Domov / Hlavná strana / Náboženstvo / Čo učí islam o homosexualite

Čo učí islam o homosexualite

Aké je stanovisko islamu ohľadom zaobchádzania s homosexuálmi?

Islam ide ďalej, než je len jednoduché neschvaľovanie homosexuality. Šaría učí, že homosexualita je odporná forma smilstva, ktorá sa trestá smrťou.

Pod povrchom sú však nepriame odkazy na homosexuálne správanie v raji, a je historickou súčasťou arabskej a moslimskej kultúry.

Korán

Korán (7:80-84) – „…Veď vy z vášne svojej k mužom vchádzate miesto k ženám! Vy veru ste ľud, ktorý všetku mieru prekračuje!… A zoslali sme na nich dážď (síry)“ – výpoveď, ktorá je prevzatá z biblického príbehu o Sodome. Moslimskí učenci si po stáročia vysvetľovali „dážď kameňov“ tak, že homosexuáli majú byť kameňovaní, keďže na zničenie ľudí neexistuje žiadny iný dôvod. (zo záhadných dôvodov sa príbeh tiež opakuje v súrach 15:74, 27:58 a 29:40).

Korán (7:80) – „Či budete oddávať sa nemravnosti, ktorej pred vami žiadny na svete tomto sa nedopustil?“ Tento verš je časťou predchádzajúceho textu a stanovuje, že homosexualita je odlišná (a omnoho horšia) forma cudzoložstva alebo iného pohlavného hriechu. Podľa arabskej gramatiky, homosexualita sa nazýva najhorším hriechom, kým podľa odkazov inde patria ostatné formy nemanželského sexu „medzi najhoršie hriechy.“

Korán (26:165-166) – „Čo sa chcete len k mužom z ľudstva všetkého približovať, a manželky svoje, ktoré pre vás Pán váš stvoril, zanedbávať? Ba, vy veru ste ľud previnilcov!“

Korán (4:16) – „Tých dvoch mužov z vás, ktorí sa toho dopustia, potrestajte! A pokiaľ sa potom kajúcne obrátia a polepšia, nechajte ich!“ Toto je preklad Jusúfa Alího. Pôvodná arabčina nepoužíva slovo „mužov“ a jednoducho hovorí „dvoch z vás“. Jusúf Alí možno pridal slovo „mužov“, pretože sa zdá, že verš odkazuje na odlišnú scénu, než na akú sa odkazuje v predchádzajúcom verši (kde je otvorene naznačené „vašich žien“). Inými slovami, keďže 4:15 odkazuje na „vašich žien“, 4:16 je pravdepodobne napísaný pre mužov a odkazuje na nich.

Čo je zaujímavé, zdá sa, že tie isté pravidlá neplatia v raji, kde si mučeníci za vec Aláha užívajú orgie s pannami a „mládežou mladosti večnej“ (Korán 56:17) (ktorý si mnohí vysvetľujú tak že znamená „chlapcami“ Korán (52:24)). Korán (76:19) otvorene tvrdí, „Medzi nimi obchádzať budú chlapci mladosti večnej; pri pohľade na nich by si si myslel, že sú to perly rozsypané.“ Technicky, samotná prítomnosť chlapcov nevyhnutne neznamená sex, avšak je to nepriamo vyjadrené z konkrétneho dôrazu na zženštilosť, krásu a „sviežosť“ chlapcov. Ženské panny z raja sú tiež porovnávané s perlami (56:23).

(Poznámka redakcie: Nenaznačujeme tu súvislosť medzi homosexualitou a pedofíliou o nič viac než medzi heterosexualitou a pedofíliou keď opisujeme, že Mohamedova uprednostňovaná manželka mala 9 rokov.)

Hadísy a Síra

Abú Dawud (4462) – Posol Aláha (mier a požehnanie mu Aláh daj) povedal, „Kohokoľvek nájdete robiť to čo ľud Lótov, popravte toho, kto to robí a toho, komu to robí.“

Abú Dawud (4448) – „Ak muž ktorý nie je ženatý je pristihnutý pri páchaní zvrhlostí, bude ukameňovaný na smrť.“ (Všimnite si implicitné schválenie zneužitia manželky).

Buchárí (72:774) – „Prorok preklial zženštilých mužov (tých mužov, ktorí sú v podobní ženám v ich správaní) a tie ženy, ktoré preberajú správanie mužov, a povedal, „Vyžeňte ich z vašich domovov.“ Prorok vyhnal takých mužov a Umar vyhnal také ženy.“

Al-Tirmidhi, Sunan 1:152 – (Mohamed povedal) „Ktokoľvek bude pristihnutý že sa správa ako ľud Lótov, zabite toho, kto to robí a toho, komu to robí.“

Opora cestovateľa, p17.2 – „Nech Aláh prekľaje toho, kto robí čo robil Lótov ľud.“ Toto sa tiež opakuje na troch iných miestach.

Je tiež niekoľko menších hadísov tvrdiacich, „Ak muž príde k mužovi, potom sú obaja cudzoložníci,“ „Ak žena príde k žene, obe sú cudzoložnice,“ „Keď sa muž posadí na iného muža, trón Boží sa zatrasie,“ a „Zabite toho, kto to robí a tiež zabite toho, ktorému to robí.“

Poznámky

V súčasnej Saudskej Arábii a Iráne, kde Mohamedove zákony platia najprísnejšie, sú homosexuáli stínaní, vešaní a kameňovaní. Taktiež päť ďalších moslimských krajín má zavedený trest smrti za homosexuálne správanie. V minulosti boli gayovia upaľovaní.

Ako to nedávno vyjadril jeden duchovný, jediným bodom teologickej diskusie nie je, či by homosexuál mal byť zabitý, ale to, ako by mal byť.

V roku 2016 vzdelaný imám v Tunisku vysvetlil, že hoci sa to môže zdať prísne, v islame ohľadom tohto nie je nejasnosť:

Boh je ohľadom tohto veľmi priamočiary – nie my, moslimovia, nie subjektívne, šaría je ohľadom toho veľmi jasná, trestom za homosexualitu, zverskosť alebo čokoľvek je smrť. Nebudeme ohľadom toho robiť nijaké výhovorky, nie je to náš zákon – je to Korán.

V Koráne je niekoľko miest, kde sa opakuje príbeh Sodomy, s dôrazom kladeným na zničenie mesta za homosexuálne oplzlosti. Taktiež, podľa Sergeho Trifkovica:

Mohamedov prvý nástupca Abú Bakr údajne upálil homosexuála na hranici. Štvrtý kalif, Mohamedov zať Alí, nariadil zvrhlíka zhodiť z minaretu mešity. Ostatných nariadil ukameňovať. Jeden z najskorších a najautoritatívnejších komentátorov Koránu, Ibn Abbás (zomrel 687) zmiešal oba prístupy do popravy v dvoch krokoch, v ktorej „zvrhlík by mal byť zhodený z najvyššej budovy v meste a potom ukameňovaný.“

Ajatoláh Abduláh Džavádí-Amoli z Iránu v apríli 2012 povedal, že homosexuáli sú podradení voči psom a prasatám, keďže tieto zvieratá sa (pravdepodobne) do takýchto skutkov nezapájajú. V novembri toho roka duchovný v britskej televízii vyhlásil, „Čo by sa malo stať tým, ktorí praktizujú homosexualitu? Mučiť ich; potrestať ich, biť ich a duševne ich mučiť.“

Fatwa z roku 2014 zo stránky hlavného prúdu onislam.net prehlásila, že homosexualita je „abnormálna“ a „odporná“ a potvrdila, že gayovia by mali byť zabití: Trestom pre mužov alebo ženy neochotných vzdať sa homosexuality, a preto odmietajúcich vedenie Aláha Najvyššieho, je podľa islamu v skutočnosti smrť.“ Imám pozvaný na rečnenie vo floridskej mešite v roku 2016 povedal, že zabíjanie gayov je „skutkom súcitu“.

Od vzkriesenia kalifátu v roku 2014 (Islamský štát v Iraku a Sýrii) boli desiatky homosexuálov zhodených zo striech. Iní boli ukameňovaní na smrť. Skupiny moslimskej identity, ako CAIR, sa neobťažovali vydať jediné odsúdenie týchto sériových vrážd pred islamistickým masakrom z roku 2016 v nočnom gay klube v Orlande.

Hoci niektorí moslimskí politickí vodcovia na Západe sa spájajú so sociálnymi liberálmi do aliancií, ktoré niekedy zahrňujú okrajovú podporu pre práva gayov a občianske únie, zdá sa, že toto je viac vecou účelnosti než dômyselnou obavou. Nikdy nedošlo k viditeľnej snahe na strane moslimských vodcov na Západe, aby zmiernili kritickú situáciu homosexuálov v islamských krajinách v zámorí – kde by mali rozhodne väčší vplyv než ich sekulárni spojenci.

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: The religion of peace

O ::prop

5 komentárov

 1. Napíšte nám aj, pre zmenu, čo hovorí o homosexualite katolcka biblia.
  Bolo by to veľmi zaujímavé, lebo nielen Vatikán je ich plný ale aj celý katolícky klérus sa nimi hemží.

  • Čo hovorí Biblia? Takisto toto neprirodzené a amorálne správanie odsudzuje, ale zároveň necháva „zúčtovanie“ na Boha a zároveň ponúka milosť aj pre takýchto ľudí za podmienky „choď a nehreš viac“. Rozhodne nevyzýva na ich vraždenie /hovorím o Novej Zmluve/.

  • Sitra, dúfam, že nechcete zrovnávať to, keď nejaký kňaz či kresťaň obecne povie homosexuálovi, že je „pervert, ktorý skončí v pekle“ s brutálnym vyvražďovaním, ktoré na nich páchajú moslimovia?
   Mimochodom, predpokladám, že tento preklad bol asi reakciou na túto magoriádu:http://medzicas.sk/a-mame-po-prajde/
   Hej, „dúhou proti islamofóbii“ za lepšie zajtrajšky, kde budú buzny vyhadzovať zo striech alebo im vpaľovať guľky do genitálií alebo análu, ako to dnes robí Daeš. Sú to regulérni degéni.

 2. Konečne nejaký kvalitný text. Už by to chcelo len priamu konfrontáciu s „Refugees wellcome“ lobby, s ústavnými právnikmi a ústavným súdom, ministrom spravodlivosti…. . Taký eurokomisár pre náboženstvo, propagandu a ideológiu by tiež nebol zlý nápad, keby Únia stála aspoň za niečo … .

 3. Sukromie?

  Vy hovorite o sukromi, ked homosexuali po novom LGBTIQ, uz vyse 30 rokov v Sydney ci Ri de Jainero, alebo v san Francisu organizuju pochody Mardi grass, kde otvorene propaguju svoju sexualnu orientaciu. Keby sa takto spravali heterosexuali, povedali by im ze su blazni a zavreli ich do blazinca. Ide to tak daleko ze ziadaju policajne zbory a futbalove kluby aby zistili kolko je mdzi nimi LGBTIQ a potom aby im davali zvlastnu ochranu. Avsak co je najhorsie ze na svojich Mardi-Grass si robia posmech z mnisok, ani keby tie im branili v ich sexualnej orientacii! Ale uplne si zakryvaju oci pred tym co sa deje z ich bratosetrami v Saudskej Arabii, alebo Irane. Cize LGBTIQ su agresivni voci tym, ktori su voci nim relativne tolerantni, ale zbabeli voci tym kde ich vrazdia po stovkach!

Leave a Reply