Kategória správy: Ekonomika
Štát: Francúzsko
Text správy :
Vláda Francúzka predstavila rozpočet na rok 2013 s množstvom škrtov v rozpočte. Cieľom je zníženie rozpočtového deficitu z predpokladaných 4.5% na 3%. Najzaujímavejším prvkom návrhu je zvýšenie milionarskej dane z príjmu do 75% z príjmu.
Napriek tejto vysokej dani máloktorý milionár opustí Francúzko. V protiklade s tým ako nás zvyknú strašiť tým, že zvýšením daní nastane sťahovanie.
V prvom rade treba povedať, že málokto zbohatne na základe vlastných schopnosti. .
Naopak, drvivá väčšina bohatých sa stane bohatými na základe našej neschopnosti, nevedomosti a bezmocnosti brániť svoje záujmy. Tá zázračná schopnosť, ktorá vedie k tučným kontám, má jednoduché pomenovanie: korupcia. Aby establishment bol vo výhode proti holote, tak vykreaovali: magické štruktúry ako masmediálnu propagandu, OSN, MMF, Svetová Banka, WTO, Bilderbergovci, Club of Rome, Commitee 300, globalizáciu (chudoby, ako tvrdí Parenti), voľné zóny obchodu, a magické učenie ktoré je pseudovedou: ekonomika. Tieto páky establishmentu zaručujú, že sa mu darí .
Niektoré z mýtov ktorými operuje establishment, (doplňte vaše postrehy):
1, Ak zvýšime dane bohatým, tak odídu a nebudú platiť žiadne dane.
Francúzsko, Škandinávia a Benelux sú príkladom toho, že nikam neodídu. Jazykové a kultúrne bariéry ich budú vždy držať na domácej pôde kde sú známymi a často aj váženými osobnosťami. Inde by boli exotické vtáctvo bez koreňov.
Podotýkam že tu je nutné všetko viazať na štatistickú priemernú mzdu a vysoko zdanený príjem brať ako násobok priemernej mzdy. Táto milionárska daň by sa uplatňovala aj na nevyrobené zisky v akejkoľvek výške: dividendy, úroky v bankách
Slovensko zahralo poriadnu frajerinu keď zaviedlo rovnú daň. Keďže som proti X- násobnému
zdaňovaniu, platiť daň zo zaplatenej dane považujem za vydridušstvo, tak si za vzor beriem daňový
systém ostrova Guernsey a Bruneja. Žiadna daň z príjmu, žiadna daň z nehnuteľnosti pre fyzické osoby a žiadne DPH. Ale to môže prísť na rad až neskor. Najprv treba pokryť diery po šafárení.
Zdaňovať korporátne zisky, výnosy z akcii a úroky v banke úplne stačí a nekomplikuje to systém.Všetko pochádza z práce holoty tak či onak.
Tu nájdete všetky informácie o daňových systémoch.
2, Firmám je potrebné poskytnúť daňové úľavy na vytvorenie pracovných miest. Omyl.
Zoberme si príklad z automobilového priemyslu USA. USA prinútili výrobcov automobilov z Japonska a Európy vyrábať autá v USA cez gigantickú daň z dovozu náhradných dielov, ktoré nespadajú pod
medzinárodné dohody o voľnom obchode. Establishment si na území ktoré má pod kontrolou
vybudoval monopoly a bránia sa zubami nechtami otvorenej konkurencii. USA znovu ako príklad.
Zahraničný výrobca nemôže voľne vstúpiť na trh a predávať svoje výrobky za svoju cenu. Musí ísť
cez amerického dovozcu a ten určuje ceny. A ceny sú také, akoby bol tovar vyrobený v USA. Lacno
nakúpia v Číne, predajú za americkú cenu bez vytvorenia pracovného miesta. Práve naopak.
Pomerne nízkymi cenami v sieťach a nízkou minimálnou mzdou si udržiavajú monopolné postavenie.
Nehovoriac o tom, že veľké korporácie a banky neplatia žiadne dane, naopak, dostávajú peniaze daňových poplatníkov od vlády na pokrytie strát.
V USA rovnako vládne „Schultzov mýtus“, že sever dopláca na juh. Je to
podobné ako Sulík versus Schultz eurofondy- euroval, alebo ako Česi vypracovali správu podľa ktorej ročne doplácajú na EÚ 200 milárd korún. Češi správne uvádzali, že firmy EÚ ktoré pôsobia v Čechách neplatia korporačnú daň a budovanie a údržba infraštruktúry a bezpečnosť zostáva na pleciach holoty a domácich firiem, je otázne či veľké kroporácie vôbec niekde v EÚ platia daň. Druhou vecou je dovoz zo zámoria. Tovar vstúpi do Hamburgu a je preclený v Nemecku, ale predaný je v Česku. Slovenský príklad je VW Touareg- Porsche Cayenne. Obidva sú vyrobené na Slovensku, ale Cayenne je pred finalizáciou prevezený do Nemecka a má nálepku Made in Germany.
Drvivá väčšina dovozcov v USA má sídlo v zóne New York-New Jersey-Connecticut. Ak vnútrozemské a južanské štáty dostávajú pomoc od federálnej vlády tak je to kompenzácia za voľný obchod. Inak by zaviedli dane a robili by si svoj priamy dovoz z voľného trhu. Takto sú obmedzovaný Washingtonom, podobne ako Slovensko Bruselom, voľne obchodovať. Súdruhovia z Bruselu to samozrejme takto nevidia. Oni to vidia tak, že oni dávajú.
Teda ako zdaňovať korporácie?
V nafte pre komerčné vozidlá je v USA extra cestná daň 25 centov ku každému galónu nafty. Poľnohospodárska a nafta pre fyzické osoby tento príplatok nemá. Aj v USA sú rozdiely v cene nafty, keďze každý štát má svoju daň kde može byť rozdiel aj 20, v extréme ako je New York, California, aj 30 centov oproti susedným štátom. Dáva logiku, že kamionisti tankujú v štátoch kde je lacnejšia nafta, a ak je nutné tankovať v drahom štáte tak len toľko aby došli do lacnejšieho kde je pumpa tesne za hranicou, samozrejme. Na prvý pohľad to znamená, že štáty ktoré majú drahú naftu prídu aj o 25 centov z federálnej cestnej dane. Omyl. V USA a Kanade vytvorili systém IFTA, Interstate Fuel Tax Agreement- Medzištátna dohoda o dani z pohonných hmôt. Tých 25 centov každý štát vloží do koša a IFTA potom rozďeľuje tieto fondy podľa míľ ktoré kamión prešiel v tom ktorom štáte. Stav míľ pri prechode cez hranice zaznamenáva G PS alebo to musia kamionisti vypisovať ručne.
Má to logiku, má to zmysel, je to systém. Vláda Slovenska zbytočne bojovala s spoplatňovaním ciest. Zámer je dobrý, áno, kamióny musia zaplatiť za prejdené kilometre v krajine, ale nevidím v tom systém. Keď je niekde niečo dobre a funguje to, tak to treba odpozerať a adaptovať doma. Netreba strácať čas objavovaním Ameriky.
A teraz si zoberme IFTA za vzor pri zdaňovaní korporácii. Každá korporácia, vrátane tej z EÚ, musí založiť holdingovú pobočku v štáte EÚ, ktorý to požaduje, a zaplatiť dane z príjmu z biznisu v tejto krajine. A tieto peniaze by mali ísť priamo na kraje a mestá, keďže je čas napľňať sľuby Novembra o decentralizácii a diverzifikácii. Potom už môžu korporácie sídliť aj na mesiaci, nielen v daňových rajoch.
Keďže USA sú vzorom, pre Lipšica alebo Radičovú povedzme, tak prečo si nebrať dobré veci z USA. Dobrou vecou v USA je, že daň z príjmu ide do federálnej kasy a DPH (v USA sales tax- predajná daň, čo je lepšie definované ako DPH-VAT, keďze nie všetko ma pridanú hodnotu úmernú dani. Napríklad je otázna pridaná hodnota u potravín) ide do okresu. Demokratori na Slovensku, a zrejme v celej východnej Európe, nevedia prísť režimu spred 89-teho na meno. Ale nabaliť sa na majetkoch vybudovaných za komunizmu im vôbec nevadilo, aspoň neukázali žiadne morálne zábrany, a že naďalej udržiavajú centralizovaný monopólny systém podobný komunistickému im nevadí tiež.
Ďaľším systémovým krokom, popri vysokom zdanení vysokých a nezarobkových príjmov, je daň z transakcii alebo daň Robina Hooda, Anglická verzia Jánošíka- bohatým brať, chudobným dávať. Robin Hood Tax je kódové označenie na zdaňovanie pri prevode cenných papierov a financii. V hre je 0.05%. 50 centov zo stovky.
Máme 3 záchytné body ako pri lezení: 1, milionárska daň 2, lokálne zdaňovanie korporácii 3, zdaňovanie zisku z nezarobkovej činnosti a daň Robina Hooda. Tieto tri body sú alfou omegou vychytania múch daňových únikov a daňových rajov.
Na záver je nutné povedať, že dá sa veľmi rýchlo postúpiť dopredu tak ako to urobilo medzivojnové Nemecko alebo dnes Island- keď nakopali do sedacích svalov bankstrov z EÚ tak sa ich ekonomike neuveriteľne darí. Kĺúč k blahobytu leží na úrade vlády a na hradnom kopci v Bratislave. Bez zástupcov ľudu ľud nemá zastúpenie a také sú aj výsledky.
http://www.cnn.com/2012/09/28/world/europe/france-budget/index.html
http://www.robinhoodtax.org/
Zaslal (meno/nick): Juraj Smrek
Zdroj správy: cnn.com/2012/09/28