Domov / Hlavná strana / Komentáre / Ako to bolo s číslom 1488

Ako to bolo s číslom 1488

ĽSNS charitatívne prispela chlapcovi na vozíčku sumou 1488 Eur. A ihneď vypukla zbesilá mediálna hystéria okolo čísla 1488: Kotleba využil chorého chlapca na propagandu bielej rasy. Samotný predseda strany odovzdal trom rodinám šek na 1488 Eur.

Toto číslo je v neonacistických kruhoch notoricky známe. Štrnástka znamená 14 slov: „We must secure the existence of our people and a future for white children.“ (Musíme zabezpečiť existenciu našim ľuďom a budúcnosť bielym deťom). Číslovka 88 je odkazom na nacistický pozdrav. Písmeno „H“ je ôsme v abecede. HH, teda 88, znamená „Heil Hitler!“.

Ako keby Kotleba trhal šteniatka na kusy. Tak prehnané extrémne hysterické reakcie nemôže mať zdravý človek. Tých novinárov a komentátorov by mali dať na psychologické vyšetrenie. Ešte aj Hlina zatúžil strápniť sa ešte viac ako doteraz zvládol.

Väčšina normálnych ľudí sa nad takou hlúposťou ani nepozastaví. Zapamätajú si, že Kotleba pomohol ľuďom a dal im peniaze.

Zahrajme sa na numerológov a veštice

Doteraz som ani len netušil, že k štandardnej výbave politika a novinára patria znalosti z numerológie. Prirodzene, každý pozná 666 a pár ďalších čísiel, ale nad týmto divadlom mi stojí rozum. Ak by ĽSNS chcela osloviť masy, môže použiť sto lepších spôsobov. Avšak pre nejakého Havrana, Smatanu, Hlinu, a neviem ešte koho, toto ako zámienka na démonizovanie bohate stačí.

Kto chce psa biť, palicu si nájde.

Mimochodom. Prvým Európanom, ktorý oboplával Mys dobrej nádeje bol portugalský moreplavec Bartolomeo Dias (Diaz). Bolo to v roku 1488. Čo si to dovoľuje? Bartolomeo Diaz je fašista prašivý, extrémista, homofób, nacista, rasista.

Číslo 1488 je problém? A čo šialene nízke platy?

Keby novinári, komentárori a politológovia radšej riešili to, že polovica Slovákov sú už žobráci, zarábajú neuveriteľne málo, žijú od výplaty k výplate, niektorí si musia požičiavať na bežný chod domácnosti. A množstvo ďalších ľudí k tomu nemá ďaleko.

slovenský problém číslo jedna sú šialene nízke platy. Máme ceny ako v Nemecku a platy sú pritom na úrovni nemeckého vreckového: zarábame 3-4x menej pri porovnateľných cenách! Zo slovenského platu sa nedá viesť dôstojný život a založiť si rodinu je takmer morbídnosť. Preto každoročne odchádzajú tisícky ľudí do zahraničia.

Prečo nenapíšu o tomto? Toto novinárov a slniečkárskych aktivistov netrápi? Prečo nehovoria o tých šialene nízkych platoch?

Nie, toto nie je podstatné. Kotleba charitatívne daroval 1488 eur – je to fašista! Nikto z nich nenapíše o zlej situácií tej rodiny, o tom, ako sa dostali do situácie dostali a prečo vlastne sú odkázaní na charitatívnu pomoc od „primitívnych kotlebovcov“. Rieši sa „trestnosť“ darovanej sumy. Najviac kričia mimovládkári, ktorí cez rôzne granty vytiahli zo štátu peniaze, ktoré potom chýbajú aj na podporu spomínaných troch rodín.

Najlepší z najlepších: Martin Poliačik proti psej mafii

Najviac sa mi ráta Martin Poliačik. V posledných týždňoch bojuje proti „psej mafii“, ktorá množí psov, čo má zlé následky. Neohlásenie registrovaného chovu psov by podľa jeho návrhu malo byť priestupok. Rovnako aj to, keď by osoba chovala psov za účelom rozmnožovania a predaja mimo registrovaného chovu psov. Chcel zakázať akýkoľvek predaj psov bez registrácie.

Čas, ktorý Poliačik prednedávnom dostal v televízom vysielaní TA3 využil tak, že hovoril o psej mafii. Celý čas tam hovoril o nejakej psej mafii. Ale platy ho vôbec netrápia. Keď som sa na to pozeral, normálne som nemohol uveriť, že sa to skutočne deje.

„Často sú samice psov v nekontrolovaných chovoch držané pod fóliovníkmi, v tmavých pivniciach, bez venčenia, denného svetla, bez sociálneho kontaktu, bez veterinárneho ošetrenia, bez vhodnej stravy, s kožnými a inými chorobami,“ argumentuje Poliačik (spolu s Nicholsonovou). No proste čistý demagóg.

A toto je politik, ktorý má zastupovať občanov Slovenska. Namiesto toho zastupuje – psov. Príznačný obraz Slovenska – pes bude mať pomaly väčšie práva, ako natívny Slovák.

Tri možnosti: náhoda, strata kontroly, guerilla marketing

Existujú iba tri dôvody, pre ktoré bol charitatívny dar vo výške 1488 eur. Buď to bola náhoda alebo strata kontroly, prípadne guerilla marketing.

Ozaj to mohla byť náhoda. ĽSNS priespieva na charitu už dlhšie. Uhrík v relácií o 5 minút 12 vymenoval mnoho darovaných súm a žiadna z nich nebola okrúhla, ani „opticky pekná“.

Kotlebovci mohli stratiť kontrolu a znovu sa prejaviť ako banda holohlavých pouličných bitkárov. Vodca vraj úmyselne vytiahol z rukáva nacistické tromfy a pochválil sa s nimi verejnosti. Tu je však istý háčik. Vodca sa posledné roky usilovne snažil navodiť dojem, že gardistickú uniformu zavesil na klinec, aby vzápätí vytiahol nacistické tromfy a verejne sa nimi chválil? Pochybujem.

Mohol to byť guerilla marketing: nekonvenčná marketingová kampaň s čo najväčším rozšírením tak, aby o tom ľudia sami a radi hovorili čo najväčšiemu množstvu známych, prípadne aby sa o tejto kampani hovorilo v médiách… samozrejme zadarmo! A ignorovanému učiteľovi informatiky novinári sadli na lep. Tupí preberači jednostranných správ si neuvedomili, čo činia.

Neviem, ako to bolo. Posúdenie ako to mohlo byť nechám na čitateľa.

Každopádne, ľudia videli, že Kotleba dáva peniaze na charitu a toto si budú pamätať.

Autor: Michal; www.protiprudu.org

O ::prop

31 komentárov

 1. „Mohol to byť guerilla marketing: nekonvenčná marketingová kampaň s čo najväčším rozšírením tak, aby o tom ľudia sami a radi hovorili čo najväčšiemu množstvu známych, prípadne aby sa o tejto kampani hovorilo v médiách“

  Dostal ich tam, kam potreboval. Takúto neuveriteľnú predvolebnú kampaň zadarmo, a to od oponentov, mu môže závidieť aj Trump. Nuž, so sviňami po svinsky. Oceňujem vtip ĽSNS a následnú hlúposť (ak sa to tak vôbec dá nazvať) tých druhých, hlavne platených havkáčov. Ale ako povedal fyzik Kapica, čím vyššie vylezie opica, tým lepšie jej vidno zadok.

  Ich gratuliere! Congratulations! Len tak ďalej, vy hm, hm, hm, a Maroš sa o pozíciu župana, či miesto v parlamente vôbec nemusí obávať. Na rozdiel od vás…

  • Osobne si myslím, že to bol guerilla marketing. Na čo sa hráme? Každý z ĽSNS vie, čo znamená číslo 1488 a každý musel vedieť, čo sa stane, ak Kotleba charitatívne daruje takúto sumu chlapcovi na vozíčku. Ale nemyslím si, že takto môžu pokračovať. Síce dostanú veľkú pozornosť a oslovia istú časť ľudí, ale… Koho? Nižšie a najnižšie spoločenské vrstvy, ktoré má ĽSNS podchytené aj tak. Strednú triedu, ktorá by mala byť ďalším hlavným cieľom strany, jedine odradia.

   • Misko, na nasej chodbe ho volili traja experti IT s platom, ze ani Vy nemate plat ako oni platia mesacne dane! To sa veru mylite ohladom nizsich vrstiev. Uz aj bohati citia, ze ich deti nepreziju ak to bude pokracovat takto.

    • Určite Kotlebu volí aj niekoľko intelektuálov, veľkopodnikateľov a spisovateľov, to však nič nemení na tom, že jeho cieľová skupina sú nižšia vrstva a z tadiaľ čerpá drvivú väčšinu voličov. Vlastne z toho dôvodu sa tomu hovorí „cieľová skupina“.

   • Pan Michala to Vás netrápi ?že , na Slovensku je 680 000 ludí chudobných ,alebo na hranici chudoby?

 2. 😀 riadna zlátanina. tak, ale čo čakať od nejakej kotlebovej pucvole, že?

 3. nemyslím, že to bolo šťastné ….

  • Šťastné, nešťastné – má to význam? Hlavné je, že bola nebývalá reklama a v podstate za pár šupov. Ako sa hovorí – aj negatívna reklama je reklama. Naviac lepšia, ako keď poniektorí funkcionári z ĽSNS chodia klásť vence k pamätníku SNP spolu s boľševickými „Nočnými vlkmi“…

   • Myslím si to isté, čo Michal. https://www.adl.org/education/references/hate-symbols/1488 je forma posolstva už k presvedčeným ľuďom, zmysel by to malo, keby ich chcel zapáliť pre fyziký boj, takže je to kontraproduktívne. Určite má zmysel podporovať viacdetné rodiny, ktorých rodičia majú tendenciu pracovať, to je bez diskusie, aj spropagovať to treba, to tiež, ale nie takto.

    • Nediskutujem o vhodnosti alebo nevhodnosti „reklamy“, ale o tom, že splnila svoj účel. Položme si jedinú otázku: Bola by taká diskusia v médiách, ak by Kotleba venoval povedzme 50 000 Eur? Ani by ho nespomenuli a málokto by vedel, že vôbec niečo daroval.

     • Ok, ale potom ak by sa dostal do relácie alebo do interview, tak by mal osobu novinára, oponenta donútiť odovzdať euro navyše a nútiť ho otázkami typu: „Čo ste pre tieto rodiny spravil vy a koľko pridáte, aby to nebolo zase nejakédivné číslo?“, a tým ho dostať nazad do jeho suterénu alebo stoky. Asi to chlapcovi prejde, lebo je ďaleko od volieb a zanechá to pozitívnu pamäťovú stopu. Nepáči sa mi to tlačenie do menšiny, ale ak v rukách nemáte médium tak sa inak tlačiť nedá. OK, priznávam asi sa nedá inak a s Michalom zrejme plano mudrujeme, ale toto je autentický postoj bývalej strednej triedy, čo nedomyslí celú dramaturgiu. Pred referendom o rodine https://sk.wikipedia.org/wiki/Referendum_na_Slovensku_v_roku_2015 bola „spoločenská objednávka“ čo najviac pošpiniť cirkev. Na celom Slovensku našli „až“ jedného pedofilného kňaza, z čoho boli takí mimo, že aj článok bol napísaný dosť chabo. Dodnes sa z výsledku referenda nespamätali. Cirkev má tak isto problém s médiami, vytvorili Postoj z pohrobkov týždňa, ak teda to nebol náhodou niekto iný, ale potom, čo vyviedli Čarnogurskému naposledy, sa u mňa redakcia dostala do suterénu rovnakého ako zvyšok. Škoda že to N-ko je také aké je. Aj keď odvádzajú robotu pre svojho pána, tak aspoň tam majú korektné linky. Chcelo by to zavolať Donaldovi, nech s tým už niečo konečne spraví.

     • Inak čo tak to niekedy inokedy polopate priznať, že ide o propagáciu a nutné zlo, súvisiace s politickým prezentovaním? Myslím, že ľudia by to pochopili a súvisí to aj so škatuľkovaním. Napr. ja som síce lietal lietadlom, raz za Uhorský rok, ale po každom lete som si zatelefonoval s najbližšími, že do novín sme sa ako let chvalabohu nedostali. Politik má však opačný problém, onálepkovaný 2-oj násobne. Viem že má aj programy pre Spoluobčanov, tuším sa to volá Lopaty a krompáče.. atď. Niekde som o tom počul ale nie som z B.B. a nie každý toto všetko vie a už to nemusí aj domyslieť.

    • Mali by potvrdiť, čo sa hovorí, že rozdelili 4.464,00 eur na tri diely.

 4. Ak niekto obdaruje chudobnú rodinu, je mi úplne jedno, aká to bude suma. Darca bude pre mňa vždy dobrý človek a patrí mu obdiv a vďaka!

 5. Stredna trieda bude navzdy posluhovat oligarchom. Inak by jej hrozilo ze v novom regime uz stredna nebude

 6. Prop tu máme možno novú Sheilu: https://dennikn.sk/blog/buduca-pani-ucitelka-hitlerov-mein-kampf-a-protokoly-sionskych-mudrcov/ , ujo začína byť tiež kontraproduktívny, keby tam nemala režimový pozdrav, tak je úplne čistá. Teraz je na ťahu fakulta, https://dennikn.sk/minuta/724387/?ref=mwat som zvedavý ako to zvládne.

 7. nabuduce treba dat rodinam po 1500eur a nebude urcite ziadny problem …

  • No len aj ja som už na to zabudol, ale idú voľby síce nie do parlamentu, ale do VÚC a média sú územie pre Ing. Kotlebu maximálne nepriateľské a napriek tomu treba exhibovať a robiť divadlo pre divákov. Súvisí to s vykonávaním remesla politik. Ak by dal 1500 tak nikto o tom by ani nehlesol. M.K. musel teda pristať na viruálny výmenný obchod. Oni mu vypalili na jeho virtuálne čelo nálepku a za to mu opublikovali vec, ktorá mu má priniesť body. Chcelo by to eliminovať nálepku ex post. Je to celé dosť kostrbaté, Lavrov je v tomto asi najlepší. Aj Rusi vedia, že ak by v rukách držali médium ako Frankfurter Allgemeine Zeitung, ich obraz v Európe by bol podstatne lepší a nemali by na krku sankcie.

 8. blázni!!!!! 1488 je číslo (numero) a to pre všetkých normálnych ľudí na svete bez ohľadu na farbu pleti, či náboženskú príslušnosť, alebo sexuálnu orientáciu – okrem pár blbcov, dementov na Slovensku!

  • Taky myslim,ze je to jen cislo. Kotleba muze byt klidne ve skrytu nacek a v soukromi si poustet hitlerovy projevy, ale soudit za cislo, tak to pak zni dost pokrytecky, kdyz se seriozni smejou konspiracnim teoretikum. Obvineni stejne jako clanky v mediich tak vyzni… „Cislo 14 je notoricke zname znamenajici …“. Soudit za tohle je pandorina skrinka.. „Nejdriv si prisli pro nacky, ja jsem mlcel, pak …“

   Takhle imho nackove maji dalsi zpusob, jak se posilit, kdyz se demokracie a svoboda ohyba jen proto, ze se bojuje se zlem. V USA to maji v tomhle imho nejlip… vsechny nacisticky symboly jsou legalni. Jednou bude treba trestny smajlik …tohle potirat neni dobra cesta.

 9. Snaha dostať sa do médií za každú cenu je fatálna. Ak sa nemýlim, na tomto položili aj komunistickú stranu. Urobili to tak, že jedného z jej poslancov interview-ovali a padla aj téma o prostitútkach. Do TV už išiel iba strih s diálógom o prostitútkach, takže KSS sa mediálne vyjadrovala iba k nim. Ísť za každú cenu do médií a vyjadrova je cesta do pekla. Fico konečne zistil, že aj on má tento problém, u jeho Maďariča už evidujem druhý katastofálne zlý postoj k štátu ako takému. Posledný ako tak normálny štátny zdroj informácii je TASR. Žial je to bieda kam táto osoba štát „doriadila“. Asi by mal znovu rozdeliť TV a rozhlas, ak ešte za niečo stojí, ale tým by zrejme poprel asi aj sám seba.
  Apropo Adolf, ten je nemeckou osobou, nie našou, navyše porazenou onálepkovanou a démonizovanou. Asociovať sa s ním je asi tak úspešný koncept ako pomenovávať základné školy po amerických prezidentoch v Rusku (možno s výnimkou Kennedyho). Horáková je síce stále cezhraničná, ale nám už bližšia. SITRA by už mohol vypublikovať aj článok s touto tématikou, a ja sám mám s týmto obdobím mám problém, dodnes napr. neviem si spraviť názor ani len na Beneša, stále lavírujem, neviem ako silno ideologické boli strany a ľudia v nich ukotvení. U nás sa nevedomky k národnému socializmu prvý prihlásil exprezident Gašparovič, pričom identifikoval v masmédiách ako prvý, že Slovensko ako také stojí na troch pilieroch: národnom (toto by som zmenil na národno-ľudový, predsa len sme kompatibilné multi-kulti, kresťanskom a sociálnom). Inak všetky tri smery sú vlastne odrazom toho istého v sebe samom, kresťanstvo je sociálne náboženstvo, socializmus je kresťanstvo v praxi a akceptácia národného pricípu orientačným bodom v miere normálnosti náboženstiev a filozofií.

 10. Jánosz, nová Sheila je tu:
  „Prečo však práve zahraničný partner?
  Z môjho pohľadu mám na Slovensku problém nájsť si chlapa. Po prvé ma skoro všetci poznajú. Po druhé ma všetci poznajú tak, ako ma chcú poznať a vnímať – teda cez svet seriálov a zábavného biznisu. A po tretie som tu nikdy nestretla muža, ktorý by ma mal čo naučiť. Väčšinou som ja bola emancipovaná. Žena, ktorá ho musela posmeľovať, byť dominantná, ťahať ho. Pri mužoch v zahraničí, ktorí sú nútení postarať sa sami o seba – a vedia sa o seba postarať, lebo ten svet je dravší – som pochopila, že môžem byť žena. Nie človek, ktorý musí všetko riadiť. Je to príjemný pocit. Na Slovensku som ho nezažila. Mala som smolu na partnerov, ktorých stále niečo hnevalo. Raz moja finančná nezávislosť, vlastný byt či auto, potom moja práca alebo časté cestovanie. Oni sedeli doma a terorizovali ma otázkami, prečo som stále preč a kedy sa im budem venovať. Muži akoby prevzali lajdácku povahu a to sa mi na Slovákoch nepáči.“
  je to herečka Barbora Švidroňová, pári sa s talianom a jej rasistické komentáre a propagácia promiskuity verchuške nevadia.

  • Pivko, problém je v tom, že slovenský chlap naozaj je nezodpovedný, plachý a nesmelý, nevie riešiť problémy, nevie sa postarať o seba…

   • Súhlasím, že slovenský chlap je viac- menej taký, ako ho popisuješ, ale stále je lepší než západný chlap, ktorý by radšej nechal znásilniť svoju dcéru alebo manželku, než by mal byť označený za rasistu. 🙂

    • Nesúhlasím, slovenský chlap si nemá za čo kúpiť ostreľovaciu pušku, ktorou by dal hypotetického Fica vítajúceho cudzincov dole. Nemec áno, tam na to minimálne 80 percent „mužskej“ populácie na to peniaze má.

 11. Kotlebu voli coraz viac ludi aj pravnici sa chystaju ho volit a cim viac ho ohovaraju tym viac ho zvyditelnuju.

 12. jánosz, problém okolo Miku a to prečo je Fico proti nemu,je ten,že Mika je zároveň mexický konzul,čo sa bije s verejnoprávnosťou. Fico si to uvedomil, Maďarič za Miku lobuje a tvrdí, že RTVS nie je nástupcom SR a STV. možno budeme mať lacnejšie telenovely.
  inak, je pravdou, že aj v smere sa vytvára radikálne krídlo. myslím si,že taký Ján Podmanický, ktorý sa derie do popredia, nebude mať v budúcnosti problém kooperovať s ľsns.
  Michal, nesúhlasím s tebou o slovenských chlapoch. je to hádzanie všetkých do 1 vreca. a za 2. západniari sem prichádzajú len s pozície umelej autority, len máloktorý by dokázal prežiť v slovenských podmienkach zo štartovacej pozície slováka.

Leave a Reply