Domov / Hlavná strana / EU / Brexit: Európska únia ako nenávidené zlo

Brexit: Európska únia ako nenávidené zlo

Referendum vo Veľkej Británii poriadne zamiešalo karty v Bruseli. Brexit dostal jasné kontúry a argumentácia bývalého premiéra Tonyho Blaira o „podvedených“ 48 percentách občanov Británie, ktorí si priali zotrvanie v EÚ, je viac ako komická. Očividne je demokracia dobrá iba vtedy, ak prináša také výsledky, ako si prajú bábkari.

Problém EÚ, jej kladov a negatív, ktoré prináša členským krajinám, je široko preberaný už desiatky rokov. V súčasnosti sa čoraz viac občanov z členských krajín prikláňa k názoru, že EÚ prináša viac negatív než pozitív, čo potvrdilo aj referendum vo Veľkej Británii. Dá sa čakať, že ďalšie referendá budú nasledovať. Veď aj u nás už zahájil Marián Kotleba zber podpisov na vyhlásenie referenda, rovnako v susednom Česku vyzval prezident Zeman k referendu o zotrvaní v NATO a EÚ. Preto je načase položiť si otázku: Je Európska únia skutočne taká zlá, aby bolo potrebné z nej vystúpiť? A čo je vlastne na nej také zlé?

Áno, sú to dve otázky, ktoré však úzko súvisia. Je veľmi jednoduché vykrikovať, aká je zlá tá Európska únia a potom pri otázke „prečo“ len koktať nesúvislé banality a všeobecnosti. Môžme kričať, ako sa nám EÚ snaží rozkazovať vo všetkom, od veľkosti uhoriek a zakrivenia banánov až po to, čo máme na svojom území stavať, komu dávať peniaze a koľko „utečencov“ máme prijímať. Problém je v tom, že toto je už iba následok a nie príčina, prečo by mali ľudia odmietať súčasnú podobu EÚ.

Predstavme si inú situáciu v EÚ. Brusel sa rozhodol dodržiavať zákony. Nepúšťať imigrantov do Európy. Zjednotiť pravidlá (dotácie) pre všetky členské krajiny. Nepodporovať etnické menšiny v jednotlivých krajinách, ale národné kultúry. Vytvoriť pevnú ekonomickú a vojenskú úniu naprieč celou Európou bez NATO. Zintenzívniť obchodnú spoluprácu s Ruskom, ktorého nerastné bohatstvo by pomohlo Európe narušiť závislosť na USA. Dbať na záujmy všetkých členských krajín a nie iba tých vybratých. Likvidovať korupciu a kriminálne praktiky. Robiť všetko pre blaho ľudí žijúcich v EÚ. No povedzte, nepáčilo by sa vám žiť v takejto únii? Chceli by ste z nej vystúpiť? Asi nie.

Podstata myšlienky Európskej únie nie je zlá, práve naopak. Problémom je však politika, ktorú súčasná EÚ presadzuje. Povedzme si to na rovinu – problémom EÚ sú politici v jej vedení. Banda byrokratov na teplých miestach, ktoré nemienia opustiť za žiadnu cenu, aj ak by EÚ mala pozostávať iba z jediného štátu.

Pokiaľ chce Európa opäť získať svoje mocenské postavenie vo svete, musí sa zjednotiť. Nie však ako vazal USA (či kohokoľvek iného), ale ako pevná, samostatná a svojprávna entita. Základ pre to dnes existuje, aj keď je prerastený nákazou plutokracie maskovanej ako sociálna demokracia. Túto deštruktívnu burinu treba vytrhať aj s koreňmi a nahradiť systémom, ktorý nebude hľadieť iba na záujmy bohatých, ale ktorý postaví záujmy celku nad záujmy jednotlivcov. Európsku úniu treba zmeniť, nie zavrhnúť.

Autor: ::prop; www.protiprudu.org

O ::prop

3 komentáre

 1. Βιngo, ale problém je, že štáty sa najlepšie udržujú na takých princípoch ako vznikli. My (EU) sme vznikli nie na základe našich požiadaviek (čo by zodpovedalo: “ Dodržiavaniu zákonov. Nepúšťaniu imigrantov do Európy. Podpore národných kultúry. “
  ………….V posledne citovanej vete ujo Prop trafil klinec po hlavičke. Položme si otázku, je kultúra a jej elita, ktorá sparavuje štát takmer hneď po jeho vzniku schopná za normálnych okolností popierať sama seba a historické princípy (židovsko-grécko-kresťanské) na ktorých reálne vznikla? Normálne nie.
  ………….Odpoveď je teda hrozná v tom, že Európska únia nevznikla ako výsledok snáh európskych elít, ale ako násliný nátlak niekoho, kto by na Európe profitoval. Kultúrne sa to prejavuje tak isto, násilným inprintingom pseudohodnôt, ktoré generuje niekto, kto chce na čo najväčší fiančný zisk konvertovať nefinančné hodnoty budované na tomto kontinente po stáročia.
  ………….Keď sa na to teraz takto pozerám, netreba mať vysokoškolské vzdelanie aby sme vedeli, prečo zrazu vôla ľudu je v médiách pranierovaná a prečo na hodnoty našich otcov a dedov sú obracané našimi autoritami naruby a aj kto za to všetko môže. Takúto kultúrnu a hodnotovú totalitu by žiaden európsky národ nedokázal vnucovať nikomu.

 2. Takže pôvod euróskej únie je jednoznačne neeurópsky. Hm.

 3. Vazeni

  Autor tu opisuje akou by EU mala byt! Necudo ze sa do takejto vysnivanej EU hrnie aj Ukrajina a to aj za cenu obcianskej vojny. EU vsak takou idealizovanou a dobrotivou mati vsetkych Europanou neni a asi ani nikdy nebude!
  1.) Uz aj preto ze jej zakladatelia mali na mysli vyhody Zjednotenej Europy rozdelit len medzi jej zakladatelov- potomkov Franskej rise!!! Ostatnym len omrvinky!!!!
  2.) A na EU sa chce prizivovat a vyuzivat ju aj USA, ktore nepotrebuju konkurenta v EU-ale ochotneho sluhu

Leave a Reply