Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Americká „podpora demokracie“ ničí demokraciu v zámorí

Americká „podpora demokracie“ ničí demokraciu v zámorí

ron_paulAutor: Ron Paul

Bolo to takmer pred desiatimi rokmi, keď som pred Snemovňou výboru medzinárodných vzťahov namietal vládne financovanie mimovládnych organizácií za to, aby sa miešali do vnútorných záležitostí Ukrajiny. V tom čase „Oranžová revolúcia“ donútila zmeniť režim na Ukrajine s pomocou miliónov dolárov z Washingtonu.

V tom čase som výboru povedal:

Nevieme presne, koľko miliónov – alebo desiatok miliónov – dolárov minula vláda Spojených štátov na prezidentské voľby na Ukrajine. Vieme, že väčšina tých peňazí bola zameraná na to, aby pomohli jednému konkrétnemu kandidátovi a že prostredníctvom série istiacich mimovládnych organizácií – amerických aj ukrajinských – skončili milióny dolárov ako podpora prezidentského kandidáta…

Obával som sa o milióny dolárov, ktoré Národná nadácia pre demokraciu (NED), financovaná vládou USA a jej rôzne spriahnuté organizácie minuli na miešanie sa do vnútorných záležitostí Ukrajiny. Ale ukazuje sa, že to bola len špička ľadovca.

V decembri poradkyňa štátneho tajomníka USA Victoria Nulandová poskytla rozhovor, v ktorom priznala, že od roku 1991 americká vláda:

„Investovala viac ako 5 miliárd dolárov na pomoc Ukrajine… na rozvoj demokratických inštitúcií a zručností na podporu občianskej spoločnosti a dobrej formy vlády.“

Toto je tá istá úradníčka ministerstva zahraničia, ktorá bola len nedávno zachytená na nahrávke, ako detailne plánuje zvrhnutie ukrajinskej vlády.

Tých päť miliárd, zdá sa, kúpilo revolúciu na Ukrajine. Ale čo americkí daňoví poplatníci, ktorí boli nútení platiť tento intervencionizmus, dostanú? Ukrajina je skrachovaná krajina, ktorá bude potrebovať desiatky miliárd dolárov, aby prežila rok. Američanmi vybraný premiér už podnikol cestu do Washingtonu, aby si vyžiadal viac peňazí.

A čo dostanú Ukrajinci? Ich demokraciu podkopal puč v Kyjeve podporený Spojenými štátmi. V demokraciách je moc prenesená mierumilovne prostredníctvom volieb, nie je násilne uchmatnutá rebelmi v uliciach. Aspoň to tak bývalo.

MMF zostúpi na Ukrajinu, aby implementoval ďalší zo svojich neúspešných záchranných plánov, ktoré obohatia dobre spojených a medzinárodných bankárov na úkor miestnej populácie. MMF pridáva dlhy, organizuje miláčikovské dohody pre zahraničné korporácie a požaduje, aby miesta populácia prijala „strohosť“ výmenou za „reformu“, ktorá, ako sa zdá, nikdy nevytvorí sľúbené výsledky.

Základy pre túto katastrofu stanovili NED, USAID a armáda mimovládnych organizácií na Ukrajine, ktoré financovali celé roky.

Podporovatelia NED-u a jej spriahnutých organizácií budú tvrdiť, že s posielaním amerických dolárov na „podporu demokracie“ do zámoria, je všetko v poriadku. Faktom však je, že NED, USAID a ostatní nemajú nič spoločne s podporovaním demokracie a majú všetko spoločné s ničením demokracie.

Demokracia neznamená poslať miliardy dolárov na pretlačenie zmeny režimu v zámorí. Demokracia neznamená poslať mimovládne organizácie, aby prepísali zákony a ústavu na miestach ako Ukrajina.

To nie je naša záležitosť. Ako by sme mali podporovať demokraciu v zámorí? Po prvé, mali by sme zastaviť skutočných izolacionistov – tých, ktorí sa usilujú o uvalenie sankcií a blokády a reštrikcie, ktoré bránia naše angažovanie sa v zámorí. Môžeme podporovať demokraciu americkým súkromným sektorom, ktorý sa v zámorí angažuje. Spoločnosť, ktorá prosperuje vďaka zvýšeným obchodným väzbám s USA oveľa pravdepodobnejšie prijme praktiky a politiky, s ktorými táto prosperita pokračuje a povzbudzuje mier.

V roku 2005 som, argumentujúc proti financovaniu NED v návrhu zákona o autorizácii americkej zahraničnej pomoci, povedal:

„Národná nadácia pre demokraciu… má veľmi málo spoločné s demokraciou. Je to organizácia, ktorá používa peniaze amerických daňových poplatníkov na podvracanie demokracie, masovým financovaním obľúbených politických strán alebo hnutí v zámorí. Podčiarkuje farebne označené „ľudové revolúcie“ v zámorí, ktoré vyzerajú viac ako stránky z Leninových kníh o kradnutí moci, než dômyselné domáce demokratické hnutia.“

Veci sú žiaľ teraz ešte horšie. NED a všetky miešajúce sa mimovládne organizácie, financované vládou USA, ktoré podporujú demokraciu, by mali byť okamžite rozpustené.

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: LewRockwell

Poznámka redakcie:
Americké „prodemokratické“ nadácie nie sú nič iným, než sofistikovaným nástrojom na rozvracanie cudzích krajín pod zámienkou „demokratizácie spoločnosti“. Putin toto veľmi rýchlo v Rusku zarazil zákonom o „zahraničných agentoch“ – zasahovanie týchto MVO do spoločenského diania už začínalo naberať hrozivé rozmery. Na Ukrajine mali tieto expozitúry americkej vlády a tajných služieb voľnú ruku – vidíme, ako to dopadlo. Podobný zákon ako v Rusku by mal byť urýchlene prijatý aj u nás, pretože vplyv MVO pôsobiacich na Slovensku a financovaných zo zahraničia je tak veľký, že si mohli dovoliť mať aj premiérku zo svojich radov na čele vlády. Ten istý prípad ako svojho času Timošenková na Ukrajine. Toto zasahovanie do vnútorných záležitostí Slovenska cez MVO musí skončiť.

O ::prop

Jeden komentár

  1. Veľmi trefne o tom píše Ľubo Huďo v svojej knihe..

Leave a Reply