Domov / Spoločný blok / Balkánska cesta Európskej Únie?

Balkánska cesta Európskej Únie?

Kategória správy: Politika
Štát: EU
Text správy : Rastúci príliv nacionalizmu v Európe sa v nedeľu prehnal nad Belgickom, kedy separatisti, ktorí požadujú nezávislosť pre sever, žali úspech v miestnych voľbách aby sa ujali moci v mestských halách v celom regióne.

Znamená rozsiahle volebné víťazstvo Belgických separatistov to, že Belgicko, Británia a Španielsko mieria na smetisko dejín?

“ Toto je bod v našej histórií odkiaľ niet návratu,“ Bart De Wever, vodca Novej flámskej aliancie, povedal fandiacim priaznivcom po svojom zvolení za starostu v historickom prístave Antwerpy. „Flámi si vybrali zmenu a budeme pokračovať na tejto ceste.“ (Pripomínam, že Flámi bojujú s extrémne centralistickou francúzskou cestou podobne ako Katalánci v Španielsku)

Separatisti postúpili aj v Škótsku, kde ministerský predseda podpísal v pondelok dohodu o zriadení referenda o oddelení sa od Britskej nadvlády. A prezident regiónu Katalánsko v Španielsku sľúbil, že sa zasadí o právo usporiadať referendum o nezávislosti.

Podporovatelia hovoria, že občania historických národov si konečne presadzujú svoje právo na samosprávu, ale ožívajúcí separatizmus, v kombinácii s rastúcou vlnou politického extrémizmu v niektorých krajinách, prehlbuje obavy o európsku stabilitu ako sa kontinent snaží vytiahnuť z jeho najhlbšej hospodárskej krízy za posledných niekoľko desaťročí.

A všetci separatisti, vrátane v Kanadskom Quebecu, svorne tvrdia jedno: Ak by sme to mali zorganizované ako vo Švajčiarsku, tak by k tomu nemuselo dôjsť. Táto separatistická vlna má spoločný základ: brutálna centralizácia. Znovu tu máme dvojitý jazyk politickej korektnosti. Extrémisti nie sú tí, ktorý to spôsobili, ale tí, ktorí sa bránia centralistickej brutalite.

Zoberiem na mušku Katalánsko

Španielsko ako prví osídlili asi pred 15 000, podľa ich legiend, predkovia dnešných Baskov, ktorých DNA R1B má celá západná Európa. Na konci doby ľadovej, pred 10 000 rokmi, čo je doložený fakt, časť týchto osídlencov prešla na Britské ostrovy a táto DNA dodnes dominuje na ostrovoch, keďže ďalší  prisídlenci boli z toho istého hniezda.

V 5. storočí n.l. boli z Ríma na Iberský polostrov zahnaní Vizigóti. O tri storočia neskôr zatlačili Vizigótov na sever Mauri. Sever Španielska- Baskicko, celé Katalánsko- nikdy nepatrilo pod Maursky Al-Andalus, Barcelonu dobyl späť syn Karola Veľkého, a preto nespadali pod znovudobytie Ferdinandom a Izabelou.

V Katalánsku je úradným jazykom jazyk katalánčina, ktorá je príbuzná occitánskemu jazyku . Occitan jej jedným z jazykov Pouličnej latinčiny (Vulgar Latin) a hovorilo sa ním na oboch stranách Pyrenejí. Týmto jazykom rozprávali templári aj Katari, ktroí utekali pred perzekúciou cez Pyreneje do Katalánska. Dodnes sa jeden z turistických chodníkov cez Pyreneje volá Cesta Katarov (Route of Cathars). Templári sa zúčastnili znovudobytia Španielska za čo od Ferdinanda a Izabely dostali 30% zisku. Svojho času templárom patrila Mallorka. Jezuiti budú najskôr bývalí templári a Katari.

Katalánsko malo od roku 1535 vlastnú ústavu a svoje územie rozšírilo o Baleárske ostrovy, Sardíniu a Sicíliu. Katalánci boli známymi moreplavcami a obchodníkmi.

Problémy začali v roku 1700 smrťou kráľa Carlosa II., bez následníka trónu, ktorý vymenoval za následníka Filipa z Anjou, vnuka Ludvíka XIV, a jeho infantku Máriu Teréziu. Habsburgovci vo Viedni nesúhlasili. Katalánsko bolo jediné ktoré stálo proti Filipovi Bourbonskému. 11. septembra 1714 Katalánska armáda kapitulovala. Na wikipedii je významná poznámka, že Kataláncom bolo dovolené ponechať Občianske právo, čo je odvodené od toho, čo my poznáme ako Rímske právo. Na spravovanie kolónii Rím vytvoril Jus Gentium, z čoho pochádza Anglické zvykové právo, aby obyvatelia kolónii nemali práva ako občania Ríma. Tento princíp sa používa dodnes. Napríklad EÚ.

S Francúzkom prišla centralizácia po vzore Francúzka- Francúzko predtým systematicky zlikvidovalo occitánsky jazyk (Occitania, Occitan language) na svojom území. Occitania má dodnes v znaku rovnoramenný kríž Katarov.
Už v roku 1714 kráľ Filip zriadil Káľovskú jazykovú akadémiu, čím zaviedol kastílčinu ako jazyk Španielska. To isté spravili Francúzi z jazykom z okolia Paríža.

V 19. storočí sa Katalánsko a Baskicko stali najpriemyselnejšími časťami Španielska. Ešte v 20. storočí mali samosprávnu autonómiu, ktorá padla v roku 1931 s pádom Druhej Španielskej Republiky. Za Franka bol katalánsky jazyk zakázaný. Na wikipedii je detailnejšia história, vybral som len toľko, aby bolo rozumieť súvislostiam a čo je v hre.

Poďme k dnešnej situácii

Katalánsko je dodnes ekonomicky najvyspelejším regiónom Španielska, nasleduje Baskicko a okolie Madridu. Katalánci hlásia, že ročne doplácajú na zbytok Španielska 8 miliárd Euro.

Problém s jazykom pretrváva. Len nedávno najvyšší súd Španielska obmedzil právomoci Katalánskej vlády a používanie Katalánského jazyka. (Slobodomurármi z Anglicka a USA predpísaná maďarizácia je dodnes postrachom Slovákov)

Katalánci sa odvolávajú na to, že centrálna vláda v Madride im zviazuje ruky voľného obchodu, a že Katalánci živia 200 000 úradníkov v Madride, ktorí robia de facto všetko čo sa dá proti Kataláncom, len aby dostali ich peniaze a udržali status quo.

Madrid tvrdí, že Španielska ústava neumožňuje vystúpenie zo zväzku. (Vrcholne trápny argument) Madrid dlho otáľal s uznaním Kosova lebo vedel, že je to dvojsečná zbraň. Vyhoveli centralistom z Bruselu a Washingtonu a teraz je rad na nich ukázať svetu čo je demokracia ktorú západ tak vehementne predpisuje druhým. (Demokracie rozkvéta jako za Gottwalda, povedal by Kryl)

Istý bloger tvrdí, že zatiaľ čo imigranti z Latinskej Ameriky podporujú zotrvanie Katalánska v Španielsku, tak východoeurópania sú za oddelenie. Češi nielenže zvoli komunistov, ako symbolický pľúvanec do tváre skorumpovaným centralistom z Bruselu a Washingtonu, ale významný Český ekonóm Pavel Kohout podporil snahy Katalánska o samostatnosť. Madrid, Brusel a Berlín sledujú a budú sa mstiť.
(Európa by si uľavila ak by sa rozpadlo Francúzko a Nemecko. Raz mi priateľ položil otázku, že čo považujem za najhorši moment v moderných dejinách? Že Napoleon predal Louisianu. Bez toho by svet vyzeral inak. Pravdepodobne by neboli dve svetové vojny. Preto podporujem decentralizáciu a diverzifikáciu)

Tieto spory boli dôvodom toho, že futbalová reprezentácia Španielska ignorovala Barcelonu. A Katalánci ani neslavili titul majstrov Európy.

Veci došli tak ďaleko, ako protetst proti demokratickým snahám Katalánska, že zbytok Španielska vyzýva na bojkot Katalánskych výrobkov. Ale len 40% Španielov podporuje vojenský zásah v Katalánsku.

Zo psa slanina nebude, ani z centralizovanej demokratúry demokracia. Namiesto sklopenia hlavy a otvoreniu sa celonárodnému dialógu o problémoch sa Madrid stavia na zadné a kope. V dnešnej ekonomickej situácii a vzhľadom na atmosféru v Európe to pre Madrid a Brusel neveští nič dobré . Ešte aj brutálne Anglicko sa správa k Škótsku oveľa otvorenejšie a berie veci pragmaticky.

Mestečko Sant Pere de Torello, 3000 obyvateľov, vyhlásilo samostatnosť od Španielska bez ohľadu na Katalánsky parlament. Zdá sa, že na juhu bude horúca zima.

http://independentcatalonia.blogspot.com/

http://cataloniathenextstate.blogspot.com/2012/09/czech-economist-defends-catalonias.html
http://www.cataloniadirect.info/2009/12/why-catalans-want-independence-explained-by-an-english-writer/

http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Catalonia
http://www.bbc.co.uk/news/10610414
http://www.globalpost.com/dispatch/news/regions/europe/121015/Belgium-Spain-Britain-Scotland-Catalonia-separatism-independence

Zaslal (meno/nick):  Juraj Smrek
Zdroj správy:  http://rt.com/news/catalonia-independence-clashes-323/

O oliolijanko

Leave a Reply