Domov / Spoločný blok / Eurovlak vezie cestujúcich, ale strojvodcovia nevedia kam

Eurovlak vezie cestujúcich, ale strojvodcovia nevedia kam

Pasivita vo vzťahu k Bruselu, nedostatok vlastných politických riešení a dlhodobých vízií, sústredenie sa iba na hasenie toho, čo už horí. To všetko považuje prezident Českej republiky Václav Klaus za priame ohrozenie suverenity národných štátov, členov Únie. „Bolo pre mňa skutočne veľmi depresívne vidieť, koľko vrcholných talianskych politikov vyjadrilo presvedčenie, že je nutné kompetencie presunúť z Talianska do Bruselu z jedného dôvodu: pasívne prijímajú, že sami nie sú schopní robiť racionálne rozhodnutia,“ povedala hlava štátu našich susedov po návšteve Talianska.

Prezident Václav Klaus je vďaka svojim ojedinelým politickým názorom, respektíve ich prezentovaniu na verejnosti bez akýchkoľvek zábran, takmer izolovaný od inak navonok komunikujúceho euroklubu predstaviteľov členských štátov Únie.

Federácia versus suverenita
„Musíme sa zamyslieť nad tým, ako obnoviť našu štátnu suverenitu. V rámci federácie je niečo také nemožné. Európska únia by sa mala uberať opačným smerom,“ varuje Václav Klaus. Podľa jeho názoru sa z Európskej únie stáva superštát kvôli pokryteckým politikom, ktorí sa vzdávajú demokratických princípov. Nové snahy o federalizáciu EÚ, ktorá by mala mať svoju hlavu štátu a armádu (ale aj spoločný rezort financií), označil Václav Klaus za „konečnú fázu“ zániku demokracie a národného štátu. Reagoval tak na septembrové vyhlásenie predsedu Európskej komisie Josého Manuela Barrosa, ktorý oznámil, že v roku 2014 zverejní návrhy na federalizáciu (zatiaľ) dvadsaťsedmičky. „Nebojte sa slova federalizácia,“ povedal Barroso. Na doplnenie, len nedávno sa na podnet Nemecka v Bruseli diskutovalo aj o priamo volenom európskom prezidentovi.

Horšia a zlá cesta
Iba to vraj má na výber súčasná Únia. Tvrdí to dánsky ekonóm Steen Jakobsen. Pre denník Pravda okrem iného povedal: „Politici tvrdia, že momentálne sú pre Európu len dve cesty – federalizácia alebo rozpad. Je tu viac alternatív, nielen tie dve, skôr obe súčasne. Teda čiastočný rozpad – Grécko odíde a následne sa zvýši federalizácia. Pád Grécka je hotová vec, rovnako ako Španielska, ale politici si budú chcieť kúpiť ďalší čas. Merkelová teraz hovorí o tom, že ‚stretnutie kardinálov‘, ktoré by mohlo mať vplyv na súčasnú podobu Zmluvy o Európskej únii, by sa mohlo uskutočniť v decembri. Problém však zostáva stále rovnaký: čas sa kráti. Federalizácia okrem iného znamená to, že my všetci budeme platiť viac za dlhy a výdavky južnej Európy, že bude jeden spoločný minister financií a pravdepodobne veľmi malý rast v severnej Európe.“

Scenár je už napísaný
Hľadá sa iba režisér a pár hercov – ochotníkov. Lídri dvoch rôznych politických frakcií v Európskom parlamente Guy Verhofstadt a Daniel Cohn-Bendit vo svojej knihe poňatej ako politický manifest najnovšie vyzvali na skutočnú federalizáciu Európy. Iba tento krok podľa nich zaručí východisko starého kontinentu zo súčasnej ekonomickej a dlhovej krízy. Kniha s názvom Povstaň Európa! pripomína nemohúcnosť pretrvania Európskej únie vo svojej súčasnej podobe a neschopnosť lídrov nájsť tie správne riešenia na východisko z finančnej a dlhovej krízy, ktorá Európanov trápi už od roku 2008. Podľa jej autorov sa správne východisko nepodarilo nájsť aj napriek dvadsiatke summitov lídrov EÚ, zameraných na problematiku krízy.
„Je nemožné pokračovať týmto tempom. Kríza, ktorú prežívame, nie je ekonomickou krízou. Ide skôr o krízu politickú s jej dôsledkami pre ekonomiku. Skutočným problémom je to, že štáty nechcú odovzdať viac právomocí Európe, „konštatuje Verhofstadt v tejto publikácii.

Sporné reakcie
Odpoveďou na krízu je podľa názoru niektorých europoslancov nie menej, ale naopak viac Európy. To by malo vyústiť do vytvorenia skutočnej európskej vlády, spoločnej armády a spoločného rámca sociálnej bezpečnosti. Občania EÚ by mali používať jednotný európsky pas a byť podriadení jednotnému európskemu rozpočtu. Tu niekde už je priestor, ale aj najvyšší čas zamyslieť sa nad výrokmi prezidenta Českej republiky Václava Klausa. A žiadať aj vyjadrenia od predstaviteľov nášho štátu. Veď existencia Slovenska, jeho štátna suverenita, nie je o nič menej ohrozená ako suverenita susedného Česka. A že na to poukazuje nejaký „vyšinutý“ Klaus? To je iba mylný dojem. Česká hlava štátu má totiž bohaté skúsenosti s prognostikou.

autor: Ivan Brožík
karikatúra: Andrej Mišánek
zdroj: SNN

O oliolijanko

Leave a Reply