Domov / Hlavná strana / Nezaradené / ISIL používa americké zbrane dodané Saudmi

ISIL používa americké zbrane dodané Saudmi

isil-zbraneTakfíristickí militanti ISIL, ktorí v Sýrii a Iraku spôsobujú katastrofu, používajú zbrane vyrobené v USA, ktoré sa ku nim dostávajú cez saudské kanály, hovorí nová správa.

Štúdia vykonaná londýnskou výskumnou organizáciou malých zbraní Conflict Armament Research dokumentovala zbrane zabraté kurdskými silami militantom v priebehu posledných 10 júlových dní.

Podľa vyšetrovania používajú militanti ISIL „značné množstvá“ zbraní vrátane útočných pušiek M16 označených ako „majetok vlády USA“.

Zbrane boli pôvodne odovzdané takzvaným umierneným protivládnym militantom v Sýrii, zistila štúdia.

„(Militanti ISIL) prepravujú tieto zbrane vo várkach a majú pevný organizačný prístup k presúvaniu týchto zbraní,“ povedal oblastný vyšetrovateľ Shawn Harris.

Správa tiež zistila, že protitankové strely používané militantmi proti sýrskej armáde, boli „identické s raketami M79, prevedenými Saudskou Arábiou k silám operujúcim pod dáždnikom (takzvanej) Slobodnej sýrskej armády v roku 2013.“

Teroristi ISIL, z ktorých mnohí sú zahraniční militanti, momentálne kontrolujú časti východnej Sýrie a severné a západné regióny Iraku, kde v obsadených oblastiach páchajú ohavné zločiny, vrátane masových popráv civilistov a irackých bezpečnostných síl.

Teroristi ISIL ohrozujú vo svojich pokrokoch v regióne všetky komunity vrátane šítov, sunitov, Kurdov, kresťanov a izádskych Kurdov.

Deje sa to v čase, keď Západné vlády prispeli k vzostupu teroristov ISIL prostredníctvom podpory militantov bojujúcich proti vláde v Sýrii.

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: PressTV

O ::prop

Leave a Reply