Domov / Hlavná strana / Komentáre / Edward Snowden včera a dnes

Edward Snowden včera a dnes

snowden(29.5.2014) Americký vysielač NBC a nemecký magazín“Stern“ ponúkajú aktuálne interview s Eduardom Snowdenom. Zatiaľ čo „Stern“ podal otázky Snowdenovi mailom, stretli sa reportéri NBC s whistleblowerom v Rusku. To, že sa Snowden označil za patriota, vyvolalo reakcie napr. u ministra zahraničia USA Johna Kerryho. NBC zaradilo do interview aj záber, ako americký prezident Barack Obama takmer pred rokom hovoril o „29 ročnom hackerov“, kvôli ktorému určite nebude unášať žiadne lietadlo z oblakov.

V interview povedal Snowden, že nemal v úmysle uviaznuť v Rusku, ale USA prehlásili jeho pas za neplatný keď pristál v Moskve, aby cez Kubu letel do Latinskej Ameriky. To že Snowden chcel na Kubu – hoci len k medzipristátiu – Kerryho mimoriadne rozhorčilo, povedal zo svojho pohľadu všetko o tomto whistleblowerovi. „Keď sa ľudia pýtajú, prečo som v Rusku, môžem len povedať: spýtajte sa ministerstva zahraničia“, hovorí Snowden na CBS.

Snowden odmieta všetky pokusy bagatelizovať jeho minulé úlohy. V žiadnom prípade nebol nejakým druhom podriadeného systémového administrátora, ale bol vyškolený ako agent, zdôraznil. Snowden pracoval v utajení, mal krycie meno a prácu ako kryciu legendu. Takto bol pre NSA a CIA „overseas“ činný, teda mimo USA (napríklad vo Švajčiarsku). U vojenskej tajnej služby DIA neustále prednášal o vojenskej kybernetickej bezpečnosti. Jeho činnosť agenta zahŕňala kontrolu internetu a kontrašpionáž, hovorí Snowden, pretože americké tajné služby svoje informácie získavali medzitým predovšetkým prostredníctvom počítačov. Nepracoval s ľudmi, neverboval žiadnych agentov, ale dával do pohybu systémy, vysvetľuje, a to na každej úrovni – úplne odspodu až úplne nahor.

Samotný fakt, že Snowden zbieral dokumenty a prihral ich médiám, odcestoval do Hongkongu, tam odhalil, že stojí za únikmi z NSA a potom sa dokázal dostať do Moskvy, by malo byť dostatočným dôkazom, že tento whistleblower bol vyškolený ako agent. Pretože nielen bývalé agentky (ako Annie Machon, ktorá bola prednedávnom na návšteve vo Viedni) považujú za veľkolepé, že je ešte stále na slobode a úspešne utiekol a zverejnil rozsah sledovania. Že ho vláda USA skutočne nepovažuje za mladého hackera sa ukázalo aj na tom, že lietadlo bolívijského prezidenta Evo Moralesa začiatkom júla 2013 muselo ísť na medzipristátie vo Viedni, pretože mu štáty NATO odmietli prelet. Špekulovalo sa, že Morales mal mať Snowdena na palube, ktorý sa v tom čase zdržoval v tranzitnom priestore jedného moskovského letiska.

CNN zhrnula desať základných výpovedí Snowdena v interview pre CBS dohromady, napríklad, že sa považuje za patriota:

„Podľa môjho názoru je slovo patriot pojmom, ktorým sa neustále hádže dookola a jeho význam už úplne zdevalvoval. Byť patriotom neznamená postaviť službu vláde nad všetko ostatné. Byť patriotom znamená vedieť, kedy chrániť svoju vlasť, spoznať, kedy je potrebné chrániť ústavu, vedieť, kedy chrániť krajanov pred narušovaním a prenikaním nepriateľa. A tým nepriateľom nemusia byť cudzie krajiny.“

Pre Snowdena teda znamená patriotizmus stáť pri krajine a ľudoch, nie však nevyhnutne pri vláde, pokiaľ táto ignoruje záujmy obyvateľstva.

Pozri Snowdenovo interview pre CBS:

Na to rozhorčene reagoval minister zahraničia Kerry. Snowden sa má vrátiť, „ako by to urobil správny patriot“. Mal by svoje záležitosti vybaviť v USA (nevyslovený dodatok: ak by si trúfal):

„Patrioti nechodia do Ruska. Nesnažia sa hľadať azyl na Kube. Nesnažia sa nájsť azyl vo Venezuele. Bojujú za svoju vec doma. Edward Snowden je zbabelec. Je to zradca. Zradil svoju krajinu. A ak sa chce zajtra vrátiť domov a čeliť poprasku, ktorý spustil, môže tak urobiť.“

Čo sa Ruska týka, vyslovil Snowden kritiku, môže ju však formulovať len obmedzene, pretože neovláda jazyk. Napríklad vidí ako nesprávne, že sa bloggeri v Rusku musia registrovať, pretože v žiadnej krajine sveta neexistuje zákon, ktorý to požaduje. Vlády by nemali prácu slobodnej tlače regulovať.

Na sledovanie stačí už len mobil a tajné služby nielen v USA vedia o človeku zistiť veľa ak chcú:

„NSA, Ruská spravodajská služba, Čínska spravodajská služba, každá spravodajská služba sveta, ktorá má dostatočné financovanie a skutočný technologický výskumný tím, môže napichnúť telefón do minúty po pripojení k sieti.“

Nielen to, aj pri obyčajnom vyhľadávaní športových výsledkov na Google vedia zistiť mnoho:

„Pravdepodobne hovoríte anglicky. Pravdepodobne ste Američan. Zaujímate sa o daný šport. Môžu zistiť, aké sú vaše zvyky,“ povedal Snowden interviewujúcemu Williamsovi.

„V ktorej časti sveta ste boli, keď ste si kontrolovali výsledky? Kontrolujete ich aj keď cestujete? Kontrolujete ich keď ste doma? Môžu zistiť vaše denné zvyky. Kde a kedy vykonávate tieto činnosti? Keď sa zobudíte? Keď idete spať? Aké ďalšie telefóny sú vo vašej blízkosti? Ste s niekým, kto nie je vaša manželka? Ste niekde, kde by ste nemali byť?“

To, čo Snowden odhalil, bolo ešte pred rokom predovšetkým postihnutým viac menej známe. Tým ktorí stoja v hľadáčiku amerických tajných služieb, zväčša pretože sú „patrioti“ – žijú vo svojej krajine, pracujú, chcú robiť politiku bez toho, že by boli vládou USA totálne sledovaní a dostávaní pod nátlak. Aj v Rakúsku boli od júna 2013 známe niektoré praktiky, ktoré boli predtým nepredstaviteľné a ktoré ukázali ako ďaleko sledovanie siaha.

Snowden je nielen po týchto interview dôležitým svedkom. Nie iba preto, že mal prístup ku každej rovine systému. Bol vyškoleným agentom – a ako bolo krátko spomenuté pred rokom, pozná mená agentov a názvy operácií.

Snowden pre CBS povedal, že sa samozrejme jedného dňa chce vrátiť do USA. Chýba mu rodina, priatelia, domov a práca. Ale má sotva šancu na férový proces v USA, pretože bol obžalovaný pod hlavičkou Espionage Act z roku 1917. Pritom by sa mohol obhajovať len na základe všetkých dôkazových materiálov, pretože protistrana bude pochopiteľne tvrdiť, že sa jednalo o tajné materiály, ktoré sa nesmú použiť pred súdom. Ku jeho konaniu pred rokom neexistovala žiadna alternatíva, pretože musel ľudí informovať o tom, že bola masívne porušovaná Ústava Spojených štátov. Ak by sa to nestalo a vláda sa držala Ústavy, nemusel urobiť toto rozhodnutie.

Vláda používa terorizmus ako zámienku, aby ospravedlnila programy, ktoré „nám nikdy nepriniesli bezpečnosť, ale vzali nám slobody, ktoré my nemusíme odovzdávať a o ktorých aj Ústava hovorí, že by sme sa ich nemali vzdať“. Snowden sa najprv pokúsil intervenovať prostredníctvom oficiálnych kanálov, avšak bolo mu povedané, že má prestať zaoberať sa porušovaním Ústavy zo strany NSA. A tak mu nezostalo nič iné, ako vyniesť dokumenty na verejnosť, ktoré aj dnes sú médiami tématizované len čiastočne.

Preklad: Juraj Borský, ::prop, www.protiprudu.org
Zdroj: CeiberWeiber, Alexandra Bader

O ::prop

Jeden komentár

  1. Dovolím si skopírovať výstižný príspevok blogera s nickom „Informátor“ na hlavnespravy.sk:

    „Otázku o 11. septembri vynechali z taktických dôvodov, aby o tom teraz mohli písať. Je to trik, ktorého úlohou je zvýšiť dôveryhodnosť Snowdena, dať Snowdenovi a celému jeho príbehu punc pravosti. Väčšina ľudí si po prečítaní tejto správy totiž pomyslí: „keď takto cenzurujú Snowdena, asi ozaj bude skutočným bojovníkom na strane pravdy. Téma útokov 11. septembra je ideálna voľba v tejto psychologickej hre a napomáha mu získať ďalšie body dôvery. Jednak je široko známa a jednak väčšina ľudí si pomyslí: „keď má Snowden odvahu pertraktovať takúto citlivú záležitosť, určite nebude fingovaným agentom.“ Pričom málokto bude riešiť, že Snowden v rozhovore fakticky potvrdzuje oficiálnu verziu americkej vlády o útokoch a nič nehovorí o riadenej demolácii budov dvojičiek ako o dopredu propravenej operácii spravodajských služieb USA a Izraela, zakotvenej v materiáloch o vojenskopolitickohospodárskej stratégii USA z 90. rokov (napr. Projekt nového storočia Ameriky PNAS). Snowdenov príbeh je len spravodajskou hrou, ak by bol ozajstným zbehom, bol by rýchlo zavraždený a nikto by o ňom nikdy nepočul a nestal by sa svetovou celebritou globálnych komerčných masmédií. Rusi sa zachovali múdro tým, že si ho po celý čas držia od tela. Návnada Snowden nezabrala, Ruský medveď sa do pasce nechytil.“

    Len dodám,že Snowden patrí do rovnakého vreca ako Chomsky a Assange.
    Ich postoj k 911 vždy prezradí za koho kopú.

Leave a Reply