Domov / Hlavná strana / Nezaradené / Iný názor na vedu

Iný názor na vedu

Ľudia veria vede. Veda, to sú fakty. Fakty sú pravda. Kto nám dáva vedu, fakty a pravdu? A kto to všetko platí? Prečo má veda pravdu, aj keď sa mýli? A kto má z vedy najväčší osoh?

 

Kariéra až na prvom mieste

Vysoko pre-vzdelaný študent skončí univerzitu, a zistí že ho nikto nepotrebuje (česť výnimkám). Nikto ho nechce zamestnať, pretože vie len teoretizovať, ale na základe titulov požaduje extrémny plat. Tak študent buď skončí v školstve, a bude ďalej učiť teórie (samo-účelná existencia) za mizerný plat, alebo sa bude uchádzať o miesto vedca.

Ak bude mať šťastie, dostane ponuku na prácu vo vedeckom tíme. Tieto tímy sú platené z grantov od rôznych nadácií, ktoré kontrolujú svetoví miliardári. Nadácie a „neziskové organizácie“, sú zakladané miliardármi, aby sa vyhli plateniu daní.

 

Chlebík si treba zaslúžiť

A funguje to takto. Miliardár zadá vedcom ktorých platí, aby dospeli ku určitému záveru. Napríklad, potrebujeme zdaniť vzduch a energiu, potrebujeme dokázať že ľudstvo produkuje priveľa CO2, a tým zapríčiňuje globálne otepľovanie. Tak vy milí vedci dokážte, že máme globálne otepľovanie, zaslúžte si svoj plat.

 

Šamani a počasie

A tak dobre zaplatení vedci, ktorí sa nevedia ináč uplatniť, začnú hádať. Hádajú, hádajú, a keď sa na niečom zhodnú, nazvú tento odhad teória. Potom dajú teóriu filmovému štúdiu, ktoré je expertom na politickú propagandu, a vznikne dokumentárny film. Použijú rôzne triky, počítačovú grafiku, pestro farebné grafy a prispôsobené štatistiky, a odvysielajú to verejnosti.

 

So mnou sa nehádaj! To je veda!

A verejnosť berie hádanie vedcov ako fakt, pretože veď tú animáciu videli na vlastné oči, tak to musí byť pravda. „Však si to videl v telke nie? Je to pravda!“ Ach tá veda, čo by sme bez nej robili? Museli by sme sa vrátiť k inej forme viery / náboženstvu. Ale našťastie ľudia sú ochotní veriť, že veda je založená na faktoch, nie odhadoch. Aj keď sa vedci stále mýlia a prekrúcajú teórie, kľudne aj o 180 stupňov, ľudia vedcom veria, pretože tak boli trénovaní už od malička na školách. A miliardári ktorí financujú vedu, môžu presvedčiť verejnosť o hocičom, hoc aj o globálnom otepľovaní, aj keď sa Zem už niekoľko rokov ochladzuje. A náboženstvo na základe vedy ani nepotrebuje morálku, veľmi praktické pre vládnucu aristokraciu.

 

Vedecky vnútená chudoba a otroctvo

A tie peniaze platené vedcom rozhodne nie sú vyhodené do vzduchu. Miliardárom sa to mnohonásobne vráti, pretože čím viac ožobračia pracujúceho človeka, tým viac ho pritlačia ku zemi, a tým väčšiu moc nad svetom získajú. A ľudia sa nechajú ožobračiť, ľudia sa nechajú zatlačiť do prachu, ľudia dokonca zlikvidujú vlastné deti, lebo veď je to na dobrú vec, na záchranu planéty, je to vedecky dokázané!

 

Veda – želé skala na ktorej staviame:

 •  Ľadové medvede požierajú vlastné potomstvo, pretože nemajú čo jesť.
 • Všetky samce medveďov požierajú potomstvo iných samcov, aby sa do budúcnosti chránili pred mladou a silnou konkurenciou, a aby sa mohli páriť s medvedicou a rozširovať vlastné gény. Robia to aj levy.

 

 • Ľadové medvede nestihnú migrovať na leto na iné teritórium, pretože je málo ľadu, a v ich ceste vzniká neprekonateľná prekážka – voda.
 • Všetky medvede vedia plávať celé kilometre, dokonca aj hnedý medveď.
 • Ľad na póloch nebol už dávno tak hrubý ako teraz.

 

 • Ľadové medvede vymierajú v dôsledku globálneho otepľovania.
 • Čínski vysokí byrokrati si kupujú odstrel ľadových medveďov, pretože ľadové medvede sú príliš premnožené.

 

 • Ľadové medvede hladujú v dôsledku globálneho otepľovania.
 • Ľadové medvede ešte nikdy neboli väčšie.

 

 • Vesmír sa rozpína a spomaľuje.
 • Vesmír sa rozpína a zrýchľuje.

 

 • Priveľa CO2 škodí životu na Zemi.
 • Viacej CO2 pomáha rastlinám lepšie rásť a je nevyhnutné pre zachovanie života na Zemi.

 

 • Príde doba ľadová, zapríčinená ľudstvom!
 • Máme globálne otepľovanie zapríčinené vysokou produkciou CO2.
 • Máme ochladzovanie planéty a klimatické zmeny (počasie) zapríčinené CO2!

 

 • Peniaze pomáhajú ekonomike, ľudstvo ešte nič lepšie nevymyslelo.
 • Ekonomika postavená na jedinom pilieri – peniazoch – je bezbranná proti moci bankárov a je schopná behom niekoľkých rokov úplne zdevastovať ľudstvo.

 

 • Cigarety neškodia zdraviu.
 • Cigarety zabili viac ako miliardu ľudí.

 

 • Vieme klonovať ľudí.
 • Nevieme čo spôsobuje rakovinu.

 

 • Keď sa oceľový nosník o váhe niekoľko sto kíl, ktorý je tak pevný, že drží pohromade mrakodrap, poleje benzínom a zapáli sa, roztaví a roztopí sa!
 • Preto spadli dvojičky, keď do nich narazili lietadlá, ktoré dal uniesť jaskynný muž z Afganistanu!

 

… úúúúúúú …. veda

 

Spoluprácu nie! Súťaž vedie ku pokroku!

A tak na základe vedy súperíme a konkurujeme si, pretekáme sa o to, kto skôr padne až na úplné dno. A kto sa najefektnejšie na dne hospodárskej priepasti rozpleskne, získa pochvalu ekonomickej únie za zodpovedný prístup ku planéte. Slováci sú chválený až nezvyčajne často. Veď napokon, ľudí je príliš veľa a človek je nepriateľ planéty. Je to dokázané vedeckými teóriami!

 

 

O oliolijanko

13 komentárov

 1. věda některé objevy i přes důkazy soustavně zamlčuje, pokud se nehodí do paradigma (archeologie, alt. medicína)
  věda výměnou za finance některé objevy uměle podporuje, třebaže výsledky ukazují opak (klimategate(s), vliv očkování na výskyt SIDS, prasecichripka.blog.cz aj.)

 2. nie slovak lez samuraj

  http://www.slobodavockovani.sk/news/kedy-udrie-dalsia-pandemia-nutene-ockovanie-v-polsku/

  ak niekto chce moze o tom spravit aj samostatny clanok, nejdena sa o samotne ockovanie ale je to ten najviac do oci bijuci priklad ako nesamostatne vlady poskodzujuce systematicky verejne zaujmy vedu obyvatelstvo na porazku, veda sa stala vrahom uz netreba dalsie dokazy

 3. nie slovak lez samuraj

  este jeden kometar, bolo by to neproduktivne tak fantazirovat v sucasnom stave rozkladu, ale bolo by zaujimave rozobrat moznost (apson teoreticku) zrusenia zdravotneho poistenia na zaklade toho, ze stat cez tuto straostlivost ohrozuje verejny zaujem a neriesi skutocnu podstatu vzniku a sirenia infekcii ako aj inych typov nemoci (nutene pristahovbalectvo, socialna situacia, znecistene prostredie a teda aj produkcia potravin), ci by to bolo mozne apson na vlastne rizko, zrusit zdravotne poisitenie aj so znasanim dolsedkov (napr financnych) kedze tie mozu byt mensie svojim dopadom (a to dokonca ja napriek zlej financnej situacii cloveka) na zdravie ako v pripade vyuzivania zdravornej starostlivosti (samozrejme veci ako urazy na to je poisitenie dobre)

  ze prebieha genocida je jasne ale ludia stale ani na priklade ockovania v polsku nechapu co na nich je pachane a tym z nich robi nepriatelov rovnakych ako skorumpovany stat, otazka je naozaj ci je este cas premenit tie zombie z nepriatelov na nieco co si vazi svoj vlastny zivot a tym neoihrozuje dalsich ludi

 4. velmi jednoducho a zrozumitelne je to vysvetlené…len dufam že si to prcita co najviac ludi…tak odporucam zdielat aj posielat cez maily 🙂

 5. info z polska, kucove slovo „Eliza Walczak“

  ak by to niekto vedel prelozit, mozno by sa to hodilo, na maily ludia nereaguju, odpovede su doslova „ked chcem nedam sa zaockovat“ v lepsom pripade „rozhodnem sa co do svojho tela dam sam“ co svedci ze clanok necitali ale uvideli len nadpis „ockovanie“ tym si to zaradili do kategorie konspiracii a automaticky odsunuli

  nejde tu v skutoicnosti o ockovanie hoci tento zakon je holoakust a toto uz ludia vobec nechapu, vsetky ukazy hadzu prec a to je dovod preco je stav veci aky je, cloveku co sa sam seba pyta netreba ani dokazy proste pochopi co mu prospiebva a co nie

 6. Veda je v tom nevinne..Ok svetovlada pouziva technologicky pokrok (vacsinou vsak krok vzad) na genocidu, zotrocovanie,takzvanu vedu na propagandu (globalne oteplovanie..) ale to nie je veda…veda sa zaobera ziskavanim, spracovanim a interpretaciou dat a faktov pomocou logiky apod….vedu zaujima len skutocna pravda, nie to co sa komu hodi…skutocna veda nam pomaha pochopit realitu a napr aj odhalit cihajuce nebezpecenstvo..ako napr. konspiracie..V tomto sa veda posuva stale dopredu a je cestou k skutocnej slobode..Mudreho neoklamu, nezmanipuluju a nezotrocia ak to sam nebude chciet..
  Vedecke projekty plati spusta roznych statnych ale aj sukromnych agentur, no granty posudzju vacsinou nezavisli vedci (v krajinach ako slovensko je casty pripad udelovania grantov nie na zaklade obsahu a nestranneho posudyovania ale kto koho pozna, nieco za nieco, zidovska mafia..atd, ale ked je grant dobre napisany a stoja za nim seriozni vedci s dobrym CV vacsinou prejde, vacsina vedcov na slovensku ma vsak hlavu nekde v prdeli a skuma totalne nezmyselne hluposti.ale ok tych by som za vedcov nepoznal)
  Ok korporacie si platia svoj vyskum..svoj pavyskum, svoj tajny vyskum atd….ale vedecke publikacie su vsak prevazne recenzovane nezavislymi vedcami a journalov je strasne vela..Vysledky vyskumu spravidla niesu propagovane nikde..dostat sa k nim mozno len v odbornych vedeckych clankoch ktore su scasti volne pristupne na internete) Staci tam ist a rychlo zistite napr. ze to co sa v sucasnosti napr. v medicine deje je skor genocida ako liecba..(lahko mozte najst 30 rokov stare clanky o prirodnych exktraktoch ktore poskytuju bezpecnu a ucinnu liecbu..vsetko tam je)..
  Co sa tyka technologickeho pokroku je pravda ze je vo zvysenej miere obmedzovany na zaujmy biznisu. Ak sa deje nejaky kvalitny vyskum tak je tajny a vyuzivany na vojenske ucely samozrejme..ale to uz je nieco ine..

 7. Vážený autor článku:

  Premýšľam, ako najrozumnejšie a čo najstručnejšie zhrnúť všetky body, v ktorých sa buď mýlite, albeo vedome klamete a zavádzate… nič pokúsim sa to vysvetliť takto:

  Re: Kariéra na prvom mieste:
  Bežné, normálne, všetci chceme zarábať čo najviac. To, že posudzujete celý svet podľa Slovenského školstva je podľa mňa krátkozrakosť. V prípade vysokoškolsky vzdelaných ľudí by malo byť normálne, že vo svojom obore získajú akú-takú prax ešte počas štúdia, aby boli zamestnateľní a ďalší rozvoj a ďalšie vzdelávanie prebieha v zamestnaní [ vo väčšine oborov po celý život ]. Ak máte pocit, že po tom, čo ste opustili základnú/strednú školu sa už nemáte čo naučiť je mi Vás trochu ľúto.

  Re: Chlebík si treba zaslúžiť:
  Znovu nesprávne. Vedci nehádajú. Štandardne vedecká činnosť pozostáva zo zhromažďovania informácií, ich spracovania a následného skúmania a hľadania ďalších súvislostí. Výsledky samozrejme môžu byť na záver upravené do podoby polopravdy, ale to už je čiste problém morálky a teda ceny, za koľko je ten-ktorý jedinec ochotný predať svoju dôstojnosť. To však nemení nič na tom, že na takúto činnosť daný jedinec musí byť odborne spôsobilý.

  Re: Šamani a počasie:
  Táto časť nemôže byť myslená vážne. Ako som už bol uviedol vyššie, vedci nehádajú. Autori scénárov si však vymýšľajú, to je náplň ich pracovnej činnosti. Ak niekto poníma vymyslený film, ktorý nie je dokumentárny ako film obsahujúci výhradne fakticé a overené informácie, tak niečo nie je v poriadku s divákom. Väčšinou to znamená, že dotyčný je nevzdelaný. Povedané ľudovo: Blbý ako kýbel gitu. Obdobne by sme po prečítaní rozprávky o červenej čiapočke mohli ísť do lesa hľadať hovoriace vlky.

  Re: So mnou sa nehádaj! To je veda!:
  Neviem, ako vy, ale ja som dostatočne vzdelaný na to, aby som tej-ktorej animácií buď porozumel, alebo si dohľadal potrebné informácie, doučil sa ich a obsahu porozumiem potom. Ak je pre Vás zaťažko používať mozog, niečo sa naučiť, vzdelať sa, tak znovu plačete na nesprávnom hrobe.

  Re: Vedecky vnútená chudoba a otroctvo:
  Hm… ako by som to slušne povedal… keby nebolo výskumu, tak by dnes neboli potrubia, bezdrôtové spojenie, spaľovacie motory, rôzne zmesy, nevedeli by sme vyrábať väčšinu predmetov, bez ktorých sa dnes už ani nezaobídeme a nebol by eni počítač, z ktorého posielate na web, čo je službou internetu, tieto nezmysly. A samozrejme by neexistoavlo ani „www“ a rozhodne žiaden internet.

  Máte pomýlené názory nevzdelaného človeka a oháňate sa výrazmi ako „pracujúci človek“ a podobne. Aj vedec je človek pracujúci.

  Re: Spoluprácu nie! Súťaž vedie ku pokroku!:
  Toto je problém ekonomického modelu, podľa ktorého spoločnosť funguje, problém autorského a patentového práva, ktoré, v tomto s Vami súhlasím, nie je dobre napísané, ale to je znovu dôsledok pretláčania súkromných záujmov do legislatívy, teda zákonov tej-ktorej krajiny.

  Re: Veda – želé skala na ktorej staviame:
  K tomuto sa odmietam vyjadrovať, pretože neverím, že to je myslené vážne. dodajte mi zdroje a potom sa o tom môžeme baviť ďalej. Ak je vaším zdrojom „Jeden chlap v krčme povedal…“ tak je potom jasné úplne všetko.

  • Myslím že ste článok nepochopil. Nechcel som ho príliš rozpisovať, možno práve preto. Skúsim to doplniť.

   Článok sa snažil nenápadne poukázať na novú formu náboženstva, ktoré už nie je založené na nadprirodzených bytostiach a/alebo energiách, ale na vedeckých teóriách. A opäť vládcovia sveta toto náboženstvo zneužívajú na manipuláciu s verejnosťou a ožobračovanie pracujúcich. Tiež chcem upozorniť na nebezpečenstvo, že zatiaľ čo nadprirodzené božstvá dávajú ľuďom určité práva a samotnému človeku dávajú hodnotu, toto nové náboženstvo založené na teóriách nemá žiadnu morálku. A bude to štát riadený korporáciami, ktorý bude dávať a brať ľuďom aj tie najzákladnejšie práva. Pretože týmto novým náboženstvom (vedou) sa dá prekrútiť a ospravedlniť čokoľvek.

   Je úsmevné, že mnoho ľudí napáda kresťanstvo a iné náboženstvá, no popri tom bezhlavo veria vede a „expertom“. Myslím, že vždy je potrebné nad vecami premýšľať, nie iba konzumovať pred-pripravené „fakty“. Obzvlášť ak to ide od vedcov a z médií, ktoré sú platené korporáciami. Mohli by sme objaviť vlastný intelekt, a nespoliehať sa len na profesionálov a expertov. Potom nás páni ťažšie oblbnú.

   Isteže, veda má aj svoje pozitíva, článok predsa netvrdí opak.

   To čo nám dnes dáva veda, bolo už dávno objavené. Preto sa to volá re-search (znovu hľadanie). A bežní ľudia dostanú len to, čo páni uznajú za vhodné. Ostatné je patentované a tajené. Dávajú nám produkty vedy, nie aby nám pomohli, ale aby nás mohli lepšie kontrolovať a využívať. Všetko čo vedec objaví, patrí korporácii ktorá ho financuje. Všetko riadia korporácie, štát, médiá, vedu. To sa volá fašizmus.

   Jedine ľudskosť a ďalšie kmeňové hodnoty nám pomôžu. Keď sa budeme brániť navzájom a pomáhať si. Preto sa nás snažia roztrieštiť. A zneužívajú na to aj vedu. Sterilita, rakovinová epidémia, zničený imunitný systém, psychologická manipulácia cez médiá, nové formy zbraní a pomalých jedov, aj to je veda. A nové enviromentálne dane, predpisy a pokuty ktoré zavádzajú, to tiež stavajú na vede. A pritom sú to len teórie. Preto som dnešnú vedu nazval ako základovú skalu zo želé. Veda nie je dobrá, ani zlá. Veda je neutrálna, záleží na tom, kto ju riadi. A kto dnes riadi a financuje vedu?

   • Veľmi som uvažoval a skladal vety ako odpovedať na reakciu Johna Doea. Už nemusím BlauPo, všetko je povedané. Ď.

   • Ja som práve článok pochopil veľmi dobre, len som možno svoju reakciu primerane nedoplnil o redundantný rant, takže to urobím tu:

    Úvodom: Môj všeobecný postoj voči náboženstvám je veľmi podobný ako k pokazenému mäsu. Pri blízkom kontakte mám nekontrolovateľné sklony zvracať. Avšak musím doplniť, že je rozdiel medzi každými dvoma veriacimi a jednoznačne je veľký rozdiel medzi vierou a inštitúciou, ktorá tú-ktorú vieru „usmerňuje“. Sú veriaci, ktorí tvrdia, že veria v Boha, tvrdia, že sú kresťania, ale v skutočnosti veria v niečo vcelku odlišné od kresťanských dogiem a napočudovanie sú to veľmi dobrí ľudia. Ďalej sú „ortodoxní“ veriaci, ktorí… povedzme to tak, veria, že polomagickým rituálom ovplyvnia rozhodovanie najvyššej bytosti, ktorá už aj tak má svoj „Veľký plán“, ktorý je nemenný a jeho súčasťou sú všetky detaily, všetko, čo sa dialo a deje. Myslím, že toto pomerne slušne vyjadrovalo môj postoj k náboženstvám [ analogicky je možné dopracovať sa aj k iným náboženstvám, ale toto predsa len nie je teologická debata ].

    To, čo som sa svojim postom vyššie snažil vyjadriť je pomerne jednoduché a jasné, aj keď pomerne nepríjemné: Pri plošnom pohľade na ľudskú populáciu sme hlúpi ako dobytok, opovrhujeme vzdelaním a vzdelanými ľuďmi ale sme náchylní veriť nezmyslom, ktoré uvedie neznámy „expert“ [ Tu pripomeniem praveké porekadlo: „Doma nie je nikto prorokom.“ Myšlienka ukrytá v tejto vete je pomerne hlboká, postačí rozšíriť základ z proroka na „vzdelaného človeka“. ] To je moje zhrnutie, netrpezlivý čitateľ tu môže pokojne skončiť, pretože nižšie to budem skôr rozpisovať a poukážem aj na konkrétny prípad. Ďalšie zhrnutie je v závere.

    Ako som bol býval vyjadril už niekoľko krát: Nie je nebezpečenstvo v tom, že máme vedu /eventuálne náboženstvo/. Nebezpečenstvo je v tom, že máme vedu, ktorej niekto nerozumie, veľmi podobné, ako keď máme sväté texty, ktoré vie vysvetliť/vyložiť len úzka skupina jedincov. Zatiaľ, čo pri náboženských textoch to v priebehu histórie bolo okrem prozumenia textu a chápanie tzv. umeleckej hyperboly, povedané hovorovo: „Extrémneho zveličovania“, nutné aj VEDIEŤ ČÍTAŤ. Analogicky je úplne to isté nutné aj v prípade vedy: Musíme vedieť, čítať, písať a počítať, aby sme boli schopní získať informáciu z publikovaného vedeckého článku, alebo knihy. LENŽE aby sme tejto informácií aj porozumeli je nutné mať primerané vzdelanie v danom obore [ je však pravdou, že sú články v populárno-vedeckých publikáciách sú písané tak, aby záležitosti aspoň povrchne porozumel aj laik ].

    Priklad zo života: Nie je možné porozumieť [ ako sa nakoniec krásne ukázalo aj v praxi ] prečo sú napríklad fotovoltaické články nielen zbytočnosť, ale dokonca ekologická katastrofa, keď si nevieme spočítať, kam najlepšie umiestniť panel, pod akým uhlom ho umiestniť, eventuálne pochopiť, aká nízka je ich efektivita [ ktorá je samozrejme premenlivá aj podla sklonu dopadajúceho svetla ]… Technológia, ktorá je určená pre extrémne situácie, pre miesta, kde neexistuje iný zdroj elektrickej energie [ púšť, vesmír ], pretože vo všetkých svojich aspektoch je predražená [ počítam aj dopad na životné prostredie pri výrobe, či likvidácií fotovoltaických panelov ], sa používa pomerne zbytočne v miestach s elektrickou sieťou. A toto je len taký najznámejší výmysel, na ktorý sa nevzdelané ovečky [ a vychanci, ktorí vedeli o tom, ako to cez dotácie mať z veľkej časti zaplatené z daní ] dali a ktorý dotiahli do ďalšej absurdity.

    Než mi tu niekto niečo začne namietať, že príklad, ktorý som tu uviedol je pomerne náročný na výpočty: Nie, nie je. Podľa stredoškolských učebníc fyziky to zvladne spočítať kde-kto, aj keď to bude s istou odchýlkou.

    Takže ešte raz a v skratke /tl;dr/:
    Analógia medzi náboženstvom a vedou z uhla pohľadu autora článku je síce správna, ale výčitky a hľadanie príčin sú smerované zlým smerom. Problém je v tom, že ka nám niekto vzdelaný prezentuje niečo, čomu nerozumieme, nepátrame po tom, či sa nepomýlil. Nekriticky bez skutočného premýšlania danú vec buď príjmeme, alebo zavrhneme a potom napríklad vznikajú články, ako je tento: http://dvice.com/archives/2012/03/230-efficient-l.php / stručný prepis pre tých, čo nerozumejú po anglicky je úplne dole. / . Je pravdou, že toto robia aj vzdelaní ľudia, hlavne ak majú pocit, že si nemôžu dovoliť venovať čas a energiu tomu, aby sa nad nejakou informáviou zamysleli a overili si ju, avšak sa toto u vzdelaných ľudí stáva menej často.

    Tu končí príspevok, ktorý priamo súvisí s obsahom článku, nižšie je skôr také pbsiahlejšie P.S., ktoré síce so situáciou súvisí, ale spojenie nie je vždy úplne viditeľné.

    Druhý, taktiež veľmi závažný spoločenský problém je naša netrpezlivosť. Všetko dnes musí byť rýchlo a ešte rýchlejšie. Čo na tom, že to možno nie je dokončené, či snáď úplne nesprávne. Preto napríklad môžu v dnešnej dobe vznikať nezmyslené hnutia, ktoré túžia po priamej demokracií, napríklad Libertariáni s ich nedomyslenou myšlienkou. Súhlasím s tým, že majú krásnu myšlienku, ale keď väčšina ľudí povie, že chce demokraciu, alebo priamu demokraciu, myslia tým, že chcú, aby sa svet riadil podľa ich predstáv /teda konkrétneho jedinca/, nehovoriac o tom, že model priamej demokracie pri dnešnom bežnom rozdelení občanov, či už to je politická príslušnosť, ekonomické myslenie, úroveň a obor, v ktorom má človek vzdelanie, prípadne reálna odborná spôsobilosť a mnohé iné v tomto hrajú úlohu. Veď si len predstavte, ako dlho by sa na malom Slovensku dohadovalo o tom, či má, alebo nemá byť postavená diaľnica vo verejnom fóre. Ďalším krokom by bolo navrhnúť niekoho, kto vypracuje projekt, potom by sa 5+ milionov hádalo o tom, kade vlastne tú diaľnicu chcú mať postavenú. Potom by sa vyberala spoločnosť, ktorá by to mala celé zrealizovať. Buďme úprimní: Trvalo by to desaťročia a pravdepodobne by k nejakému skutočnému uzneseniu a záveru NIKDY NEDOŠLO.

    Ako som teda úvodom predošlého odstavca povedal a o pár riadkov nižšie aj demonštroval, okrem toho, že ľudia sa nehcú vzdelávať a nechcú myslieť. A keď sú vzdelaní a sú ochotní myslieť tak sa veľmi často stáva, že myšlienku nedotiahnu do konca, nedomyslia „detaily“ na ktorých potom myšlienka, aj keď sebelepšia, zhorí.

    Prajem príjemný deň.

    /Pre tých, čo nerozumejú anglicky sa autor tamtoho postu dramaticky snaží podať svojim čitateľom správu o tom, že bola vytvorená dioda, ktorá porušuje prvý zo zákonov termodynamiky „V uzavretom systéme je stále množstvo energie, žiadna ‚nová‘ energia nevzniká a nič z existujúcej energie nezanikne, energia v systéme len mení svoju formu [elektrická – magentická – tepelná – gravitácia – …]“ v druhej polovici článku však autor konečne upúšťa od preháňania a vysvetľuje, že dióda síce čerpá pomerne málo elektrickej energie, ale chýbajúcu časť si berie zo svojho okolia, teda berie si tepelnú energiu. NA záver autor článku hovorí o možnom využití týchto diod aj ako chladiče. V článku napríklad úplne chýba informácia o tom, od akej teploty tento efekt nastáva./

 8. Základným problémom vedy je nebadaný fakt: že odkiaľ je financovaná. Kto platí, ten vládne. Preto neexistuje žiadna zábezpeka ako vedeckú pravdu priohnúť podľa chlebodarcu. Platiteľom bežnej vedy je štát, čo je jadrom problému. Vedu v záujme neštátnom naopak pochvaľujem, pretože tam je smerovaná výhradne na vylepšovanie technológií.

Leave a Reply