Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Brzezinski: Obama by mal brať do úvahy ruské záujmy

Brzezinski: Obama by mal brať do úvahy ruské záujmy

carter-brzezinsky-afganistanZbigniew Brzezinski, bývalý poradca americkej národnej bezpečnosti verí, že prezident Obama by mal pri riešení politickej krízy na Ukrajine brať do úvahy ruské záujmy.

Zbigniew Brzezinski, bývalý poradca národnej bezpečnosti a vplyvný americký geostratég verí, že dohoda ohľadom ukrajinskej krízy by mala odrážať ruské záujmy. Namiesto jednoduchého rozširovania sankcií proti Rusku by prezident Obama mal navrhnúť komplexnú dohodu, prijateľnú pre obe strany. Konkrétne, americké vedenie musí Moskvu jasne uistiť, že do NATO nikdy nezačlení Ukrajinu.

Washington opakovane Kremeľ varoval pred „cenou“, ktorú Rusko zaplatí, ak nezmení svoj postoj ohľadom ukrajinských záležitostí. V priebehu roka, ako protiruská rétorika v USA vzrástla, začali prominentní úradníci v Obamovej administratíve otvorene diskutovať o dodávkach obranných a smrtiacich zbraní Ukrajine. Zbigniew Brzezinski zdôraznil, že Washington by nemal zasiahnuť, kým sa prímerie na východe Ukrajiny dodržiava. Bývalý národný poradca varoval, že zapojenie USA by sa dalo využiť na „ospravedlnenie obnovenia konfliktu.“

Podľa Dr. Brzezinského by Washington mal uzavrieť dohodu, v ktorej budú niektoré záujmy Moskvy a niektoré americké záujmy vzájomne zlučiteľné. Hoci sa Ukrajina jedného dňa s najväčšou pravdepodobnosťou stane demokratickým členom Európskej Únie, NATO by malo vyslať Rusku jasný signál, že Ukrajina si zachová svoj neutrálny status, zdôraznil Zbigniew Brzezinski.

„Mali by sme Putinovi celkom potichu povedať, bez toho, aby sme sa ho zdanlivo pokúsili ponížiť, že ak začne vojenské aktivity, nebudeme mať inú možnosť, politickú alebo inú, než dať Ukrajincom nejaké zbrane,“ poukázal Brzezinski, dodávajúc, že ukrajinský konflikt by sa nemal vyriešiť prostredníctvom jednostranného prístupu.

Hoci americkí politickí analytici vrátane Zbigniewa Brzezinského trvajú na priamom zapojení Ruska v ukrajinskom vojenskom konflikte, Kremeľ tieto neopodstatnené tvrdenia odmieta a poukazuje na fakt, že Washington neposkytol nijaké dôkazy ruskej „agresie“ na Ukrajine.

Rusko nevykonáva nijaké vojenské operácie na území Ukrajiny a nezameriava sa na jej politickú zvrchovanosť, v plnom súlade s Budapeštianskym memorandom o bezpečnostných zárukách, zdôraznila Moskva.

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: SputnikNews

O ::prop

2 komentáre

 1. Kyjevska moc tvrdi, ze na vychode bojuje s teroristami…

  Teroristickym uskupenim su ozbrojene utocne sily, ktore sa vymkli spod jurisdikcie vlady a nie su v klude, ale utocne ohrozuju…!

  Takym uskupenim na Ukrajine su Jarosove a dalsie uskupenia, nepodliehajuce vlade v Kyjeve a dokonca existencia vlady je na nich zavisla, ked niekolkokrat pripravovali jej povalenie, ak nesplni ultimativne poziadavky…

  Jarosove teroristicke jednotky sa po pucistickom prevrate vydali smerom na juhovychod Ukrajiny, potrestat ruske demonstrujuce obyvatelstvo, po zruseni rustiny ako druheho uradneho jazyka na Ukrajine, novokonstituovanym parlamentom, ktory konal v natlaku, s ozbrojencami priamo v parlamente a to aj pocas hlasovania…!

  Teda niet ziadnych pochybnosti, ze teroristami su Nazzi gardy, ktore maju v moci vladu a nie naopak…! Vlada v Kyjeve nemala prostriedky ako ochranit rusky hovoriace obyvatelstvo pred masakrami az genocidou, na ktoru sa pripravovali Nazzigardy, aj na vyzvu napriklad Tymosenkovej, a tak na Kryme muselo zasiahnut proti genocide Rusko a v ostatnych oblastiach sa musela na odpor postavit Domobrana…!

  Domobrana juhovychodnych oblasti je tiez mimo jurisdikcie Kyjeva, ale tato vznikla ako opravnena obava pred teroristami, ktori sa na pokyn napr. Tymosenkovej, pripravovali k masakru na rusky hovoriace obyvatelstvo. Aky statut dostal Krym, som napisal vyssie. Ostatne oblasti sa na odpor masakru museli postavit sami. Ale po referendach maju uz riadny jurisdikcny statut svojich statov, ide nepochybne o obranne zoskupenia, proti teroristom z Kyjeva…!
  Ozbojene Nazzigardy Jarosa, nepodliehajuce jurisdikcii statu, sa okamzite vydali s tankami a inou technikou najma na Krym…, hrozili masakre az genocida civilistov… Rusko zasiahlo az na poslednu chvilu, nasadenim obrany obcanov Krymu…! Malo na to pravo, pretoze na Kryme dodnes ziju obcania, ktori sa tu narodili ako Rusi este na ruskom uzemi…! Referendum uz len potvrdilo status navratu tychto obcanov k ruskemu statu…!!!

  Rusko, zial, nemohlo az takto pomoct dalsim oblastiam, kde referendom potvrdili samostatnost, pretoze tamojsi Rusi sice tam ziju mozno od cias Kijevskej rusi, ale uz sa narodili na Ukrajine… Preto si slobodu musia vybojovat sami, uz len s ruskou podporou…!

  Takto by vyrazove mali postupovat a veci pomenovavat aj media, teda pokial nemaju diktovane, kto ma byt tym teroristom…

  Sila pravnej argumentacie vsak nepusti…!!!

Leave a Reply