Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Experti našli v Arafátovej mŕtvole vysoké hodnoty Polónia

Experti našli v Arafátovej mŕtvole vysoké hodnoty Polónia

ARAFATPri nejasnej smrti Jásira Arafáta hrá možno predsa len jed Polónium svoju úlohu. Švajčiarski vedci našli podľa al-Džazíry a „Guardianu“ 18-násobne zvýšené hodnoty tejto rádioaktívnej látky vo vzorkách kostí. Vdova bývalého palestínskeho vodcu hovorí o vražde.

Paríž – Takmer pred jedným rokom bola mŕtvola Jásira Arafáta exhumovaná. Vtedy boli odobraté vzorky, aby sa potvrdilo podozrenie, že bývalý palestínsky prezident bol otrávený. Teraz prezentovali švajčiarski vedci prvé výsledky svojho skúmania. Podľa britského denníka „Guardian“ a TV-vysielača al-Džazíra našli nečakane vysoké hodnoty rádioaktívnej látky Polónium-210. To by podľa správy mohlo znamenať, že táto jedovatá látka môže súvisieť so záhadnou smrťou Arafáta.

Švajčiarski vedci našli hodnoty, ktoré boli minimálne 18-násobne nad normálnou hodnotou v jeho rebrách, v panve a v pôde okolo jeho hrobu, ktorá vpila Arafátove telesné tekutiny. Švajčiari odovzdali svoju správu novinám „Guardian“ na požiadanie Arafátovej vdovy. „Je vedecky dokázané, že nezomrel prirodzenou smrťou“, povedala Suha Arafátová v stredu v Paríži.

„Odhaľujeme skutočný zločin, politický atentát.“ Aj televízny vysielač al-Džazíra informuje, že švajčiarski vedci odhalili v Arafátovej mŕtvole smrteľnú dávku Polónia-210.
Arafát zomrel pred deviatimi rokmi v parížskej nemocnici. Už vtedy sa špekulovalo, že by mohlo byť v hre cudzie zavinenie.

Pred nedávnom informovala ruská spravodajská agentúra Interfax, že ruskí vedci v Arafátovom tele neodhalili žiadne stopy Polónia. Forenzní experti však neskôr popreli tieto správy a vyhlásili, že svoje výsledky vyšetrovania ešte verejne nekomentovali.

Arafát bol 27.novembra 2012 v Ramalláhu exhumovaný. Pritom bolo odobratých cca 60 vzoriek kostí. Vyšetrovatelia zo Švajčiarska, Francúzska a Ruska skúmali jednu tretinu z nich na možnú otravu tohto politika. Výsledky vyšetrovania francúzskeho a ruského tímu ešte nie sú k dispozícii. Jeden islamský lekár sa smel pri exhumácii ako jediný dotýkať jeho telesných pozostatkov.

Mnoho Palestíncov podozrievalo Izrael, že otrávil ich bývalého prezidenta, čo títo samozrejme odmietajú. Exhumácia Arafátových pozostatkov nasledovala potom, čo v lete minulého roku sa našli stopy Polónia na Arafátových osobných veciach.

Polónium sa stalo pojmom pre širokú verejnosť, keď v roku 2006 zomrel na následky ožiarenia Polóniom-210 bývalý agent KGB a neskorší Putinov kritik Alexander Litvinenko. Litvinenkove symptómy choroby pred jeho smrťou sa podobali na tie u Arafata.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Spiegel

O ::prop

Jeden komentár

  1. A nad tým sa nikto nepohoršuje, aj tu všetci na túto tému mlčia, nikto neodsúdi
    PODLÉ a ZÁKERNÉ vraždy, ako bola táto.

    Aj to o niečom hovorí !

Leave a Reply