Domov / Do temnoty – nacistické Nemecko dneška

Do temnoty – nacistické Nemecko dneška

Lothrop Stoddard: Do temnoty – nacistické Nemecko dneška

Lothrop_StoddardTheodore Lothrop Stoddard sa narodil 29. júna 1883 v Brookline, štát Massachussetts. Bol to americký politický teoretik, historik a silný prívrženec eugeniky.

V roku 1940 Stoddard absolvoval cestu po Európe, v rámci ktorej okrem iného štyri mesiace pobudol v Nemecku. O svojej návšteve napísal dielo Into The Darkness – Nazi Germany Today („Do temnoty – nacistické Nemecko dneška“). V Nemecku navštívil súd dedičného zdravia, o ktorom napísal: „Odchádzal som presvedčený, že zákon [na predchádzanie dedične poškodeného potomstva] bol vykonávaný s prísnym dôrazom na jeho ustanovenia, ba dokonca, rozsudky boli takmer príliš konzervatívne. Aspoň na základe tejto jednej návštevy zákon vytrháva najhoršiu krv z germánskeho kmeňa vedeckým a skutočne ľudským spôsobom.“ Okrem iných udalostí v knihe opisuje rozhovory s takými osobnosťami, ako Heinrich Himmler, Robert Ley a Fritz Sauckel.

V rámci tej istej cesty Stoddard navštívil aj Bratislavu a stretol sa s prezidentom Slovenskej republiky Jozefom Tisom, o ktorom napísal: „Rozumný človek. Pozná umenie slova.“

Stoddard napísal aj knihu The Rising Tide of Color Against White World-Supremacy („Vzrastajúci prílev farebných proti bielej svetovláde“, vyšla v roku 1922), v ktorej predpovedal nárast Japonska ako mocnosti, druhú vojnu v Európe, zánik panstva Európanov v Afrike a Ázii, masové prisťahovalectvo nebielych do bielych krajín a vzostup islamu ako hrozbu západnej civilizácii z dôvodu moslimského náboženského fanatizmu (Stoddard sa venoval štúdiu islamu a na túto tému napísal knihu The New World of Islam – Nový svet islamu, 1921).

Ostrý nacionalizmus v Európe Stoddard považoval za umelé rozdeľovanie bielej rasy, čo vyvrcholilo v druhej svetovej vojne, ktorá bola úplnou katastrofou. Stoddard hlásal potrebu zjednotenia celej bielej rasy.

Hoci nacistov nejak špecificky nepodporoval, teórie Stoddardom hlásané sa po druhej svetovej vojne stali diskreditovanými a jeho vplyv a reputácia značne poklesli. Jeho smrť vo veku 66 rokov (1. mája 1950) na rakovinu nepritiahla takmer žiadnu pozornosť.

Slovo prekladateľa:

Rozhodol som sa pre preklad knihy „Do temnoty“ Lothropa Stoddarda, bude to však závisieť od vás. Ak ma podporíte sumou 30 Eur, preložím jednu kapitolu knihy. Kapitoly sú rozsahom väčšie ako pri predošlom preklade, preto aj vyššia suma. Ako budú príspevky pribúdať, budem priebežne prekladať. Ak príspevky nebudú, zrejme preklad ani nemá zmysel.

Príspevky v ľubovoľnej výške môžete zasielať na účet:

Číslo účtu: 3118657853
Kód banky: 0200 / VÚB
BIC/SWIFT: SUBASKBX
IBAN: SK30 0200 0000 0031 1865 7853

prípadne môžete prispieť cez PayPal:

Platba Mytus

Do správy uveďte „Preklad Do temnoty“. Výšku vyzbieraných príspevkov budem priebežne zverejňovať spolu s dátumom kvôli overeniu, že váš príspevok došiel na stránke s obsahom knihy.

Ďakujem za podporu.

::prop

Cieľová suma: 690 Eur
Výška príspevku k 19.9.2016: 50 Eur

Prispeli:
1.5.2016 VŠ – 30 Eur
2.5.2016 LB – 15 Eur
19.9.2016 ANON – 5 Eur

Do temnoty

Obsah:
I. Tieň – zaplatené
II. Berlínske zatemnenie
III. Úspech v práci
IV. Oslavy celým Nemeckom
V. Nenávidená vojna
VI. Viedeň a Bratislava
VII. Železné dávky
VIII. Berlínska dáma ide na trh
IX. Boj o zem
X. Pracovný front
XI. Armáda lopát
XII. Hitlerova mládež
XIII. Ženy Tretej ríše
XIV. Pozadie Zimnej pomoci
XV. Socializované zdravotníctvo
XVI. U eugenického súdu
XVII. Stretol som Hitlera
XVIII. Berlín v zime
XIX. Z Berlína do Budapešti
XX. Oslava
XXI. Totalitný štát
XXII. Zatvorené dvere
XXIII. Von z tieňa

3 komentáre

  1. mozno by viacej ludi prispelo ale nevedia elektronicky posielat peniaze –

Leave a Reply