím iným, ako klamstvami.

      * * *
      “My sme drzí, keď požadujeme, aby sa v našej domovine správali moslimovia podľa našich zvykov?”

      …a tu je veľký problém….trvať na tom, aby prevzali vaše zvyky, kultúru, atď., je považované za “genocidu”….o to sa už dávno postaral “odborník na humanitu”, žid Dr. Rafael Lemkin – vynálezca slova “genocide” a OSN mu to schválila – (Definícia Článku 2 z United Nations Genocide Convention, z roku 1973, OSN publikácia The Crime of Genocide).

      Môžem objasniť bližšie…

     • Sitra Ahra: Alah bol tuším mesačný boh Mohamedovho kmeňa, Kurajšovcov.

    • Očividne sa nechápeme. Pod tvrdým vyžadovaním čohokoľvek na politikoch si v žiadnom prípade ja nepredstavujem nejaké „vypisovanie politickým vodcom“. Skôr niečo takéto:

     https://sk.wikipedia.org/wiki/Pra%C5%BEsk%C3%A1_defenestr%C3%A1cia_(1618)

     (vyjmúc toho amatérizmu, našťastie teraz sa neváľajú po uliciach kopy hnoja)

     Zopakujem. Islam nie je dnes štátom podporovaná cirkev. Ostáva nám len veriť, že to tak aspoň ostane. Politici by mali byť predĺženou rukou národa a neverím, že je na Slovensku relevantný počet Slovákov, aby došiel islám k schváleniu – pokiaľ nebude politická vôľa. Čo sa môže stať ľahšie, ako si myslíme. V tom prípade opäť dochádzame k odkazu uvedenému vyššie.

     S ďalším odstavcom problém nemám, len škoda, že to nie je v článku jasne uvedené. Zato tam je – nezneužívajte verejne Korán – čo si práve týmto citátom porušil… 🙂

     Koľko rokov podpaľujú Švédi mešity? A sú to naozaj Švédi? Alebo sú to nejaké „neznáme osoby“, ktoré aj striekajú na budovy hákové kríže? Viď odkaz: http://www.parlamentnelisty.sk/arena/monitor/Namaloval-hakove-krize-na-steny-a-podpalil-ubytovnu-pre-utecencov-Ked-vysvitlo-ze-slo-o-imigranta-slnieckari-266378

     • aby došiel islám k schváleniu – pokiaľ nebude politická vôľa. Čo sa môže stať ľahšie, ako si myslíme //// iste, lebo moslimovia sa budú snažiť zavádzať na Slovensku šaríju, za podpory výdatného klamania a propagandy (určite si spomínate na článok o štyroch arabských slovách) a samozrejme tretieho sektora, pravdoláskarov, slniečkarov a ostatných blbcov, kým Slováci budú sledovať Farmu a podobné dementné programy.

      K tej defenestrácii – a čo bude po nej? Aký je plán? Asi nechcete nechať krajinu len tak, aby na seba strhli moc nejakí extrémisti, či? 🙂

 3. “Sitra Ahra: Alah bol tuším mesačný boh Mohamedovho kmeňa, Kurajšovcov”.

  …neviem odkiaľ mate túto informáciu, nikdy som o niečom takom nepočul…Allah je ten istý boh čo židovský Jahwe, či kresťanský Jehovah.
  Je to viera v jedného boha, ako judaizmus, alebo kresťanstvo. Muhammad hovorí, že jeho “zjavenia”, ktoré dostal od boha prostredníctvom arch-anjela Gabriela – ten istý Gabriel, ktorý zvestoval Márii, že je tehotná a bude mať syna s bohom – sú tie isté zjavenia, ktoré obdržal od boha Abrahám, Mojžiš, alebo Kristus. (Teda tie isté báchorky, pozn. moja).
  Myslím, že jediný rozdiel je v tom, že Mojžiš ‘vraj ‘videl’ (radšej ‘počul’) hovoriť boha z dýmiaceho krovia na hore Sinai (dodnes nevieme, ktoý kopček to bol a prečo práve na tom kopčeku rastú “dýmiace kríky”), Budha ‘videl boha pod nejaým osvieteným stromom a Muhammad ho ‘videl’ na kopci, kde sedel pred jaskyňou a ‘meditova’.

  Allah, podľa doslovnej definície, znamená – “Jediný všemocný, ktorý je uctievaný”, teda neznamená ani názov ‘boh’, ani meno boha, ale možno môžeme povedať, že k nemu referuje ako k ‘bohu’.
  Je užívaný hlavne Muslimami, referujúc k mnemu ako ku “všemohúcemu”, vševediacemu” stvoriteľovi a sudcovi všetkého existujúceho, Islamu, Arabských kresťanov a často i keď nie výlučne Bahaistami, Arabsky hovoriacimi, Indonézanom, Malajcom a Maltézskym kresťanom a Mozrahi židom.

  Etymologia slova Allah v rôznych semitských jazykoch je však dosť rozdielna.
  Cognates (slová ktoré majú spoločný etymologický pôvod) mena “Allah” existujú v iných semitskýcj jazykoch , včetne Hebrejského a Aramaického. Biblická Hebrejčina väčšinou používa plural (El – funkčný singular), Elohim.
  V Biblickej Aramaic, zodpovedajúca forma jeʼĔlāhā a ʼAlâhâ. V jazyku Syriac, používanom Asýrskou Cirkvou, obidve (formy) jednoducho znamenajú “boh”.
  V Sikh skriptoch, Guru Granth Sahib, forma Allah (Punjabi) je použitý 37-krát.
  Arabskí kresťania napríklad používajú označenie Allāh al-Ab – ‚Boh Otec’), aby rozlíšli ich použitie od Muslimského…

  • Christian Freeman

   Sitra – ak nevieš, že Allah je naozaj len zmonoteizované pôvodne polyteistické mesačné božstvo Mediny, tak by som asi odporučil prestať čítať islamskú literatúru (lebo tam to nenájdeš) a skúsiť sa poobzerať po serióznych zdrojoch. Lebo Allah a Jahveh nemajú absolútne nič spoločné (a s Elohim ani na mňa nechoď 😀 ) 😀

  • Čítal som to v knihách od Billa Warnera z CSPI. Mohamed ho neskôr stotožnil s Jahvem.

 4. Lomcuje mnou hnev, a závisť, keď sa stále len dozvedám, aký som hlupák a tento Freeman je taký múdry čovek; ale ešte nnám nič múdre nikdy nenapísal. Len radí a radí, kde sa podívať, čo si prečítať ale hlavne čomu veriť. Je taký skúpy, že mi nikdy ani neprezradí, kam sa podívať, v tomto prípade do ‘islámskej lieratúry’, aby som ho náhodou nedosiahol jeho úroveň.
  Freeman, ja keď budem chcieť od vás niečo vedieť, opýtam sa vás. Zatiaľ sa nenamáhajte mi radiť.

  Človek nemusí byť genius, aby si nevedel dať do ‘browseu’ – “meaning of the word Allah” a dozvedieť sa múdrosti, s ktorými ste sa tu na mňa vyrútil.
  Nie je mi ani jasné, kde som napísal, že Muhammad je vynálezcom boha Allaha, keď jasne píšem o časoch biblických a Aramejských, ktoré sú pár tisíc rokov skoršie, teda o dobách, ktorým sa hovorí “Pred-islámske” a Allah im bol známy.
  A nie som si ani moc istý, že by autori ako G. J. O. Moshay, Samuel M. Zwemer, Theophil Menzel, boli až takí autori “islamskej literatúry” (možno autori o Isláme), alebo nejaký Brother Andrew (autor pojednania “Isalm: Truth or Myth” na Internete, odkiaľ ste vzal vaše rozumy) – toto individuum je niečo podobné ako váš idol Emahisher a stačí si kliknúť na jeho web a dozviete sa s kým máte tú česť – kresba rúk zopiatych ku modlitbe a veta “The American people are good people who base their lives upon Jesus Christ”.

  Napísal ste mi, aby som s “Elohim” na vás nechodil – v me Jeežiša Krista, nechoďte vy na nás s vašimi kresťanskými kravinami.
  S úctou…

  • Grigoriy Ilmoran

   Pane, mali by ste byť voči anglickým prosťáčikom typu „Kristián fríman“ zhovievavejší, veď aj oni chcú žiť a mať svoje miesto pod slnkom. Okrem toho, malo by nás napľňať hrdosťouq, že po storočiach nadradenosti, konečne nás Angličania pokladajú za hodných toho, aby nás poučovali na slovenských internetových fórach, akoby sme im boli rovnocenní. Dokonca sa kvôli tomu naučili aj po slovensky.
   Taký Kristián, len v rámci jeho logiky, by Vám dokázal tvrdiť, že v Amerike nemajú leteckú dopravu.
   V Amerike predsa nemajú lietadlá, ale airoplanes, teda majú aeroplànovú dopravu, čo musí byť niečo celkom iné.
   Rovnakou logikou dospeli prosťáčikovia k záveru, že judaizmus, kresťanstvo a islám sú úplne iné náboženstvá len preto, že jední vznavajú Jehweho, další Boha, a tí poslední Alaha. Z toho tiež vyplýva, že maďarskí protestanti vyznávajú úplne iné náboženstvo ako tí na Slovensku, lebo sa klaňajú „Istenovi“, zatialčo tí naši vyznavajů Boha.
   Len zanietenosť a totálna zaslepenosť, večný konflikt a vzájomná nevraživosť mohli navodiť situáciu, keď aj ti z nich, ktorí by už naozaj mali vedieť lepšie, ešte podnes deň dokážu vo svojich premúdrych diskusiách a hašterení pouźívať výrazy „kresťanský Boh“, židovský Boh“ alebo „islámsky Boh“, akoby medzi tými bohmi existoval nejaký rozdiel, akoby to boli ůplne iné entity, akoby Mesiac, ktorí vidia v Japonsku, bol úplne iný od toho, ktorý ľudia vidia v Liptovskom Mikuláši.

   Ak pripustíme existenciu „jediného Večného, Nekonečného, Všemohúceho Boha“, ak pripustíme, že je v silách nášho intelektu verbálne definovať alebo aspoň tušiť, čo taká Bytosť alebo Entita je, potom je absolútne nepodstatné to, aký zvuk, aké slovo v našej komunikácii o takejto entite používame.
   Starí Číňania vsak boli oveľa múdrejší, ako sme my kedykoľvek boli, lebo, hneď, ako prvýkrát povedali TAO, pripomenuli, že Tao, ktoré sa dá povedať, nie je skutočné TAO.
   Následne potom, boh, ktorého možno pomenovať, nie je skutočný BOH.
   Ale takú vec „Angličania“ nikdy nemôžu pochopiť.

   • Ale to je predsa na Slovensku normálne, že v juesej nie je lietadlová doprava, pretože také slovo nepoznajú. To je štandard aj na Slovensku. Dostala sa mi teraz do ruky kniha s názvom „Mýty naše slovenské“, ktorej spoluautormi sú napríklad osobnosti ako Kamenec či Zavacká. A v nej som sa dozvedel, že Slováci na našom území žili až niekedy od 15. storočia, pretože až vtedy sa objavila prvá zmienka o Slovákoch. Ich predkovia sa nazývali inak a teda to neboli Slováci. Podľa tejto logiky neexistuje ani 1. Svetová vojna, lebo v tej dobe sa jej hovorilo Veľká vojna, rovnako to je s SNP. Takže milý pane, nesnažte sa urobiť z faktu, že v juesej nemajú lietadlovú dopravu niečo ironické. Fakt je fakt…

  • Christian Freeman

   Drahý Sitra:

   ešteže ma máš:

   http://everything.explained.today/Religion_in_pre-Islamic_Arabia/

   študuj, pán kolega, študuj… síce od pro-silamského ateistu (divná to kombinácia, ale ako je vidieť z Tvojich príspevkov, existuje) niečo také chcieť, je možno nadľudské úsilie, ale aby si nepovedal, že len niečo napíšem a nedám odkaz….

   • Ako píšete, Grigoriy, každý chce mať svoje miesto pod slnkom, čo uznávam, ale vyžadujú sa aj spôsoby komunikovania. Tento ‘fríman’, ako píšete, ma nenávidí od prvého momentu, keď som sa prejavil ako tvrdý kritik kresťanstva. Nevynechá ani najmenšiu príležitosť, i keď sa mu treba paprať v hovne, aby ma nenapadol a nečestným spôsobom mi prisudzuje niečo, čo som nenapísal, alebo si vyvodí svojim spôsobom.
    Myslí si, že keď sem hodí nejaký link, ktorý nehovorí nič iné – over and over – čo všetky iné linky, že objavil dieru do Ementálu. A je v nich len to, čo som napísal aj ja. On je jediný, kdo vie, že v pred-islámskom období bol pohanský polyteizmus. Samozrejme ale, že nie všetci ho vyznávali. Ale pritom asi nevie, že história, ktorú nás učili (aj stale učia) mnohokrát bola klamná. Už sa asi nikdy nedozvieme pravdu, či napr. Muhammad
    bol pôvodne pohan, ale najpravdepodobnejšie je, že bol to čo Kristus – Nazorean. O tom sú dosť presvedčivé výskumy. A to, že existoval nejaký “monoteizmus” o čom nás chce presvedčiť judaizmu a jeho židovská sekta zvaná kresťanstvo, sú tiež len klamstvá, pretože ich “boh” mal ženu, Asherah, ktorá s ním spoluvládla ako rovnocenný “boh”. To však takí ‘frímanovci’ nikdy nepripustia I keď meno Asherah je spomenuté viac ako 40-krát v 9-tich knihách Starého Testamentu.

    * * *
    “…že Slováci na našom území žili až niekedy od 15. storočia, pretože až vtedy sa objavila prvá zmienka o Slovákoch”.

    …toto je skutočne “historický skvost” neviem presne kdo je Kamenec (vraj slovenský historik, ako som počul) ale viem že jeho meno kedysi znelo asi ináč…možno nejaký Štein?…Šteiner?…

    “História Slovákov siaha do dávneho veku. Na Slovensku je písomný doklad z r. 532 tzv. „Spišské Desatoro“, je to stručný výklad Desatora, písaný v slovenskej ľudovej reči, a z 8. stor. sú zachované náboženské piesne písané po slovensky. Hoci liturgické knihy v tom čase boli len v latinskej reči, v rukopise z IX.stor., ktorý pochádza z kláštora Sv. Emerama v Rezne, sa na str. 28 nachádzajú slovensky písané glosy nad latinským textom. Napokon, ked‘ sv. Cyril a sv. Metod zaviedli slovenskú reč do liturgie, položili tým vlastne základy i slovenskému literárnemu jazyku, ktorý okrem latinčiny, neskoršie používali slovenskí spisovatelia, ako napr. Bielový Tomáš – náboženský spisovatel‘ nar.1492 v Liptovských Sliačoch, Balaša Valentín – prvý významný predstaviteľ renesančnej poézie na Slovensku, nar.1554 vo Zvolene, Baticius Mikuláš – básnik nar.1560 vo Veličnej okr. Dolný Kubín, a mnoho ďalších. Slovenský literárny jazyk, podľa uvedeného, je oveľa staršieho dáta ako český.

    Ako najstaršia (okrem univerzít založených v 15-16 -17 storocí), by mala byť spomenutá „Vyššia literárna škola“, založená r. 863 v Nitre Cyrilom a Metodom, ktorá svojimi fakultami spĺňala podmienky vtedy známych univerzít v Byzancii”.

    Zrejme “autority” Kamenec a tá dáma, Závacká, by sa mali nad sebou zamyslieť a uvedomiť si, že ich VŠ diplomy nie sú hodné ani papiera, na ktorom sú vystavené.
    Kamencovi by sa možno lepšie podarila “História Izraela”, tá začala len v roku 1948.

 5. Dr. Cyril A. Hromnik

  že v vraj židovský aj kresťanský “ ´boh´ mal ženu , Asherah, ktorá s ním spoluvládla ako rovnocenný ´boh´ „, ako tvrdi Sitra Ahra, je nepravdivý podvrh ľavobočka. Ondrej

 6. Na to sme už zvyklí, že všetko čo sa vám nehodí, je ‘podvrh’. Avšak, že to je podvrh, by ste muesli dokázať. Mám tu pre vás niečo zaujímavé, o čom ste asi ešte nepočul:

  “Pri vykopávkach v roku 1975, archeológovia objavili v Sinaiskej púšti pozostatky staveniska, Kuntillet Ajrud, o ktorom sa verí, že to bolo náboženské centrum vybudované Izraelitmi medzi 8 a 9-tym storočím B.C.E.
  Výskumníci tam odkryli dve keramické tabule s rôznymi nákresmi ľudí a zvierat a tiež záznam v hebrejčine, že boh mal ženu, menom Asherah. Toto meno, Asherah, je spomenuté viac ako 40 krát v 9-tich knihách Starého Testamentu.
  V Book of Jeremiah (Kniha Jeremiáša), Asherah je dokonca opisovaná ako Kráľovna Neba (Queen of Heaven) a že vládli spolu ako Otec a Matka”.

  Ak to tak bolo ešte v 7-mom storočí za čias Jeremiáša, kedy sa to zmenilo? A prečo?
  A ako sa podľa vás dostal takýto ‘podvrh’ do Sttarého zákona?

  Samozrejme však, musíme mať na pamäti, že to všetko je nytológia a s ňou spojené legendy.
  Je absolútby dôkaz, že ‘boh ‘existuje?
  NIE. Nie je vôbec, o ničom takom, žiadny absolútny dôkaz.

  • “…ešteže ma máš”
   “pán kolega, kanaráde….
   …som nadšený, že sme “kamarádi”, ale vy mi chýbate, “pán kolega”, ako hemeroidy…

   Ten link, čo ste sem tak ‘triumfálne’ hodil s poznákou “študovať”, je presne dôkazom toho, čo som napísal:
   ”Myslí si, že keď sem hodí nejaký link, ktorý nehovorí nič iné – over and over – čo všetky iné linky, že objavil dieru do Ementálu”.
   Ten link je ‘zlepenec’ článkov z Internetu, Wikipedie, a niektorýé mám už dávno preložené do slovenčiny.
   Zrejme ste nedošiel do konca, kde je to jasne napísané, alebo ovládate angličtinu asi ako ja čínštinu.
   Tu to mate:
   “This article is licensed under the GNU Free Documentation License. It uses material from the Wikipedia article „Religion in pre-Islamic Arabia“.
   Except where otherwise indicated, Everything.Explained”
   GNU Free Documentation License

   Predpokladám, že máte niekoho, kdo vám to preloží, ja sa namáhať nemienim

   • Christian Freeman

    Problém, Sitra, je, že miešaš jablká a hrušky…kto bol v Biblii nazývaný „Kráľovnou neba“? Aštoret (Ištar, t.j. Tvoja vysnívaná Ašera)…akurát si buď preskočil, alebo nejak vo svojich múdrych knižkách nenašiel, že sa jednalo o kanaánske božstvo (bohyňu), skutočne „partnerku“ (ak to tak nazveme) kanaánskeho Baala, teda nič spoločné s Izraelom.
    A keby si si náhodou tak aj Bibliu prečítal (o čom pochybujem, že si niekedy absolvoval), tak by si zistil, že biblickí proroci toto ucitevanie kanaánskych božstiev vždy kritizovali a odmietali (keďže Izraeliti boli v kuse zvádzaní, aj skrze rasové miešanie, k ucitevaniu pohanských modiel).
    A o moju angličtinu sa neboj. Je na úrovni.

    • Pretože vás nepoznám a neviem ani vašu kvalifikáciu, okrem toho, že máte možnosť schovávať svoju aroganciu za anonymitu nicku, dávam prednosť výskumníkom, profesorom univerzít a iným kvalifikovaným odborníkom, o ktorých viem, namiesto nejakým diletantom:

     “Asherah’s connection to Yahweh, according to Francesca Stavrakopoulou (reasercher at the University of Exeter), is spelled out in both the Bible and an 8th century B.C. inscription on pottery found in the Sinai desert at a site called Kuntillet Ajrud.
     God, also known as Yahweh, had a wife named Asherah, according to a British theologian.
     Amulets, figurines, inscriptions and ancient texts, including the Bible, reveal Asherah’s once prominent standing.
     God had a wife, Asherah, whom the Book of Kings suggests was worshiped alongside Yahweh in his temple in Israel, according to an Oxford scholar.
     In 1967, Raphael Patai was the first historian to mention that the ancient Israelites worshiped both Yahweh and Asherah. The theory has gained new prominence due to the research of Francesca Stavrakopoulou, who began her work at Oxford and is now a senior lecturer in the department of Theology and Religion at the University of Exeter”.

     Že biblia je od A po Z podvod, niet divu, že sú schopní popreplietať Asherah s Ištar, Aštarte, ešte dobre že nie s Isis, čo ste už raz urobil na moju otázku, čo symbolizuje Socha Slobody v Manhattane.
     Kresťanstvo, ako vieme, je schopné akéhokoľvek podvodu, keď treba, aj zabíjania.

     • „Kresťanstvo, ako vieme, je schopné akéhokoľvek podvodu, keď treba, aj zabíjania.“ Rovnako ako islam. Ten naviac zabija, aj keď to netreba. Alebo nám môžete vysvetliť rozdiel?

 7. Rozdiel? Ale samozrejme:
  Irak, Afganistan, Lybia, Syria….a to máme 21 storočie…!

  • Ale choďte. Vy porovnávate vojny, vedené napr. takým islamským štátom pod hlavičkou viery s vojnami, ktoré sú vyslovene a jednoznačne vedené kvôli zdrojom? Európske národy neviedli otvorene náboženskú vojnu po stáročia.

   • V prvom rade, zabíjanie je zabíjanie a nie je ospravedlnením pod akou hlavičkou.
    A tie vojny pod hlavičkou islamskej viery nie sú až tak pravdou, ako sa (kresťanská) propaganda snaží svetu nahovoriť. Stačí sa podívať do histórie.
    Chcete o tom podebatovať? Milerád.

    • Prosím. Ja som chcel iba vysvetliť rozdiel, v čom (a či vôbec) sa líši islam od kresťanstva pri vašom tvrdení „Kresťanstvo, ako vieme, je schopné akéhokoľvek podvodu, keď treba, aj zabíjania.“ Vy ste začal o vojnách. Ja len chcem vysvetlenie, v čom sa teda podľa vás tak líšia. Nechcem debatovať o vojnách, chcem priame, jasné vysvetlenie bez zavádzania a sofistikovania.

     • Dobre, začneme nie vojnami, i keď sa to bez toho skôr-neskôr neobíde, nakoľko tie vojny neboli vedené Islamom na pľundrovanie nesmierneho bohatstva krajín Stredného východu, ale krusádermi. O tom predsa niet pochýb. Objasníme si aj to “dobytie” tzv. svätej zeme (Holy Land), ako aj rozvrátenie Byznanskej “kresťanskej” ríše Islámom.

      Začnime teda tým strašným zločinom zakrývania hláv žien, za neuposlúchnutie ktorého vraj boli, dokonca aj ešte dnes sú moslimské ženy popravované.
      Takúto nehoráznosť môže tvrdiť len skutočne nenávistná propaganda.

      Pred pár dňami dokonca ten idiot na Českej “vraj” Nezávislej Televízii prišiel s takou piruetou, že v ktorejsi krajine (ani neviem už v ktorej, nie je ani zaujímavé), bolo popravených 250 žien, za odmietnutie vstúpiť do, pre nich “naaranžovaného” manželstva. Kdo už len tomuto môže dnes veriť? Len takí idioti, ako on sám.

      Keď si niekdo myslí, že zakrývanie hlavy ženami je výmysel Islámu (dokonca výmysel Muhammada, žalostne sa mýli.
      Podívajme sa trochu do histórie:
      “Pre väčšinu žien bolo v Starovekom Blízkom Východe, Mezopotámii a Grécko-Rímskom svete, keď išli von z domu, zakryť si vlasy.
      V biblických časoch, ženy si zakryli hlavy závojami, alebo šálmi. Nezakrytie si vlasov, bolo považované za poníženie pre ženy a zasluhovalo potrestanie
      (Isa. 3:17; cf. Num. 5:18 nezakryté vlasy u ženy, vyvolalo podozrenie z nevery Macc. 4:6; a Sus. 32).
      V talmudských časoch tiež, od vydatej ženy sa vyžadovalo zakryť si na verejnosti vlasy (e.g., Ned. 30b; Num. R. 9:16). V spoločnosti tak vysoko si vedomej sexuality a jej nebezpečenstva, zahaľovanie bolo považované za absolútnu potrebu udržovať skromnosť a morálnu čistotu.
      Keď žena kráčala po ulici nezahalená, muž sa s ňou mohol rozviesť beztoho, aby jej vrátil veno (Ket. 7:6). Niektorí rabíni porovnávali odhalenie vlasov vydatej ženy ku odhaleniu jej privátnych častí. (Ber. 24a), a zákaz odriekania akéhokoľvek požehnania v prítomnosti nezahalenej ženy (ibid.). Rabíni oceňovali pobožné ženy ako Kimhit, matky niekoľkých vysokých kňazov, ktoré si neodkryli vlasy, dokonca ani doma (Yoma 47a; Lev. R. 20:11). Akokoľvek však, zahalenie hlavy bolo osobným záväzkom a obmedzením a muži boli radi, že od tejto povinnosti boli oslobodení.
      Podľa Sotah 3:8, muži sa líšili od žien v tom, že sa mohli ukázať na verejnosti “s nezaviazanými vlasmi a v roztrhanom odeve”.
      V Eruvin 100b, jednou z nevýhod, alebo “kliatbou”, ktorá je citovaná ako nevyhnutná časť byť ženou, je “byť zabalenou ako smútiaca”.
      Niektoré aggadské pramene interpretujú tieto zvyky ako znamenie ženského zahanbenia a pocitu viny za hriech Evy. (Gen. R. 17:8; ARN2 9; Er. 100b a Rashi ad loc.; cf., tiež, názor Pavla v I Cor. 11:1–16).
      Dievčatá si nemuseli zahaľovať vlasy do svadobnej ceremónie (Ket. 2:1). To bolo postupne prijatým tradíčným zvykom pre všetky židovské ženy, zakrývať si vlasy (viď Sh. Ar., EH 21:2).
      Začiatkom modernej doby, zvyk úplného oholenia hlavy ženy v manželstve a zahalenie jej hlavy šátkom, (tichal), sa stal široko rozšíreným v židovských komunitách v Maďarsku, Galícii a Ukrajine.
      Výhovorka na ospravedlnenie tohoto predpisu, zaistenie, že vlasy vydatej ženy, nebudú odokryté a vylúčiť možnosť vyplávania vlasov na povrch počas jej rituálneho ponorenia, mikveh, bola nezmyslom.
      Oponenti argumentovali, že oholenie hlavy urobí ženu ne-atraktívnu pre jej manžela. Ku koncu 18-ho storočia, niektoré ženy začali nosiť ‘parochne’ (shaytl). Určité Ortodoxné autority, ako Moses *Sofer (viď A.J. Schlesinger , Lev ha-Ivri, 2 (19283), 109, 189), boli proti tejto “novote”, ale napriek tomu boli tieto ‘novoty’ naďalej široko používané.
      Začiatkom 21-ho storočia, Ortodoxné židovské ženy nasledovali rozličné zvyky, spojené so zahalením vlasov.
      Medzi niektorými modernými Ortodoxnými ženami, bol obnovený záujem o rozličné módy zahaľovania vlasov po výdaji.
      Mnoho žien, ktoré nie sú Ortodoxné, pokračujú vo zvyku zahaľovania vlasov v synagoge”.

     • Očividne sa nerozumieme. Tvrdil ste: “Kresťanstvo, ako vieme, je schopné akéhokoľvek podvodu, keď treba, aj zabíjania.” A ja tvrdím, že ak by sa nahradilo slovo „kresťanstvo“ slovom „islam“, výrok by nadobudol novú (vyššiu) úroveň pravdivosti. Takže poprosím o vysvetlenie, prečo podľa vás islam NIE JE schopný podvodu a zabíjania. A bez odvádzania od témy na nejaké pokrývanie vlasov. Žiadam dôkaz, že islam a jeho nasledovníci neklamú a nezabíjajú.

 8. Grigoriy Ilmoran

  S našou obcou je-to-tak, že ešte v devätnástom storočí, teda, ako sa hovorí, za Maďarov, sme v katastrálnej mape, aj pre potreby kincstáru boli zapísaní ako Tupá pod Kriváňom. Dlho nám trvalo, kým sme si dali dokopy, že to nie je dobré meno pre našu dedinu. To bolo až za socializmu, keď sme mali v dedine vlastnú školu a následne aj prvých inteligentov. Odvtedy sa voláme ináč.

  Keď sme sa volali Tupá pod Kriváňom, skutočným šéfom dediny nebol starosta, ktorého sme si podľa C.K. práva a nariadení volili sami, ale krčmár Veselka. Toho sa bál aj starosta. Aj ho poslúchal.
  Veselka mal veľkú moc, lebo mal peniaze, ktoré požičiaval každému, kto o to požiadal. Z toho požičiavania mal potom tých peňazí ešte viac. Všetci Veselku poslúchali, lebo boli jeho kunčafti, mali ho radi, lebo dával na borg.
  Ale boli v dedine aj všakovaké abstinetské živly, ktoré Veselku ani jeho služby nepotrebovali, a nemálo ho ohovárali. Proti ohováraniu a konšpirátorom nasadil Veselka protikampaň v denníku Tupý vestník, ktorý sám financoval.
  Denník mal akože prostý ľud vzdelávať, ale v skutočnosti z nich robil ešte väčších tupcov. Krčmár tvrdil, že, keď sa ľudia sprostosťami zaoberajú, menej rebelujú.
  Mám doma niekoľko desiatok vydaní Veselkovho vestníka, a rad si povečeroch v nich listujem.
  Neverili by ste, čo sa tam piše, čomu sa v Tupej venovali, čo ich najviac trápilo.
  Nuž, čítajte:
  Okrem reklám na pôžičku a tovary v krčme, najviac článkov bolo handrkovaním sa o tom, ktorá z krčmarovych dcér je krajšia a cnostnejsia. Boli dve. Jedna sa volala Ilona, a tá druhá Kornela. Kornela bola tá staršia. Jedni Ilonu chvália, a Kornelu preklínajú, ti druhí naopak.
  Čo som sa však ešte od starých ľudí dozvedel, Ilona aj Kornela boli škraty, a len málokto vedel povedať, ktorá z nich je darebnejšia. Vraj v skutočnosti nebolo o čom sa vadiť.
  Dosť na tom, Tupanom sa aj také stávalo, že od tej veľkej hádky o krčmárových kráskach sa natoľko zasprostili, že v nejednom roku aj siať alebo žať zabudli. Dokonca jeden druhému aj krky polámali. V krčme.
  Keď boli voľby starostu, mali sme pluralizmus: za jedným kandidátom stáli „ilonovci“, za tým druhým „kornelovci“. Krčmár Veselka sa vraj išiel popukať od smiechu, nikomu vo voľbách nenadržiaval, lebo vedel, že nech vyhrá Ilona alebo Kornela, pánom dediny bude aj tak on. A ľudia si mysleli už vtedy, že majú demokraciu, lebo sami mohli rozhodovať o tom, ktorá škrata je krásavica, a ktorá nie je.
  Ale prežili sme v dedine aj to: keď nebolo čo žať, predali sa grunty aj so všetkými siedmimi slivkami. Aj požičať sa dalo. Na psí tridsiatok sme my v Tupej pre tú demokraciu a handrkovanie vyšli.
  Kto mal peniaze, grunty vyplatil.

  • Grigoriy, nevolali oni vtedy tu Ilonu – Lenie?
   Poznam tiez zaujmavu story:
   Otec jednej krasavice ju nahovral jednemu mladencovi so subom, ze s nou ide
   ‚veno‘ – jeden milion korun. Ale ze je tu jeden problem, ze ma hrb.
   Mladenec sa pyta „a nemate nejaku s dvoma hrbmi?
   Neviem ale, co tieto prispevky, Vas aj moj, maju spolocne s touto temou.

   • Grigoriy Ilmoran

    Každý z tých zdanlivo nezmyselných, a s ničím nesúvisiacich príspevkov má svojho konkrétneho adresáta alebo skupinu adresátov. Sú napísané tak, aby ich adresáti chápali.
    Keby som sa teraz snažil vysvetlit to Vám, stratilo by to svoje čaro.

    Ale, poviem Vám niečo.
    Keď žil Ezop, nebolo internetu, televízie, dokonca ani kníh. Ľudsky mozog fungoval úplne ináč, ako funguje mozog dnešných ľudí. Vtedajší ľudia, aj keby sme rozprávali ich jazykom, by nám vôbec nerozumeli. My, aj keď sa dokonale naučíme ich dnes už mŕtvy jazyk, nevieme naozaj, čo hovorili. Oni dokonale ovládali umenie sarkazmu, inotaja, paradoxu, alegórie, parafrázy, podobenstva, metafory a mýtu.
    To všetko sa už z repertoáru dnešných ľudí takmer vytratilo.

    Prednášajúci na univerzite v Kalifornii si chcel overiť na svojich študentoch, do akej miery sú schopní pochopiť pointu jednej z najznámejších z Ezopovych bájok.
    Študenti si mali niekoľkokrát prečítať bájku o líške a hrozne, a následne napísať, čo podľa nich Ezop chcel povedať.
    Z dvadsiatich študentov ani jeden nepochopil, o čom to bolo.
    Profesor za najzaujímavejší postreh pokladal výklad jednej študentky, ktorá tvrdila, že Ezop chcel naznačiť, že líšky sú mäsožravce.

    No vidíte, to bolo v Amerike, a na univerzite.

    Ako kamarátovi Vám však ešte niečo prezradím: nepochádzam z obce Tupá pod Kriváňom, taká obec nikdy neexistovala, krčmár Veselka nemal ani Ilonu, ani Kornelu.
    Vy si však z takej veci nič nerobte, lebo Vy žijete v cudzine, a ani nepoznáte pána Oszkára Shmatanovotza-Patkányiho.

    P.S. Raz, keď budem mať čas a náladu, napíšem niečo aj na adresu pána ::prop, aby som ho naučil na poriadok.
    Keď nenapíšem, môžete si byt istý, že ma vymazal.
    Nemá dobrú výchovu.

 9. Opravujem, nie Lenie, ale Lenke. (Ach tie moje oci).

  • Určite Vás neprekvapí, keď Vám napíšem, že viem veľmi dobre, že neexistuje žiadny Patkány, ani žiadna obec Tupá a v nej krčmár s dvoma dcérami, Ilonou a Kornelou. Ja nie som, našťastie, absolvent žiadnej americkej university, ale poznám tiež jednu českú pieseň o vrane, ktorá našla vedľa Syrakúz , syra kus a prefíkanej líške. Ale to nie je od Ezopa.
   Čo sa týka Ilony, viem len o jednej – Ilona Jó (a Hana Darabulová a Ficko), z legendy o Čachtickej panej.
   Ale teraz niečo vážnejšieho, čo som prisľúbil objasniť.

   • Napísal ste “nechcem debatovať o vojnách”, čomu som aj patrične porozumel, tak som, podotýkam, len pre začiatok, začal so všeobecne mýlnym názorom (šíreným propagandou, že zahaľovanie žien je vynález Islámu a napísal som, že k vojnám sa skôr-neskôr aj tak dostaneme.
    Ono je rozdiel zabíjať tých, ktorí prídu do mojej zeme zabíjať mňa, moju rodinu a mojich ľudí, čo je prípad kresťanstva a jeho vpádov do islámskych krajín, čo dodnes klamne odôvodňujú a ospravedlňujú. Je teda veľkým omylom, neinformovaných, (resp. mýlne informovaných propagandou, ktorej na nešťastie stále verí milióny ‘veriacich’) zameniť slovo “kresťanstvo” so slovom “islám”, ako píšete.
    Podívajme sa, ako to bolo s tým “dobytím” tzv. sv. zeme islámom.
    Svätej pre koho?
    “Svätá Zem (Hebrejsky “Eretz HaKodesh”, Latinsky Terra Sancta”, A rabsky “Al-Arḍ Al-Muqaddasah”), je územie (zhruba) medzi riekou Jordán a Stredozemným morom, ale tiež zahŕňa Východný breh rieky Jordán.
    Historicky je to synonym s obidvoma, zemou Izraela, Palestíny, Lebanónskou republikou, Sýrskou arabskou reublikou a Hashemidským kráľovstvom Jordánskym. Je považovaná za svätú určitými židmi, kresťanmi a muslimami.
    Význačnosť tejto zeme, čiastočne pramení z náboženskej význačnosti Jeruzalema, najsvätejšieho miesta pre judaizmus, historickej oblasti Ježišovho účinkovania a Isra a Mi’raj, udalosť v Isláme (cesta , ktorú Muhammad vykonal za jednu noc v roku 621) a Mount Nebo, vyvýšenina v Jordáne, odkiaľ bolo vraj Mojžošovi umožnené vidieť “zasľúbenú zem” (a kde vraj Mojžiš zomrel).
    Kresťanmi (mýlne) predpokladaná “svätosť’ tejto zeme, bola vraj zčasti motiváciou pre Krusády, keď sa európski kresťania vydali vydobiť zpáť ‘Svätú zem’ od muslimských Seljuk Turkov.
    Turci ovládli Svätú zem, keď porazili Arabských muslimov, ktorí potom dobyli túto oblasť od kresťanského Byzantského Impéria”.

    Ako teda vidíme, boli to Turci, válčiaci o “svätú zem”, proti arabským muslimo, ktorú potom vydobili kresťanské krusády (Prvá krusáda) a tú potom vydobili arabskí muslimi zpät v Druhej krusáde.
    “Mnoho miest vo Svätej zemi bolo po dlhú dobu cieľom pútnikov, vyznávajúcich abrahámovské náboženstvá, včetne židov, kresťanov, muslimov a Baháí-ov.
    Pútnici navštevujú Svätú zem, aby sa dotkli a videli fiktívne dôkazy svojej viery, potvrdili si svoju vieru vo svátý kontext kolektívnou inšpiráciou a pre osobné spojenie so Svätou zemou”.

    Tvrdenie, že prví Templári išli do tejto zeme chrániť do Jeruzalemu putujúcich pútnikov, proti nájazdom muslimov, je samozrejme bezočivá lož, vymyslená Vatikánom a kresťanskými panovníkmi Európy. Je nesmyslom, aby pôvodných 9 Temlárov, ináč “the Poor Knights of the Temple of Solomon”, (Hugues de Payen, Geoffrey de St Omer, Andre de Montbard, Payen de Montdidier, Achambaud de St-Amand, Gondemare, Rosal, Godefroy, Geoffroy Bisol), mohli niekoho ochraňovať proti čo i len 50-100 útočníkom. Pravda je samozrejme úplne iná.
    Študujúc okolnosti tejto krusády a organizáciu Temlárov, bola identifikovaná skupina ľudí, aktívna v pozadí, ktorí boli zainteresovaní v pláne kopať v zrúcaninách Templu (Šalamúnov Chrám). Bola to skupina ľudí, známych kolektívne ako “Rex Deus”, ktorá sa považovala za potomkov preživších nazoreánskych kňazov Jeruzalemského Chrámu, ktorí tie poklady zakopali, čo dáva smysel udalostiam začiatkom 12-ho storočia.
    Templári kopali pod Chrámom deväť rokov (!) a vykopali poklady a aspoň 24 svitkov (scrolls). V týchto svitkoch zistili detaily Jeruzalemslého Chrámu. Podľa nich našli bohatstvá o ktorých ani nesnívali.
    Je snaď niekomu divné z čoho tak naraz Templári tak neuveriteľne zbohatli?
    Žiadna “ochrana” pútnikov, bolo to ‘ZLATO, STRIEBRO a cenné DRAHOKANY”, ktoré ich tam ťahali vyrabovať.
    A to ani nehovoriac, o dobe neskoršej, o portugalských Templároch, ktorí z olúpených islamskych území ako aj z Indie, postavili neuveriteľne nádhernú katedrálu “Sé” (Sé Cathedral) na ostrove Goa (západná India). O tom možno v pokračovaní.

    V Prvej Svetovej Vojne, židia predstavovali 10% palestínskej populácie. V roku 1940 bolo v Palestíne 456,743 židov, 1/3 obyvateľstva. Zostávajúce 2/3 sa skladali zo 145,063 kresťanov a 1,43,336 Muslimov, ktorých predkovia žili v Palestíne po sto generácií.
    Je jednoduché odhadnúť, keď v roku 1940 bolo v Plestíne 145,063 kresťanov, koľko ich tam mohlo byť pred tisíc rokmi?
    Aki si môže táto mizivá menšina nárokovať nejakú “ich” svätú zem, ktorú stratili v boji s Islámom?
    A mimo inbého, žiadni kresťania vtedy ani neexistovali – existovali nasledovníci žida Krista, teda židia, nazývaní “Christian Jews”.

    • Pokračujem objasniť, ako to skutočne bolo s tou Byzantskou “kresťanskou” ríšou, ktorej zlikvidovanie má byť dôkazom, ako Islam učí svojich veriacich zabíjať kresťanov. Pritom im vôbec nevadí zatajiť svetu, že Byzantium zlikvidovali nie arabskí muslimi, ale Turci.
     Nebudem sa zaoberať detailne Byzantskou ríšou, jej vznikom a zánikom, ale ako sa táto ríša stala “kresťanskou”. Byzantské Impérium, niekedy tiež nazývané Východná Rímska Ríša, bolo pokračovaním Rímskej Ríše na Východe.
     Pôvodne však Byzantium bolo pravekou gréckou kolóniou v oblasti, ktorá sa neskoršie stala Konštantinopol a neskoršie Istambul.
     Byzantium bolo kolonizované Grékmi z Megary v roku cca. 657 B.C.E.
     Prenasledovanie pohanov v Rímskom Impériu začalo v neskorších rokoch vlády Knštantína Veľkého, keď nariadil ničenie a búranie ich chrámov. Prvé proti-pohanské zákony kresťanského štátu, začali Konštantínovým synom, Konštantínom II-hým, ktorý bol neoblomným protivníkom pohanstva; nariadil zavrieť všetky pohanské chrámy, zakázal pohanské obetovanie pod trestom smrti a odstránil tradičný “Oltár Víťazstva” zo Senátu.
     Za jeho vlády jednoduchí kresťania začali vandalizovať mnohé starodávne pohanské chrámy, hroby a pamätníky. Prenasledovanie nastalo po období sporadického prenasledovania kresťanov. Proti-kresťanská politika v Rímskom Impériu sa diala nepravidelne
     po dobu troch storočí, do roku 313 (C.E.), keď Rímski panovníci Konštantín Veľký a Lucinius, spoločne zverejnili “Milánsky Edikt” (Edict of Milan), ktorý legalizoval kresťanské náboženstvo.
     Od roku 361 do roku 375, pohanstvo bolo relatívne tolerované, pokiaľ vládcovia Gratian, Valentínian II a Theodosius I, pod vplyvom Milánskeho biskupa sv. Ambróza, znovu zaviedli a zostrili prenasledovanie. Pod tlakom fanatického Ambrósa, Theodosius vydal neslávne “Theodosiove Dekréty” (Theodosian Decrees), vyhlásenie vojny pohanstvu, “Oltár víťazstva” bol Gratianom opäť odstránený, “Vestálske Panny” boli zlikvidované a prístup k pohanským chrámom bol zakázaný.
     Pravdepodobne to bol on, ktorý zrušil Staroveké Olympijské Hry, o ktorých posledný zápis ich osláv, je z roku 383 (C.E.).
     A takto sa stalo Byzantium “kresťanskou” ríšou, terorom, mečom a krvou zabíjaných nevinných, úprimných pôvodných obyvateľov, ktorí si vo svojej prirodzenej nevinnej predstavivosti zvolili a uctievali svojich bohov, namiesto ktorých im barbari z “doby temna” vnucovali nejakého židovského Jahveho a ich monoteistické náboenstvo jedného boha.
     Niet divu, že pri prvej príležitosti, poznajúc superioritu Islámu, húfne ho prijali za svoju vieru.

     • Grigoriy Ilmoran

      Pán SITRA AHRA, páči sa mi, aj oceňujem, že si dávate tú robotu, že vkladáte toľko úsilia a času do vzdelávania Slovákov.
      Viem, že Vám niekto zo Slovenska poslal učebnicu dejepisu pre siedmy ročník základných škôl, a Vy, v nesmiernej obete, z lásky k občanom Vášho rodného Slovenska, ste celú jednu kapitolu prepísali a doplnili niekoľkými anglickými výrazmi. Čo už v dnešnej pohnutej dobe môže byť pre Slováka dôležitejšie, ako to, aby vedel, že Milánsky edikt sa po anglicky povie Edict of Milan?
      Som sa aj rozhodol, že, ak mi poskytnete svoju adresu, pošlem Vám učebnicu fyziky pre šiesty ročník, aby ste mohli ľudom na tomto fóre vysvetliť rozdiel medzi jednosmerným a striedavým prúdom, samozrejme doplenené niekoľkými anglickými výrazmi. Ľudia aspoň budú vedieť, že nie ste len odborníkom v oblasti histórie a porovnávacích náboženských štúdií,ale ja vo fyzike.
      Ale, trochu som na Vás aj nahnevaný. Celkom som doteraz oceňoval Vaše príspevky, lebo som mal zámer naučiť sa skrze Vaše príspevky po anglicky tak, ako som sa zo Svargovych príspevkov naučil po latinsky. Už viem, že „rozdeľuj a panuj“ sa povie „dividera et impera“, a aj to často používam, lebo to robí dojem.
      Ako som spomínal, som na Vás aj nahnevaný, lebo ste ma uviedli do trápnej situácie.
      Učím sa skrze Vás anglickému jazyku, aby som si v očiach iných vylepšil imidž; čo sa od Vás dozviem, snažím sa hneď aj využiť v praxi.
      Včera som na železničnej stanici v Palarikove videl jednu sexy kočku, tak som si povedal, že by nebolo od veci prehodiť s ňou zopár slov, možno ju aj zbaliť.
      Nabral som odvahu, a nežne jej hovorím:
      – Aj vy ste enlighted?
      Myslel som si, že lichotenie je najlepšia stratégia.
      Veľa som si od toho sľuboval, a o to viac som bol šokovaný tým, čo mi povedala:
      – Nehovorí sa enlighted, ale enlightened, ty debil, daj si padáka, a neotravuj.

      Tak som dopadol.

      Ako ja s Vami možem byť úprimný kamarát, keď ste ma dostali do takéhoto trapasu? Keď už učíte ľudí po anglicky, zamerkujte, aby to bola správna angličtina.

 10. Poznám Váš ostrovtip, ale preklep sa stane aj mne, častejšie ako mnohým iným, v mojej situácii je na to dôvod.

  To, čo som napísal, bolo na výzvu Propu, nemajte mi za zlé. Nemám záujem nikoho poučovať, ale (v diskuzii) zdôvodniť, prečo je sporné, keď sa jedná o zabíjanie, položiť rovnítko medzi kresťanstvo a Islám. Ide o pravdu.

  Pre Vás zrejme nič nové, ale som presvedčený, pre mnohých dosť neznáme. Nie každý má absolvovaný siedmy ročník základnej školy.
  Rozdiel medzi jednosmerným a striadavým prúdom by Vám lepšie ako ja, vysvetlil Nicola Tesla…
  ale ja Vám môžem vysvetliť, čo je ‘parsec’ (astrfyzika) a ako sa vypočítavajú vzdialenosti nebeských tellies od našej sústavy….lebo na to učebnica fyziky šiesteho ročníku už nestačí….

  Vytýkate mi, že sem-tam vkladám anglické slová, ale vždy sa ich snažím dať aj v slovenčine, pokaľ sa to dá, ale pokiaľ som informovaný, na Slovensku sa už vyučuje angličtina pomaly v “kinder garden”….
  Mne sa zas páči veľmi Vaše
  “by som si v očiach iných vylepšil imidž”
  …imidž je skutočne pekné slovenské slovo, podobne ako bejsbal, sprej, sofistikovaný, víkend, džínsy, rifle, atď……

  Dúfam, že mi nemáte za zle, že sa snažím byť tiež trochu vtipný, aby som za Vami moc nezaostával…

 11. Môj názor:, Že čo s tým?
  Pri Konštantínopoli ich spálili gréckym ohňom,
  Pri Belehrade ich Huňady zastavil zo svojím súkromným oddielom + Kapistrán (vtedy sme ešte mali takých mníchov, nie ako dnes, že recitujú korán v kostole) zburcoval tak 20 000 sedliakov z vidlami a kosami, lebo šlachta sa vykašlala na obranu krajiny – aké povedomé, no nie? Preto im tak vadí to zvonenie na obed, každý deň. Belehrad – 1456
  Pod Parížom ich Karol Martel vďaka strmeňom, čo hentí beduíni ešte nepoznali (vďaka bohu)
  zahnal za Pyreneje,
  Z Španielska to trvalo 700 rokov, ale chodili im tam pomáhať snáď polka nemeckých a francúzskych rytierov,
  Pri Viedni – Poliaci, Česi, Nemci, Rakušania,
  A teraz dnes: Oni neprestanú kým nenarazia na odpor, krutejší než sú oni sami. Vždy to tak bolo, a oni sa nikdy nezmenia.
  A keďže nás naša elita zradila a predala, je to na obyčajných ľuďoch, aby sa zorganizovali a ochránili, možno to zoberú do rúk nejakí patrioti z vyšších vrstiev.
  A ak sme už všetci prevychovaní, že nemáme pud sebazáchovy, pôjdeme pod nôž bez odporu.
  Ak sa k odporu zmôžeme,máme veľké šance – vždy ich bolo mnohonásobne viac ako nás, a ešte sme sa oslabovali žraním medzi sebou, a mali sme medzi sebou zradcov, a napriek tomu sme ich vždy porazili. Dokázali sme to v minulosti, dokážeme to aj teraz. Ak budeme chcieť.
  Je to na nás. Na nikom inom. Ak dovolíme aby nás psychologicky rozložili, pomocou platených poskokov, tak už im patrí celá Európa. A oni sa nikdy s nikým nehrali.

 12. Ad Grigoriy Ilmoran; dajte ešte jednu bájku …., prosím, dobre sa to číta.
  Ad SITRA AHRA: Kedy už konečne vybuchne Betelgeuze?

Leave a Reply