Ruský premiér Vladimír Putin a čínsky prezident Si Ťin-pching podpísali prelomovú 30 ročnú zmluvu o dodávkach plynu vo výške 400 miliárd dolárov. Americká vláda sa snažila na poslednú chvíľu sabotovať túto dohodu, ale americkí úradníci boli ignorovaní ako Rusmi, tak Číňanmi.
Ruský vicepremiér Igor Šuvalov a námestník ministra financií Alexej Mojsejev, ktorí predsedali tejto konferencii, diskutovali o plánoch na „zmenu meny pre plnenie zmluvy“, ktoré by poskytovali právne mechanizmy na vykonávanie transakcií pomocou ruských rubľov alebo čínskych juanov.
Vlastné meny sú pri tejto zmluve zásadné, pretože keď Putin navštívil Peking 20. mája kvôli vyjednávaniu o ropných a plynových kontraktoch, odmietol pri nich používať ako obchodnú menu americký dolár.
Treba tiež poznamenať, že ďalším kľúčovým hráčom, ktorý je veľmi vnímavý k týmto zmenám, je Irán.
Dňa 15. mája sme hovorili s doktorom filozofie Michaelom Coffmanom, aby sme získali lepšiu predstavu o tom, čo by sa stalo, ak by americký dolár stratil svoju pozíciu svetovej rezervnej meny. Coffman je generálny riaditeľ neziskovej organizácie Sovereignty International, ktorá podporuje menšiu vládu a je autorom knihy „Vyplienení: Ako progresívna ideológia ničí Ameriku.“
Keď bol požiadaný, aby diskutoval o dôsledkoch odmietnutia dolára, Coffman povedal: „Štyrmi slovami – bolo by to zničujúce. Krajiny BRICS [Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika] myslia smrteľne vážne útok na americký dolár a jeho stiahnutie z obehu. V skutočnosti skupuje Čína toľko zlata, koľko len je možné, aby sa z juana stala nová svetová rezervná mena.“
Hovoriac priamo a bez okolkov Coffman vysvetlil: „Ak je americký dolár pod útokom a ďalšie krajiny začnú používať rubeľ alebo juan, bude Amerika zaplavená biliónmi dolárov, ktoré sa budú vracať do našej krajiny, pretože nebudú mať kam inam ísť. Uvidíme infláciu, alebo dokonca hyperinfláciu.“
Coffman pokračuje: „Rastúca inflácia prirodzene vedie k prudkému rastu úrokových sadzieb. To znamená, že 415 miliárd dolárov, ktoré v súčasnej dobe míňame na úrokové platby z nášho štátneho dlhu, by sa mohli viac ako zdvojnásobiť na viac než bilión dolárov ročne.“
Na otázku, čo to znamená v praxi, Coffman odpovedal: „Budeme musieť odstrániť deficitné výdavky, čo je to, čo nás dostalo do tejto situácie. Mohlo by to ochromiť našu krajinu.“
Podľa Coffmana „Bohatí budú môcť uniknúť … ale všetci ostatní sú v pasci. Uvidíme masívne nepokoje a povstania. Ľudia sa budú navzájom trhať, len aby mali niečo k jedlu. Ak by sa dolár náhle zrútil, 70 – 80 % ľudí v mestských oblastiach by mohlo umrieť od hladu.“
Zánik dolára by mal vplyv aj na starších občanov, dodáva Coffman.
„USA v súčasnosti drží nekryté mandáty za 130 biliónov dolárov, mnoho z nich je v sociálnom zabezpečení a dôchodkoch. Hyperinflácia by mohla znížiť hodnotu peňazí do tej miery, že starší ľudia by si nedokázali zaplatiť nič z ich sociálneho zabezpečenia. To by bolo pre priemerného človeka zničujúce. Takýto rozvrat si ani nedokážeme predstaviť. Veľká hospodárska kríza by nebola ničím oproti tomu, čo by sa stalo.“
Preklad: ::prop, www.protiprudu.org
Autor: Victor Thorn, AFP