Domov / Hlavná strana / Nezaradené / Goldman Sachs upevnil svoje hospodárske prevzatie Európy

Goldman Sachs upevnil svoje hospodárske prevzatie Európy

Svojim »prekvapivým« menovaním za nového guvernéra Bank of England Kanaďan Mark Carney, ktorý sa 2012 zúčastnil na stretnutí skupiny Bilderberg, upevnil rozhodujúci vplyv investičnej banky Goldman Sachs na všetky väčšie európske národné hospodárstva.

Toto menovanie bolo pre mnohých, ktorí vychádzali z toho, že miesto šéfa prevezme súčasný zastupujúci guvernér britskej centrálnej banky, Paul Tucker, šokom. Avšak už v apríli tohto roku sa hovorilo, že v zákulisí sa uvažuje, že Carney, ktorý bol ešte v novembri 2011 menovaný na ďalšie tri roky za šéfa Kanadskej centrálnej banky a zároveň je aj predsedom tzv. Financial Stability Board G20-tky, bude pre túto funkciu dosadený do tejto pozície.

Carney patril predtým 13 rokov k užšiemu vedeniu u Goldman Sachs a hral v roku 1998 dôležitú úlohu v ruskej finančnej kríze. Táto kríza bola zo strany Goldman Sachs zostrená ešte tým, že podnik na jednej strane Rusku radil, na druhej strane sa zúčastňoval na finančných stávkach, ktoré stavali na to, že Rusko nebude vedieť splatiť svoje dlhy.

Pred zhruba šiestimi mesiacmi sa Carney zúčastnil na stretnutí skupiny Bilderberg v Chantilly v USA v štáte Virginia. Na tomto informatívnom stretnutí, konajúcom sa minimálne každoročne, stretáva sa viacej ako 100 najvplyvnejších osobností sveta. Ide tam samozrejme aj o dohovory k personálnym obsadeniam dôležitých pozícií v politike, hospodárstve a finančnom svete. Zrejme bola »kauza Carney« diskutovaná už tu.

Britský denník The Guardian informoval, že Carney je mimo úzkych kruhov centrálnych bankárov a finančného dohľadu len málo známy. Z tohto dôvodu bolo jeho menovanie pre mnohých prekvapením. To platilo aj pre Malcolma Barra z JP Morgan, pre ktorého bol istým favoritom na tento post Paul Tucker.

Ako jedným z dôvodov pre efekt prekvapenia menovania Carneya bolo uvádzané jeho kanadské štátne občianstvo, ale aj ako Kanaďan je poddaným britskej kráľovnej, ktorá jeho menovanie potvrdila potom, čo jej bol predsedom vlády Davidom Cameronom navrhnutý.

Jeho účasť na tohoročnom stretnutí skupiny Bilderberg určite prispelo k tomu, aby sa jeho prestíž v rámci celosvetových elít posilnila a tým mu zabezpečilo pozíciu šéfa Bank of England. Aj iné osoby profitujú vo svojej kariérnej snahe z ich prijatia do tohto exkluzívneho kruhu. Takto postúpil napríklad Herman Van Rompuy, len niekoľko dní po svojej účasti na večeri skupiny Bilderberg, za prvého stáleho prezidenta Európskej rady.

Menovanie Carneya za šéfa britskej centrálnej banky označuje aj predbežný záver snáh Goldman Sachs, prakticky v každom dôležitom európskom národnom hospodárstve, cez obsadenie kľúčových pozícií strhnúť na seba kontrolu.

Len v minulom roku bol bývalý komisár EU Mario Monti vybratý na to, aby nahradil demokraticky zvoleného talianského predsedu vlády Silvia Berlusconiho. Monti patrí k medzinárodnej poradenskej skupine Goldman Sachs a je európskym predsedom Trilaterálnej komisie, založenej m.i. Davidom Rockefellerom a taktiež je vedúcim členom skupiny Bilderberg. »Tu ide o jednu bandu kriminálnikov, ktorá nás obdarila touto finančnou katastrofou. Rovnako dobre sme mohli vyzvať podpaľačov, aby hasili oheň«, komentoval šéfredaktor Il-Journale Alessandro Sallusti.

A keď grécky predseda vlády Giorgos Papandreou hoci len zvažoval, aby grécky ľud rozhodol v ľudovom hlasovaní [o drakonickej úspornej politike], bol v priebehu niekoľkých dní nahradený bývalým zastupujúcim prezidentom Európskej centrálnej banky (ECB), hosťujúcim profesorom na Harvarde a bývalým šéfnárodohospodárom americkej cedulovej banky Federal Reserve v Bostone, Loukasom Papadimosom. Papadimos stál na čele gréckej Centrálnej banky (1994-2002), v dobe keď sa odvíjali podivné obchody s derivátmi Goldman Sachs, ktorými Grécko zahmlievalo skutočný rozmer svojich dlhov, čo potom následne viedlo k európskej dlhovej kríze.

Tak Papadimos, ako aj Monti, nie sú legitimovaní demokratickými voľbami. Skutočný dôvod preto súvisí s tým, ako konštatoval Stephen Faris z Times Magazine, že títo »nie sú verejnosti bezprostredne zodpovední«. To je len ďalší dôkaz pre v zásade diktátorský a nedemokratický základ Európskej únie.

O niečo neskôr bol potom bývalý zastupujúci šéf predstavenstva Goldman Sachs International – Mario Draghi – zvolený za prezidenta Európskej centrálnej banky. Na začiatku medzinárodnej finančnej krízy 2008 bol bývalý šéf predstavenstva Goldman-Sachs Hank Paulson americkým ministrom financií. Keď nakoniec Timothy Geithner vymenil Paulsona, bol lobbysta Goldman-Sachs Mark Patterson menovaný jeho šéfporadcom. Súčasný šéf predstavenstva Goldman Sachs, Lloyd Blankfein, už medzitým najmenej desaťkrát navštívil Biely dom. Goldman Sachs patrí k najväčším darcom pre volebnú kampaň Obamu a tým podstatne prispeli k jeho znovuzvoleniu.

Internetový portál Zero Hedge taktiež predpovedal, že Carney bude napriek všetkým odporcom novým šéfom britskej centrálnej banky a napísal teraz, 26. novembra: »Aby sme poznali a rozumeli ako veci bežia, treba si len jedno vyjasniť a nesmie sa to zabudnúť: Goldman Sachs všetko riadi; všetko ostatné je druhoradé.«

Dolné zobrazenie zdôrazňuje, ako je národné hospodárstvo Francúzska, Írska, Nemecka a Belgicka taktiež kontrolované osobami, ktoré disponujú priamymi spojeniami ku Goldman Sachs. Tento medzinárodný bankový obor, ktorý je známy svojou korupciou a svojimi insiderskými obchodmi, disponuje v súčasnosti obrovským vplyvom na prakticky každé západné národné hospodárstvo. 

Texty k obrázkom:

Belgicko: Karel Van Miert: bývalý komisár EU pre hospodársku súťaž a medzinárodný poradca Goldman Sachs

Nemecko: Otmar Issing: bývalý člen riaditeľstva Spolkovej banky (šéf-narodohospodár) člen rady ECB

Írsko: Peter Sutherland; bývalý generálny prokurátor Írska, bol rozhodujúco zainteresovaný na záchrannom balíčku pre Írsko, patrí ako tzv. »Non-Executive Director« k predstavenstvu Goldman-Sachs

Francúzsko: Antonio Borges riadil až do tohto týždňa európske oddelenie MMF, predtým zastupujúci šéf predstavenstva Goldman Sachs International

Taliansko: Mario Monti. Taliansky šéf vlády patrí k medzinárodnému grémiu poradcov Goldman Sachs
Mario Draghi: Nový riaditeľ Európskej centrálnej banky bol predtým šéfom Goldman Sachs International

Grécko: Loukas Papadimos bol do mája 2012 gréckym predsedom vlády. Do čias, keď bol šéfom gréckej centrálnej banky, spadajú pochybné derivátové obchody s Goldman Sachs, ktorými Grécko zatušovalo skutočný rozsah svojich dlhov
Petros Christodoulou; vedúci gréckej dlhovej agentúry, začínal kariéru u Goldman Sachs

Autor: Paul Joseph Watson

Preklad: Juraj Borský

Zdroj: info.kopp-verlag.de

O ::prop

Leave a Reply