Domov / Hlavná strana / Komentáre / Ako sa môže Mazurek vyhnúť väzeniu

Ako sa môže Mazurek vyhnúť väzeniu

Fraška okolo relácie v rádiu Frontinus s Milanom Mazurekom graduje. Mazurek je obvinený z extrémizmu a hrozí mu 15 rokov väzenia – čo je horná hranica trestnej sadzby. Aké možnosti prichádzajú do úvahy?

Najprv musím vysvetliť, čo sa vlastne deje. Vláda pomocou polície chce zlikvidovať silnú opozičnú parlamentnú stranu. Stranu, ktorá je bežne na treťom mieste v prieskumoch verejnej mienky a ktorá môže v nasledujúcich voľbách získať státisíce voličov. Obvinení sú významní členovia strany Uhrík, Mizík, Mazurek.

Rádio Frontinus dostalo pokutu 15 tisíc € ako trest za to, že poskytlo Mazurekovi mediálny priestor. Pre také malé regionálne rádio bez vysokých príjmov to je likvidačná pokuta, ak to teda bude platiť. Posolstvo je jasné: médiá by nemali dávať priestor nežiadúcim osobám, lebo príde trest – budú ekonomicky zlikvidovaní. „Demokracia.“ Oficiálne deklarovaný dôvod bol ten, že v dôsledku absencie protistrany bola nevyvážená. Je to nezmysel, debatné relácie v rádiu s jedným politikom sú úplne bežná vec.

Môžeme si myslieť o Mazurekovi alebo kotlebovcoch celkovo čo chceme, ale ak tento proces nevyhrajú, bude to desivý precedens a jednoznačný krok k zavedeniu totality. Zákonom prikázaná slušnosť v prejave je jasným znakom rozkladu demokratických hodnôt. Najsmutnejšie na tom je, že sa to deje pod rúškom ochrany demokracie.

Masmédiami spracovaní ľudia a slniečkári toto môžu pojať tak, že „obhajujem kotlebovcov“. Racionálne zmýšľajúci človek však pochopí, že sa bojím nastolenia totality a oklieštenia občianskych slobôd. Ak ich oklieštia Mazurekovi, akoby ich oklieštili nám všetkým.

Slobodu prejavu nemáme v ústave garantovanú preto, aby sme sa slobodne bavkali o počasí a telenovelách, ale práve preto, aby boli chránené akékoľvek nepohodlné názory, ktoré explicitne nevyzývajú k násiliu voči jednému alebo viacerým jednotlivcom.

Nemusíme si myslieť, že Mazurekove a Mizíkove vyjadrenia sú veľkým prínosom pre slovenskú filozofiu a politickú teóriu, ale zato hádam nebudeme ticho, keď ich dvoch využívajú ako zámienku na okliešťovanie práv nás všetkých.

Takže čo by mohlo poslancovi Mazurekovi pomôcť vyhrať proces a vyhnúť sa 15-ročnej väzbe, prípadne trest zmierniť? Podobný prípad ako Mazurekove obvinenie sa stal len zopár mesiac dozadu a dopadlo to relatívne v prospech obvineného: Sheila.

Prípad Sheila a pálenie Koránu

V januári 2017 oznámil premiér Róbert Fico vznik novej skupiny policajtov z Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), ktorá bude pracovať na problematike extrémizmu. Slovensko údajne podcenilo novú vlnu fašizmu a extrémizmu a sociálne siete sú bez pravidiel a zodpovednosti. Tri dni od predstavenia jednotky policajti navštívili svetovo uznávaného historika profesora Ďuricu a hľadali kňaza Jána Košiara. Následne obvinili lídra charity spriaznenej so stranou ĽSNS. Nasledovalo zatknutie Sheily.

Adrianu Melekovú alebo Sheilu (premenovala sa ešte v mladom veku) zneužila skupinka 14-tich cigáňov, ktorí zatúžili po sexe. Vraj jej dali nejakú drogu, hovorí Sheilina matka. Už ako 17-ročnej sa jej narodilo dieťa. Sociálni pracovníci jej ho odobrali. Mestská polícia s ňou v minulosti riešila viacero priestupkov. Krajšia budúcnosť jej nesvitala ani v zahraničí. Vo Fínsku sa stala obeťou obchodovania s ľuďmi. Zo strany moslimov viackrát zažila to najhoršie, čo žena zažiť môže.

Sheilu verejnosť videla, keď na videu pomočila a roztrhala Korán, vytrhávala strany z knihy. Na pozadí bola slovenské zástava. Vyzývala na boj proti moslimom a tvrdila, že nikto ju nezastaví vo vysielaní jej videí. Inkriminované video odvysielala TVJOJ.

Nasledovali udalosti, ktoré mali rýchly spád – všetko sa udialo takmer zo dňa na deň.

Dňa 16.2.2017 začalo trestné stíhanie 24-ročnej Sheily. Bola obvinená zo zločinu výroby extrémistických materiálov v súbehu s prečinom násilia proti skupine obyvateľov, s prečinom hanobenia rasy a presvedčenia a z prečinu podnecovania k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti. Hrozí jej od troch rokov po šesť rokov väzby.

Dňa 17.2.2017 zadržali Sheilu. Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár spolu so špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom po vyhodnotení informácií operatívneho charakteru zabezpečili zadržanie osoby Shela Sz., ktorá je stíhaná za zločin výroby extrémistických materiálov.

Spôsob, akým ju zadržali, je nehorázny. Pri razii, ktorá sa odohrala v skorých ranných hodinách, ako u najväčších zločincov, zaistili päť mobilných telefónov, pamäťové médiá a vlajku SR – áno, dobre čítate, aj našu vlajku! Napriek tomu, že sa Sheila nedopustila závažného trestného činu bola voči jej osobe vykonaná razia ako z amerického filmu.
Na špecializovaní trestný súd ju priviedli ozbrojení elitní policajti v putách. Desiatky policajtov, ktorí uzavreli ulicu a mali aj špeciálne vycvičeného psa.

V tom momente sa spustil obrovský krik. Verejnosť zúrila. Nepríčetne. Prípad Sheila bol každý deň v alternatívnych médiách, písali sa o ňom blogy, robili debatné relácie, niektoré články mali tisíce komentárov. Takto nepríčetne nahnevaní Slováci neboli už dávno. Toto pokračovalo a každým dňom viac a viac naberalo na váhe. Až mala Sheila svoje vlastné mýty, reakcie ľudí boli iracionálne a nakoniec sa stala takmer národnou mučeníčkou. Diskutujúci na fakt, že Sheila videom ohrozila Slovensko, reagovali tak, že to buď nebrali na vedomie alebo odpovedali nezmyslom, často so sexuálnym podtónom.

Dňa 2.3.2017 sa prípad Sheily vrátil z Najvyššieho súdu SR opäť na prvostupňový súd – Špecializovaný súd v Pezinku. 15 dní od zadržania. Vrátenie prípadu zostalo bez povšimnutia – verejnosť ďalej zúrila.

Dňa 7.3.2017 obvinenú Sheilu dnes prepustili na slobodu. Udialo sa to 20 dní od zadržania. Ako informoval tlačový odbor NS SR, väzbu súd nahradil dohľadom probačného a mediačného úradníka. Obvinenej súd uložil povinnosť oznámiť orgánu činnému v trestnom konaní miesto pobytu a každú zmenu, povinnosť preberať úradné zásielky, dostavovať sa na predvolanie orgánov činných v trestnom konaní a zákaz vykonávať činnosť, pri ktorej by malo dôjsť k spáchaniu trestnej činnosti. Hnev verejnosti sa zmierňoval. Pomaly sa ľudia upokojili a krik postupne ustal.

Po začiatku apríla 2017 sa Sheila tak najviac občas niekde spomenie.

(Môj osobný názor je, že video bol prejav primitivizmu najhrubšieho zrna.)

Ponaučenie z prípadu Sheila pre poslanca Mazureka

Prípad Sheila ponúka jednoznačné ponaučenie: Naučte sa používať médiá. Mediálny tlak je cesta, ako sa brániť voči prenasledovaniu. Režim sa bojí verejnej mienky.
Videli sme to aj pri amnestiách. Akonáhle sa proti Ficovi spojil tlak médií a verejnosti, premiér bol na kolenách a robil do bodky to, čo „ulica“ a „študenti“ chceli.

Hon na ľudí ako Adriana má byť pre odporcov a naštvaných občanov výstrahou. Režim ju chcel uväzniť na pekných pár rokov za úplnú hlúposť. No súčasná politická garnitúra to poriadne prehnala keď začala svoje brutálne praktiky realizovať na obyčajných, zbedačených a naštvaných Slovákov. Zatknutie mladej peknej ženy bojujúcej proti islamu, kým sa do Európu hrnú stotisíce moslimov, bola chyba. Tlak verejnosti bol obrovský. Režim sa zľakol a pustil Sheilu na slobodu, hoci vo vyšetrovaní pokračuje. Ďalšie informácie o prípade nie sú dostupné.

Existujú tri dôvody prečo zadržanie Sheily vyvolalo obrovský hnev:

– Za prvé, prichádzajú moslimovia a ona proti ním vystupovala. Zásah vlády bol verejnosťou pochopený ako schvaľovanie príchodu moslimov.

– Za druhé, Sheila je pekná mladá žena. Prirodzene pritiahne viac pozornosti a súcitu ako Mazurek.

– Za tretie, na rozdiel od politickej strany ĽSNS má Adriana takpovediac „čistý štít“ (už nemá – pozn. redakcie). ĽSNS nemajú mnohí ľudia radi. A to aj z alternatívy.

Kvôli prenasledovaniu poslancov strany ĽSNS a využívaniu polície na zlikvidovanie tejto opozičnej parlamentnej strany sa nespustil porovnateľný krik, pretože ide o politickú stranu, s ktorou mnohí nesúhlasia, Mazurek je na míle vzdialený od mladej energickej ženy. Žaloba nebola spojená s ničím, čo väčšinu spoločnosti bolí, čoho sa ľudia obávajú.
Takže čo by poslanec Mazurek a strana ĽSNS mali robiť?

Spustiť krik, upozorniť verejnosť na ich prenasledovanie, vyburcovať ľudí rovnako ako ich vyburcovalo zadržanie Sheily a tým vyvolať tlak verejnosti na vládu. Treba na to využiť všetky médiá a každý kúsok mediálneho priestoru, ktorý by snáď mohli dostať. V prvej sekunde ma napadlo ísť do Slobodného vysielača, do Informačnej vojny, písať blogy na blogovisku Hlavných správ, prezentovať sa na parlamentných listoch, organizovať mítingy a protesty, robiť rozhovory. Skrátka skúšať sa dostať do všetkých alternatívnych médií a vyburcovať proti väzbe masy ľudí. Jedine toto Mazurekovi pomôže vyhnúť sa väzbe, prípadne dostať nižší trest.

Ide teda o to, či kotlebovci policajné prenasledovanie mediálne správne zmanažujú alebo či nie. Toto je kľúčové.

ĽSNS by v tejto veci mala vystupovať tak, že osloví nielen svojich voličov, ale alternatívu a celú spoločnosť. Dá sa to spraviť tak, že dôvod, ktorý budú kotlebovci vykrikovať, osloví aj tieto skupiny. Môže to byť napríklad likvidovanie opozičnej parlamentnej strany a okliešťovanie slobôd nás všetkých, ako som uviedol v úvode komentára. Zároveň by odkomunikovaný odkaz mal vyvolávať pocit ohrozenia. Ohrozenie je významný zjednocujúci i aktivizujúci faktor.

A ak už Mazureka uväznia, tak z neho treba urobiť národného martýra. Stále to ľuďom pripomínať, hovoriť o tom, budovať mu auru mučeníka a nepretržite vyvolávať mediálny tlak. Pravidelne referovať o jeho pobyte z väzenia. Po prepustení ho opäť propagovať a urobiť z neho národného „poloboha“.

Ak ĽSNS získa z uväznenia a väzby obrovský politický kapitál – ak získajú tisíce a tisíce nových voličov a utvrdia pôvodných voličov o správnosti ich voľby, tak k ďalšiemu väzneniu nedôjde. Ale len ak každé uväznenie režim naozaj pocíti. Ak režim uväzní člena ĽSNS a nebude ho to bolieť, bude v tom pokračovať, dokým neuväzní všetkých.

Podmienkou tohto všetkého je kvalifikovaný a skúsený právnik. Ten čo-to stojí. Poniektorí členovia ĽSNS sedia na dvoch stoličkách, aj keď to pred voľbami ostro kritizovali, navyše samotná strana má dosť veľký príjem z nečakaného volebného úspechu. A tak by nemal byť problém Mazureka podporiť financovaním právnika.

Návrhy ďalšieho možného postupu ĽSNS

V rýchlosti poskytnem moje dva návrhy pre možnosti ďalšieho postupu ĽSNS.
Zanechať témy islam, židov a cigánov, a nájsť si nové témy. Toto sú témy, pri ktorých akákoľvek zmienka vyvoláva prudké reakcie. Navyše sú kriminalizované. Je lepšie trochu pribrzdiť a hovoriť o úplne nových témach, ktoré zaujmú ešte nepresvedčené časti spoločnosti – ako napríklad nízke platy, absolútna závislosť Slovenska na západnej Európe, strategické podniky v rukách zahraničných vlastníkov. Za toto poslancov len veľmi ťažko obvinia. Nové témy sú teda veľmi účinný spôsob ako sa vyhnúť obvineniam, trestným stíhaniam a väzeniu. Toto je druhý spôsob obrany, mimo médií.

Celkovo sa ĽSNS musí naučiť ovládať médiá, vystupovať a formovať verejnú mienku. Mohli by si zaplatiť nejakých marketingových poradcov a naučiť sa robiť profesionálny politický marketing. Za ten príspevok, čo chceli vrátiť ale nevrátili, napríklad.

Autor: Michal, www.protiprudu.org

O ::prop

64 komentárov

 1. LSNS je už na 1 mieste predbehla SMER AD.

  • A verím,že pôjde vyššie.

  • Toto je spôsob politického marketingu(vymyslieť prieskum, kde strana predbehla aj Emila Zátopka..), ktorý ĽSNS prevádzkuje už pomerne dlho. Uznávam, bol efektívny a určite zohral nemalú úlohu pre niektorých váhavých voličov, aby sa rozhodli voliť ĽSNS. Slovo BOL, by som ale podčiarkol a dal za ním ešte 3 výkričníky.

   • Podľa mňa by to fungovalo stále, veď imidž protisystémovosti je najsilnejšia stránka strany ĽSNS a jej voliči sú presvedčení o prenasledovaní, krivdách, utajovaní, maskovaní preferencií atď. A posledné parlamentné voľby ich v tom ešte viac utvrdili.

    • V reakcii si si odpovedal 🙂 Áno. Tých 10%, tí sú o tom presvedčení. Ale ak chcú mútiť vodu, potrebujú „zopár“ ďalších hlasov. V ostatnom by som sa už opakoval. Už nie som tínedžer, aby som niekoho volil len z trucu…

 2. Autor článku ma zaujal stanoviskom k fungovaniu strany ĽSNS, ktorá je sama o sebe viac demonštráciou sily ako rozumu. Takto na mňa pôsobí jediná „skutočná“ opozícia, ktorej sa podarilo dostať do parlamentu. Sľubovala svojim voličom systémovú zmenu, na ktorú však dostala nedostatočný mandát. Zastabilizovala svoje preferencie na približne desaťpercentnej úrovni. Neschopnosť vládneho mačkopsa hodiť poddaným väčšie omrvinky pár ovečiek do košiara pridala, iné naopak odchádzajú, lebo svoju rebéliu už dali dostatočne najavo pri voľbách. Raketový nástup sa nekoná a ani sa konať nebude a to z jednoduchého dôvodu. „Strana zelených(tričiek)“ za svoje ročné pôsobenie v parlamente pôsobí v úlohe štatistu a to si nemohli voliči nevšimnúť. Väčšina z dvanástich poslancov súťaží o titul „najtichšieho prísediaceho“. Zvyšok si síce ide drzo a trpezlivo za svojím, ale ich návrhy zanikajú v tieni žalôb a obvinení z porušovania zákonov. Čiže tí s vyhrnutými rukávmi dosiahli de facto skoro rovnaké nič, ako ich kolegovia – stranícky pritakávači. Nemuselo by to tak byť. Priemerný volič ĽSNS pochádza z nižšej sociálnej vrstvy, prípadne patrí k skupine s nižšou, než priemernou mzdou v národnom hospodárstve a teda zápasí s pocitom sociálnej nespravodlivosti. Preto sa nedokáže stotožniť s názorovým prúdom kaviarenských pseudointelektuálov odtrhnutých od reality, politických a ekonomických nominantov, či všeobecne ľudí na výslní spoločenského života, nech už to slovné spojenie znamená čokoľvek. Prirodzenou reakciou prameniacou napríklad zo závisti, je vulgárne pohŕdanie, ako dôsledok absencie pádnych protiargumentov, alebo schopnosti ich v správnom čase a na správnom mieste použiť. Akcieschopnosť mnohých sa vyšplhala „až“ na demonštratívny šatník a zdielanie a lajkovanie statusov z notoricky známych FB profilov alternatívnych médií. Príznačné pre tých, čo chcú dosiahnuť skutočnú zmenu. Istú zmenu badať a to hlavne v tom, že boj sa z ulíc preniesol na internet. Vo výsledku to ale žiadnu pozitívnu zmenu neprinieslo. Po sledovaní nespočtu diskusií tak podľa spoľahlivého vzorca vychádza vždy rovnaký výsledok. Drvivá väčšina kritických reakcií kĺže po povrchu, popiera slušnosť, chýba im nadhľad, jednoducho ide o nepekný odraz komunikačnej úrovne intelektuálneho suterénu. Zriedkavo sa objaví jedinec ovládajúci základy argumentácie, gramatiky a slušnosti. Romantika štúrovského odkazu aj dnes mnohým imponuje, no ctnosti onej generácie akoby našli pokračovateľov skôr v exhibicionizme, ako v schopnosti duševného rastu. Tiež si uvedomujem, že šírka tejto vrstvy obyvateľstva sama o sebe predstavuje nemalý volebný potenciál. Matematicky však našťastie vyčerpateľný, Slováci totiž pevne verím nie sú národom hlupákov. Logicky by mali zodpovední v strane namieriť svoju pozornosť aj na tzv. strednú triedu, pre ktorú sú zatiaľ svojim všadeprítomným amatérskym populizmom, viac menej stranou bez systémových riešení! Jedným z prehliadaných poznatkov o vzostupe preferencií tzv. protisystémových strán v Európe je skutočnosť, že ani zásadné filozofické rozdiely nemôžu robiť žiadneho oprávneného voliča pre akúkoľvek stranu nezaujímavým. Moderné liberálne strany tento fakt berú dokonca ako jeden z pilierov svojej marketingovej stratégie a úspešne s ním žonglujú podľa potreby(žiarivým príkladom (ne)zvládnutia tejto jednoduchej politickej rovnice je úspešná kandidatúra Kotlebu v župných voľbách). Politický subjekt má totiž reálne možnosti ovplyvniť život každého občana bez rozdielu, parlamentné strany ešte reálnejšie. Toto si treba nielen uvedomiť, ale aj zakomponovať do oficiálnej rétoriky. Pre stranu s desatinovým podielom na trhu by bola osudová chyba strániť sa akéhokoľvek hlasu. Hnev, pocity nespravodlivosti, korupcia a nedôvera v právny štát sú dostatočnými hybnými silami na zmenu v spoločnosti, ak sú správne zmenežované. Životaschopná filozofia dokáže ľudí nielen prilákať, ale aj presvedčiť, ak je ušitá na mieru cieľovej skupine. Tu je hlavný problém – opakujúce sa témy, ktoré sú dávno príliš sprofanované. Ranou, z ktorej strana dlhodobo krváca, je akútny nedostatok odbornosti. Črtou doby je predpoklad vhodnej ideologickej výbavy pre úspešné budovanie kariéry a spoločenského statusu a akýkoľvek nesúlad s konceptom humanizmu a liberálnej demokracie svedčí o komplexoch, konšpiračných sklonoch, traumách z detstva a v konečnom dôsledku o nízkej inteligencii. Bez výnimiek. Cynicky povedané, aj bezcharakterný privatizér to za určitých okolností môže dotiahnuť až na predsedu vlády. Alternatívou pre ĽSNS sú osoby označované slovom „konšpirátor“, čo je v podstate nič nehovoriaci status mnohých vzdelaných, úspešných a konštruktívnych ľudí. Neustále fňukanie a sťažovanie sa na boj proti oligarchii a iným veterným mlynom ešte žiadny skutočný prínos nepriniesol. Preto treba využívať skôr iné, menej priehľadné a hlavne efektívnejšie metódy politického marketingu. A veľmi trefne autor článku pomenoval aj (ne)schopnosť práce s médiami. Médiá bez väčších problémov udržiavajú negatívny obraz ĽSNS, pretože im to svojimi vyjadreniami poriadne uľahčujú. Presviedčať presvedčených nemá reálny význam. Vo vrcholovej politike je Kotleba už nejaký ten piatok a preto si musí byť vedomí, že nič nedostane zadarmo a že už sa nenesie na vlne župného víťazstva. Zo začiatku sa mu dali odpustiť pôrodné bolesti, okolo zakladania strany, ale dnes už by mal byť v jej vedení vykryštalizovaný tým, kde je každý „mužom na pravom mieste“. Bežný človek však vie viac o obvineniach a kauzách jednotlivých poslancov ĽSNS, ako o ich parlamentnej aj mimoparlamentnej činnosti. A vyhovárať sa stále na mediálnu blokádu je detinské. Všetky ostatné strany na nedostatok priestoru zareagovali buď tým, že si zaplatili ľudí, ktorí im ten priestor vytvorili, alebo si vytvorili vlastné médium. Dôležitý balík voličov je vždy veľmi veľká množina občanov-nevoličov, alebo tých, čo z nejakého dôvodu voľby obídu širokým oblúkom. To, čo môže prevážiť misku na váhach budúceho potenciálneho úspechu bude ale príťažlivosť ĽSNS pre tzv. „strednú vrstvu“, ktorú v opratách pevne zviera súčasný establishment. . Tí nepodporia stranu, ktorá chce byť zodpovedná za vedenie štátu, keď si nedokáže poradiť ani s takýmito „banalitami“.
  PS: Možno je na mieste otázka, či je ĽSNS naozaj taká protisystémová, či chce niečo naozaj zásadne meniť a problémy riešiť a či nie je len „súčasťou hry“. Či to nie je úplnou náhodou marketingová bublina, ktorá má zozbierať opozičné hlasy a „akože“ nechtiac spľasnúť na nejakom diletantskom prešľape…

  • A to ešte nie je ani zďaleka všetko. 🙂 Ale inak veľmi dobre napísané – ako vždy.

  • Nič v zlom, ale odstavce nedávaš naschvál? Neurotické tony súvislého textu tiež nie sú riešenie.
   A nie že by som sa kotlebovcov musel nejako zastávať, ale, také kritiky už zazneli tisíckrát – no a? Nemajú mať krivé nohy a rozplácnuté nosy, majú vedieť spievať a lietať – to by určite pomohlo.

   • Poporiadku… Odstavce rieši môj firemný počítač, ktorý je žiaľ nastavený takto a nemám oprávnenia na akékoľvek úpravy. Ak nie je hocijaká strana schopná reflektovať na konštruktívnu kritiku, nemyslím si, že je schopná načúvať potrebám ľudí a pracovať pre nich. Zvyšok nie je k veci, nebudem komentovať.

  • No hej, ale nechať sa zabiť a zabiť svojich bratov za záujmy amerických (a ukrajinských) židov?
   Kolega, to tiež nie je moc zmysluplné konanie.
   A to som sa vyjadril extrémne jemne.

  • No, tvrdenie, že kotlebovci oslovujú najmä nižšie a nevzdelané vrstvy sa nezakladá na pravde. Tu je jedna zaujímavá analýza: https://karmina.red/posts/volby-lsns/

   Ak je tu nejaká skupina, ktorú kotlebovci najviac priťahujú, tak je to študujúca mládež. A najmenej ich volia dochôdcovia. V podstate je to celkom podobné ako v prípade francúzskeho NF. Ten má tiež najnižšiu podporu medzi starými (tým je už očividne jedno, čo sa stane s ich vnukmi) a výraznú medzi mladými.

   • Prečítal som si tú analýzu. Vychádza mi z nej nasledovné. Ak voličskú základňu ĽSNS tvorili naozaj do takej veľkej miery študenti a stredná vrstva, tak potom tragédia vyjadrovania týchto ľudí v diskusiách nadobúda úplne iný, ešte tragickejší rozmer. Navyše s tou analýzou úzko súvisí iná dôležitá otázka a síce prečo tí študenti, doktori, právnici, alebo podnikatelia nie sú vo väčšej miere integrovaní v štruktúrach strany. Odpovedí je veľa, stačí pohnúť rozumom…

    • Extrémnejšou alternatívou k tomu, čo píšeš a čo tvrdí táto analýza by mohol byť fakt, že množina ľudí, ktorí si ĽSNS vo voľbách vybrali „z trucu“, aby dali ostatným stranám najavo, že stagnujú – spontánny voliči, je väčšia, ako si myslíme. Ale snáď so mnou budeš súhlasiť, že oveľa podstatnejšia je pre každú stranu voličská základňa, teda ľudia, ktorí sa stotožňujú s jej programom a volia ju práve preto. Ale ani táto alternatíva nie je príliš lichotivá…

     • Hej, je to tak, ako píšeš. Myslím, že väčšina voličov LSNS ju volila z dôvodu protestu voči systému, nie pre jej politický program (kto už číta politické programy strán? :-)).

      Kotlebovci sa stále nachádzajú v akomsi „detskom“ štádiu, hoci by bolo nefér tvrdiť, že tam nedošlo k žiadnemu vývoju. Explicitný „fashy“ imidž s uniformami nahradil „sedlácko-vidlácky“ so zelenými tričkami (popravde, ten prvý bol viac sexy, ale ľudia sa celkom boja uniforiem, takže preto tá zmena) a prestalo sa toľko hovoriť o Židoch a sionizme a viac o „cigánskych a skorumpovaných parazitoch“. Čiže istá sebareflexia a snaha o zmenu u Kotlebu predsa len bola – akurát to stále naráža na limity, ktoré sa nedajú len tak ľahko prekonať. Veru, ako sa dá zvýšiť priemerné IQ kotlebovcov? 🙂

     • Integráciou ľudí s vyšším IQ? 😀 Tam však je problém iný limit, ego 🙂

   • Aman, ten web karmína.red, čo si postol je úplne skvelý. Doslova hltám tie rozbory o mináčovskej ľavici.

    Práve som v situácii, kedy som „vyčerpal“ súčasné informačné zdroje. Je v nich len málo pre mňa nového a užitočného. Bodlo by mi dačo nové, aby som si rozšíril obzory. Ak máš viac takýchto webov a blogov ako karmína – či už ľavicových, pravicových, rasových, domácich, zahraničných, v angličtine, nemčine, nejaké konkrétne osobnosti – o politike, prosím, hoď mi sem linky na ne. Prípadne aj iní, Sitra Ahra, Jánosz, prop, volchvmag.

    Samozrejme, mohol by som študovať hrubú zahraničnú literatúru, ale to sa mi fakt nechce. Nebudem to robiť, pokiaľ to nebude nutné. 😀

    • Skús deliandiver.org… Možno nájdeš niečo inšpiratívne.

    • Uf, Michal, je toho naozaj hodne.

     Zo slovenských proti-systémových webov zvyknem navštevovať nadhľad (tam i prispievam a dosť komentujem) a info-vojnu. Občas chodím i na sclabonia.sk (ale tento web netreba brať príliš vážne :-)).

     Z českých najmä spomínaný deliandiver, Dobré bývalo i bratrství.net, pohanský kruh a nassmer. Samozrejme, že tiež sledujem i Parlamentní listy a Hájkov Protiproud.

     Zo zahraničných webov najmä Counter-Currents, Altright.com, Occidental Observer, Radix Journal, American Renaissance, VDare, Council of Conservative Citizens, Daily Stormer a mnohé iné.

     Samozrejme, že tiež sledujem množstvo zaujímavých youtuberov. Tu je môj účet, kde si môžeš pozrieť moje odbery: https://www.youtube.com/channel/UC5Vwx571GLWwdCyw2P7UYuA/channels?view=56&shelf_id=0
     AK by som mal odporučiť len jedno anglické médium, ktoré treba na youtube sledovať, tak by to definitívne bolo Red Ice Radio. Majú tam množstvo kvalitných rozhovorov so zaujímavými ľuďmi a ideologicky sú silne pro-európsky.

     No a samozrejme, že sledujem i množstvo mainstreamu: Smečko, Nko, Pravda, Týždeň, CNN… V minulosti som zvykol chodievať aj na ľavičiarske Jetotak, ale to už dosť upadlo.

     Dúfam, že som ti aspoň trochu pomohol. 🙂

   • Vojna démonkratického systému proti ĽSNS zúrivo pokračuje, je normálne, že mnohí voliči sa k ním nepriznávajú, lebo by boli okamžite perzekuovaný, hlavne tí čo sú na vyšších postoch. Odolávať takému existenčnému tlaku, nie každý má možnosti a predispozicie.

  • Nedocital som to do konca, uz sa fakt nedalo.
   Mas tam aj nejake dobre pripomienky, ale celkovo to je len taky zhluk bez riesenia.
   Ked nie si volic LSNS, co asi nie si, tak potom napis ze co je podla teba to lepsie „na trhu“, napis koho volit ked LSNS volia podla teba len ti „nizkokastovi“.
   Aj cez chyby ake maju, a maju ich dost, aj cez vsetko ostatne, ze nemaju ako opozicia ziadnu moc a ze su tam ako tichi prisediaci (o tom by som silno pochyboval, evidentne nesledujes dianie v parlamente) a aj cez to co pise autor clanku ze nevratili prispevok, (keby vedel podobnosti ako to v skutocnosti bolo s tym prispevkom tak by toto nenapisal) tak aj cez to vsetko je to ta najlepsia strana na Slovensku, a ked niekto tvrdi opak tak nech mi tu pekne napise tu jeho alternativu koho volit a nie ze radsej nevolit nikoho pretoze tym padom vas hlas prepada bolsevikovi..
   Podotykam ze nie som clen LSNS, s vela vecmi s nimi nesuhlasim, ale u mna su aj tak bezkonkurencne nr.1 na Slovensku.

   • Dušan, v skratke: 1.) Nikde som nenapísal, že ĽSNS nie je to najlepšie na trhu. To však stále nie je dôvod na to, aby som ich bezvýhradne volil. Zmyslom konštruktívnej kritiky je poukázať na oblasti, v ktorých sa môžem zmeniť, takto to chápem ja a tým sa v živote riadim. Keď to dokážem ja, dokáže to aj ĽSNS. Alebo nedokáže a potom si nezaslúžia môj hlas. Strana je pre ľudí, nie pre úzku skupinu vyvolených na vyhriatych stoličkách. Ak sa nenaučia načúvať ľuďom, môže to skončiť tak, že rozdiel medzi boľševikom a „nacionalistom“ bude plus mínus žiadny. 2.) Naozaj sledujem dianie v parlametne a naozaj si myslím, že okrem Mazureka a Uhríka je zvyšok poslancov za ĽSNS pasívna. S tým majú problém aj iné strany, ale musíš uznať, že čím má strana kreatívnejších, aktívnejších ľudí v parlamente, tým väčšiu možnosť ovplyvniť dianie a pracovať pre svojich voličov a zaujať ďalších, má.

 3. Zabudol som napísať, že strana ĽSNS by mohla na Mazurekovú obranu a komunikáciu posolstva využi tú svoju obrovskú sieť 139-tich facebookových stránok, ktoré vybudovala a ovláda.

  https://dennikn.sk/684530/kotlebovci-ovladaju-na-facebooku-zhruba-140-stranok/

  • Informácie pôvodom z DenníkaN sú neoverené. Ale otázka na Kotlebu by to mohla byť zaujímavá. Navyše si nemyslím, že cieľová skupina, ktorej by sa mali viac venovať, bude považovať anonymné FB účty za relevantný zdroj informácií.

   • O tých skupinách sa popísalo viac, je aj celý zoznam konkrétnych webov a úspech kotlebovcov na FB je všeobecne známy. Ale nie, bohužiaľ to nie je tá pravá cieľová skupina…

 4. vy ste ale idioti 😀

 5. vsetci kotlebovci 😀 necitate medzi riadkami dianie vsade a len sa hnevate na cely svet.. a uz nie som nastvany len sa smejem lebo plakat nevladzem

 6. Michal, čo sa týka útoku na Mazureka a Frontinus, to nie sú náhodné javy a vysoko pravdepodobne nie sú oddelené. Reláciu v rádiu Frontinus som počul dávnejšie, snáď ju ešte nezmazali z Youtube a pre mňa bola, čo sa týka pozsudzovania Kotlebovcov pomerne dôležitá.
  O Kotlebovcoch šli z národného hnutia rozporuplné informácie. Dodnes veľa ľudí nevie, že sa dištancovali od praktík prápora Azov a prerušili kontakty s militantmi čo tam od nás chodia bojovať. Kotlebu, kto chce si nájde na Slobodnom vysielači, ale podstatné je to, čo sa stane s hnutím, ak by ho náhodou niekto „picol“. Odpoveď na toto dáva Mazurek, a relácia v ktorej uspokojivo obstál, aj keď tam boli chybičky. Hlavne však poskytol obraz ako sa k neprispôsobivým a nezamestnateľným ľuďom postavila ĽSNS v Banskej Bystrici. A keďže to bolo konštruktívne riešenie, pre štátostranu, čo s eurofondami určenými špeciálne na tieto menšiny robí to čo robí, je existencia tohto neskutočný problém, ktorý Robo musí preventívne riešiť skôr ako by sa toto mohlo v mainstreame medialne spojiť proti Ficovi na jeho likvidáciu. Jediné mocenské riešenie, spočíva v pošpinení mediálneho nosiča tohto nákladu – Mazureka, keď to nezaberie v B.B. tak aspoň vo zvyšku Slovenska. Ako by potom vyzerala štátostrana s formálnou nálepkou socialistická v konfrontácii s tzv. extrémistami, čo zamestnávajú ľudí a vytvárajú v nich pracovný návyk, nestrkajú im pre nič za nič do rúk peniaze namiesto posielania do plynu?
  Problémom je, že Kotlebovci sa nemôžu láskať s neprispôsobivými, stratili by tvár, bude problémom zostať socialistickým a zároveň aj nacionálnym a nextrémnym, dá sa to teoreticky elegantne obísť cez kresťanstvo ale majorita nechce byť na to upomínaná, keďže sama ak nie je vyzlečená z peňazí, tak je obeťou konzumu. Avšak provokácie a nálepkovanie Kotlebovcov z rasovej neznášanlivosti z nich robia neatraktívnych pre strednú vrstvu a toto je len zrejme začiatok bitky. Na štátostranu sa dajú vyťahovať kauzy z tunelovania fondov so sociálnou tématikou to je ich achilovka, hodinky a autá za milióny v kontraste so sociálnym cítením ďalšia, účty v daňových rajoch asi top.

  • O tzv. „praktikách“ prápora Azov sa šíria obrovské dezinformácie. Rád by som vedel, čo tým máte na mysli. Viete, to je tak. Azov sú zapálení bojovníci – vlastenci, s ktorými nie je ľahké bojovať. Keď bola celá ukrajinská armáda na ústupe, nacionalisti sa nevzdávali. Rovnako ako svojho času jednotky SS. Preto je každá lož dobrá, aby im zlomili morálku, očiernili ich, podľa možnosti urobiť všetko, aby boli rozpustení a aby bola verejná mienka proti nim. Je smutné (ale príznačné), že ĽSNS na čele s vodcom sa dištancovala od skutočných nacionalistov, od ktorých by si mala brať príklad. Namiesto toho sa začali bratríčkovať s boľševickými „nočnými vlkmi“, kladú vence k pomníkom „hrdinských“ sovietskych vojakov – v skutočnosti boľševických okupantov, a chodia oslavovať „Deň víťazstva nad fašizmom“. Farebne povedané – z hnedastej sa stáva taká červená, ako paviánova riť. Hlavne že sú hlasy do volieb…

   • k tomu Azovu, nedá sa žiť len s minulosti, situácia je iná, …. hm, keď začali nemci židovskú otázku, akosi viac-menej nikomu to v európe nevadilo, ale keď začali padať bomby na Londýn a začali umierať angličania atd.. tak to zmenilo situáciu

   • hm, však jasne, ste klasika – nacionálni socialisti bez pardónu … presne ako batalion Azov, Ajdar, Donbas.

   • Hnedasta je podobna cervenej a je to aj jej najvacsia konkurencia.
    Obidva su to socialisticke odnoze, ale ty to vsetko velmi dobre vies.
    Bratrickovat sa s nocnymi vlkmi nie je nejaka zrada, ale skor postupny utok na ziskanie si cervenych volicov, pretoze keby sa hnedi zamerali len na svoje publikum tak to iste publikum by im aj zostavalo nadalej a nerozsirovalo sa.
    Ked sa ma niekde v Europe stat nejaky volebny prevrat tak sa musia podchytit aj ti cerveni,a to by nemalo byt az tak tazke kedze obidve tieto giganty toho maju spolocneho viac ako dost..

    • Socialisti je jedna vec, boľševici úplne iná. To, že ĽSNS v záujme získavania volebných hlasov verbuje aj presvedčených židoboľševikov (predpona žido je myslená v kontexte pôvodu boľševizmu) nie je známkou prefíkanej stratégie, ale bezcharakternosti na najvyšších miestach strany. Tí červení sa musia podchytiť, to je pravda. Najlepšie v prevýchovných táboroch, kde si môžu odskúšať svoju ideológiu na vlastnej koži…

     Voličov treba presviedčať, aby prijali moju ideológiu, nie aby som sa ja prispôsoboval chutiam, náladám a fantáziám voličov. Obzvlášť tých červených. Toto je prekliatie demokracie.

     • Myslis si ze ja by som nechcel presne to co pises?
      Jasne ze s tym co pises suhlasim, ale uvedomujes si v akej krajine zijes, a ze tu na Slovensku maju ludia dokladne popremyvane mozgy a to az tak, ze aby pochopili skutocny stav veci je takmer nerealne.
      Zidobolsevik uz z principu by v zivote nedal hlas niekomu z hnedych, ja tu pisem o obycajnych cervenych, vychovanych komancom, povacsine dochodcoch, ktori sa daju kupit aj za 5 eur ako si ich kupuje Fico a takych je tu bohuzial hromada.
      Ale ked tito povacsinou jednoduchi ludia stale dokolecka z telky pocuju ze Kotleba je fasista a ked potom aj sami od neho vidia, ze ani on sam nechce prilis spajat, ale skor rozdelovat tak je jasne ze sa skor vyplasia a budu volit pre nich mensie zlo cize Smer alebo Sns alebo nejaku inu prdistranu.
      Ja tu nepisem o nejakom prezliekani kabatu, ale ked sa tu ma nieco zmenit tak sa to musi zmenit legalnyni volbami pretoze na nejaku revoluciu sa tu neda ani pomysliet, je to v tejto hemisfere uplne nerealne. Preto treba podchytit tych cervenych pretoze volic Smeru nevoli tu stranu ani tak pre ideologiu, je to skor byvaly Meciarov volic ktory bol nacionalista a tahal skor do hneda ako do cervena, takze vsetci tito volici nebudu mat az tak velky problem opat prezliect kabat, staci ich len nejak podchytit, ale na to treba vytvorit nejaku funkcnu strategiu.

     • Súhlasím s Dušanom a zároveň aj s M. Kotlebom, vodca musí diplomaticky manévrovať. Virtuálne potrebuje spojiť ľudí čo pre obranu štátu boli schopní bojovať na oboch stranách, musí spojiť povstalcov aj ľudákov. Táto misia je cesta v čase nazad a deje sa v súčastnosti. Viem, že vlkmi s vyzerá kostrbato ale sám neviem ako by som to inak riešil. „Úspešná“ je už sprofanovaný termín, ale chcel by som povedať, že vhodná politika musí reflektovať primerane naše väzby a sympatie k Rusom bez ohľadu na naše štátne zriadenia a ideológie. Podané na papieri sú to dosť čudné termíny, ale najlepšie ich človek pochopí, keď vycestuje na západ a pobudne tam s našimi súčastnými, pomenujme tých ľudí korektne spojencami, nejaký ten čas.

     • Na Slovensku si vieme naozaj krásne ospravedlňovať vlastné nedostatky. Všetko to, čo ste napísali, je iba príznakom toho, že Kotleba nemá jasné smerovanie, žiadnu ideológiu, žiadne odkiaľ a kam smerujeme. Jediné, čo je jasné, je snaha získať čo najviac voličov, jedno akého zmýšľania. Naozaj si myslíte, že takýto človek bez vízie, bez charakteru, bez jasného svetonázoru a cieľa, dokáže doviesť Slovensko k prosperite? Ukážte mi jediný prípad v histórii, keď takéto vajatanie viedlo k rozkvetu národa-štátu-ríše. Hlavne, že sme si to ospravedlnili. Tým teraz vôbec netvrdím, že iné strany v parlamente sú na tom nejako lepšie.

      Ale môžete mi dokázať, že sa mýlim. Predstavte si, že Kotleba dnes vyhral voľby. Povedzte mi, ako si podľa jeho plánov predstavujete Slovensko o 10 rokov pod jeho vedením. Ako sa Slovensko pozdvihlo, aká je ekonomická úroveň, kde je vzdelanie, kultúra, priemysel. Že Kotleba nepredstavil žiadne plány na obrodu priemyslu, školstva, kultúry, ekonomiky, armády? Má ich vôbec? Má vôbec ľudí, ktorí by toho boli schopní? Pripravuje si aspoň takých ľudí? Koho? Kto by tak z ĽSNS by mohol byť ministrom financií, vnútra, zdravotníctva, alebo práce? Ak sa zamyslím, nebolo by nadpolovičné víťazstvo ĽSNS vo voľbách nakoniec pre Slovensko katastrofou? Aká vláda by ho viedla?

      Nech sa páči…

     • Veľmi presne vystihnuté aké plané tieto „protisystémové“ snahy sú. Je tu pán s dáždnikom, ktorý chce pred dažďom ochrániť nielen každého desiateho Slováka. A čo robí? Kričí na zlodejov, že nad ním stoja a lejú z krhle vodu, ale akosi zabudol ten dáždnik rozprestrieť a tvári sa, že je suchý a ostatní tiež. Väčšina z jeho kamarátov mu za to tlieska, alebo mu nevie pomôcť a ten zvyšok nevystrkuje rožky, aby nekričal aj na nich. Pod tento nerozprestretý dáždnik sa teda logicky schopnejším ľuďom príliš nechce. Prečo? Lebo by možno prišli na to, že ten dáždnik treba rozprestrieť a tým by „vodcovi“ vzali vietor z plachiet. „Vodca“ si predsa takú dôležitú vec musí uvedomiť aj sám…

     • Prop položil správne otázky, ktoré nás dostávajú nás k našmu odlišnému pohľadu na ideálne zriadenie. Po prvé, nemyslím si, že národný socializmus sa dá na Slovensku 100 percentne uplatniť. To národné asi tak na 40-70 percent, to sociálne asi tiež a musíme to urobiť evolučným, nerevolučným spôsobom, tak, aby nám naše menšiny netrhali štát, t.j. aby to rovnako zmýšlajúcich maďarov neťahalo k Orbánovi a Jobiku. Ak národné zameníme za kultúrne (kultúra vs pakultúra) tak sa dostaneme k presnejšej definícii toho, čo chceme propagovať, inak tu máme Ukrajinu. O koncept kulturkampf-u (ktorý prehral aj Bismarck) strach nemám.
      Ťažkým problémom legitímneho (nie len legálneho pro forma…) vodcu Slovákov je to, že ich musí zjednotiť…. . Naposledy sme sami proti sebe bojovali v povstaní. Prop viem, že sa Vám dvíha žalúdok z bolševikov, ubezpečujem Vás, že mne tiež, ale ignorovať sa táto časť nášho národa nedá, nech akokoľvek absurdne uvažuje (zrejme asi tak írečito, z nášho pohľadu asi až absurdne, asi na úrovni 68-ho roku). Skutočný vodca nás musí zjednotiť, potlačiť oligarchické výstrednosti a hrabivosť, vrátiť zdeptaným luďom sebavedomie, zaraziť absurdné sionistické praktiky novodobého otrokárstva (cca 3 000 000 exekúcií vykonávaných na 1 000 000 ludí = milión ludí pracujúcich na čierno, alebo za minimálnu mzdu + fušky), atď…. .
      Tieto mediálne, koncernové a politické k…vy vyrobili túto nenormálnu extrémnu situáciu a nehambia sa nazývať osoby, čo majú ideologické know-how ako vyriešiť situáciu výrazom, ktorý popisuje viac ich – extrémistami. Ja naozaj neviem, kto je to priemerný exekuovaný človek, ale nepripadá mi to tak, že na Slovensku máme milión darmožráčov a lenivcov. Oni zašli priďaleko a aj keď sa to hneď vyriešiť nedá, tak toto pán stredoškolský profesor bude musieť riešiť, lebo inak skončíme ako velmi čudný koncetrák. Voličský potenciál ĽSNS je enormný, avšak ak by došlo k jeho skorej realizácii máme tu US air force a bombardovanie. Kroky národného hnutia treba koordinovať s Poliakmi, Maďarmi a Čechmi, Orbán tiež nevystupuje ako vodca Maďarov preto, že to má v krvi a nevznikol ako Kotleba – variabilná premenná kompenzujúca chyby systému. Cez jeho ústa cítiť tlak Jobiku.

   • Čo sa týka jednotiek SS, tak ak sa nemýlim SS boli elitné jednotky, avšak do SS sa verbovali aj mimo Nemecka narodení etnickí Nemci, napríklad naši karpato, sudetonemci a aj vo francúzsku narodení Nemci a k SS sa počítali dobrovoľníci. No a spomínanému Azovu – dajú sa charakterizovať ako dobrovoľníci, logicky teda určite proti nim musí byť vedená Ruská propaganda. Avšak ich ciele a spolu s tým ako je koncipované Ukrajinské vedenie je schizofrénia sama o sebe.
    Ad. 2. V manuále farebnej revolúcie je aj stať o tom, že radikáli, ktorí spustili revolúciu musia byť neskôr odstránení (zrejme mafiánmi najatými tajnou službou, alebo tajnou službou). (Taká poznámka na okraj, prečo teda asi účastníci domáceho a zahraničného odboja boli po 2. sv. vojne perzekuovaní).
    V tomto prípade k odstráneniu nedošlo, radikáli si v občianskom konflikte zachránili životy, lebo v prípade mierového scenára by prišli o životy. Po tretie. Akákoľvek skupina mužov bez žien nespadajúca pod riadnu civilnú, vojenskú alebo cirkevnú jurisdikciu (alebo niekedy aj bez ohľadu na ňu), napr. migranti, zlatokopi, piráti, guerilla, dobrovoľníci alebo sodateska – citové zafarbenie výrazu je v tomto nepodstatné sa majú tendenciu chovať rovnako.

    • 1. Do jednotiek Waffen SS sa neverbovalo, boli to výhradne dobrovoľnícke jednotky a ich členovia podliehali prísnemu výberu. Nie však rasovému, ale výberu podľa schopností a oddanosti ideológii národného socializmu. Členmi SS boli aj Indovia, Arabi, Valóni, Francúzi, Španieli, Ukrajinci, ba dokonca aj Rusi.

     Tvrdenia o schizofrénii by ste musel konkretizovať, inak je to iba také plácanie do vetra. O nie príliš dobrej znalosti cieľov Azova, resp. dobrovoľníckych nacionalistických oddielov svedčí aj spájanie týchto jednotiek s ukrajinskou vládou. V nacionalistických oddieloch sa už dlho hovorí o tom, že akonáhle sa skončia boje na východe, presunú sa boje do Kyjeva. Nie je to žiadne tajomstvo, píšu to dokonca aj v mainstreame napríklad tu: https://www.aktuality.sk/clanok/353629/v-batalione-azov-sa-modlia-k-ukrajine-svatej-matke-hrdinov/

     Zacitujem z článku: „takmer všetci sú sústredení na to, že len čo sa ukončí konflikt na východe, bude treba boje presunúť do Kyjeva“. To neznie príliš „provládne“, že?

     2. Ukážte mi ten manuál farebných revolúcií. Neviem o tom, že by niečo také existovalo. Miešať farebné revolúcie s odbojom z Druhej svetovej je hodne nekorektné.

     Ešte viac nekorektné je porovnávať Azov s nejakými dobrodruhmi (zlatokopi, piráti…) Asi ste si to nevšimol, ale Azov a aj všetky ďalšie dobrovoľnícke jednotky sú už dávno súčasťou ukrajinskej armády (Národnej gardy) a sú plne pod jej velením.

     • Manuál farebných revolúcií rozhodne existuje, hoci neviem, či to je relevantné pre Jánoszov príspevok. Toto je jeho verejná časť – také inštrukcie, čo má proamerická opozícia robiť:

      http://www.aeinstein.org/nonviolentaction/198-methods-of-nonviolent-action/

      Gene Sharp a Albert Einstein Institut:
      https://en.wikipedia.org/wiki/Gene_Sharp
      http://www.aeinstein.org/
      http://www.martinus.sk/knihy/autor/Gene-Sharp/

     • Sám som mal v ruke samizdatový preklad knihy s názvom myslím „Metódy nenásilného boja“ a žiadosťou o pomoc s korektúrami. Takže takýchto kníh existuje viac, avšak ani ma nenapadlo ich označovať za manuál farebných revolúcií. Dajú sa totiž použiť na čokoľvek a kýmkoľvek. Prečo sa za „farebnú revolúciu“ neoznačujú napr. akcie Black lives matter? A pritom sú doslovne „farebnejšie“, ako akékoľvek iné. 🙂 To, že myšlienky sú využívané rôznymi hnutiami a ideológiami je úplne bežné. Avšak je tu ešte jeden zaujímavý aspekt, ktorý si spomenul aj ty. Je to slovné spojenie „proamerická opozícia“. Síce to v definícii „farebnej revolúcie“ nenájdeme https://sk.wikipedia.org/wiki/Farebn%C3%A1_revol%C3%BAcia , ale asi sa zhodneme, že aspoň v našom ponímaní je to významný znak.

      Hypoteticky. Ak by som zobral tento manuál a začal pomocou neho robiť „nacionalistickú revolúciu“, bola by to farebná revolúcia? Možno áno – pretože súčasní neomarxisti by ju hneď označili za „hnedú“. 🙂

     • Na toto sa nedá povedať nič. 😀

    • Len na dokreslenie nenemeckých príslušníkov SS ako zaujímavosť:

     Country/Ethnicity – Estimated # of volunteers- Name of Waffen-SS Units
     Albanian 3,000 -21st SS Division

     Belgian: Flemish 23,000 -5th SS Div., 27th SS Div.

     Belgium: Walloon 15,000 -5th SS Div., 28th SS Div.

     British Commonwealth (English) 50 -The British Freikorps

     Bulgaria 1,000 in the Bulgarisches Reg.

     Croatia (includes Bosnian Muslims) 30,000 7th SS Div., 13th SS Hanshar Div.23rd SS Div.

     Denmark 10,000 in Freikorps Danemark, 11th SS Div.

     India3,500 in the Volunteer Legion

     Estonia 20,000 in the 20th SS Div.

     Finland 1,000 in a Volunteer Battalion.

     Hungarians 15,000 in the 25th SS Div., 26th SS Div. 33rd SS Div.

     Latvia 39,000 in the 15th SS Div., 19th SS Div.

     Netherlands 50,000 in the 23rd SS Div., 34th SS Div.

     Norway 6,000 in the 5th SS Div., 6th SS Div.11th SS Div., .

     France 8,000 33rd SS Div.

     Italy 20,000

     Poland/Ukraine 25,000 14th SS Div.

     Russian (Belorussia) 12,000 29th SS Div., 30th SS Div.

     Russian (Cossack) 40,000 XV SS Kosaken-Kavallerie-Korps

     Russian (Turkic) 8,000 Ostürkische SS, Tatarishe SS

     Rumania 3,000 Waffen-Grenadierregiment der SS (rumänisches 1)

     Serbia 15,000 Volunteer Corps

     Spain 1,000 Spanische-Freiwilligen-Kompanie der SS 101

     Sweden, Switzerland & Luxemburg 3,000 5th SS Div., 11th SS Div.

     Indické jednotky v službách SS:

     http://tinypic.com/view.php?pic=14o4swg&s=6#.WRv1sVJvdPM
     http://tinypic.com/view.php?pic=1265r3q&s=6#.WRv2S1JvdPM

 7. AZov sú vrahovia detí, žien a starcov. Čo k tomu viac dodať. A sú to fašisti. Zabíjajú svojich – ukrajincov.

  • Neviem, co beriete, ale mal by ste s tym prestat…

   • Odpustím si otázku, čo si myslíte o ideologickom, zložení ukrajinského establshmentu a politickom smerovaní tejto krajiny. Avšak aj keď s Kotlebom súhlasím vo vzťahoch a vnímaní Ruska, je tu viac ako zjavný rozpor medzi ideológiou a tradíciou. Paškvil sa mu bude opakovať vždy na výročie povstania.

    • Ale kľudne vám na otázku, ktorú ste si odpustili, odpoviem. Ukrajinský establišment sú rovnaké predajné potvory, ako slovenský establišment. Ale ako na Slovensku podľa vlády a parlamentu nesúdite všetkých občanov Slovenska, tak rovnako by ste mal robiť aj na Ukrajine. To, že sa k moci na Ukrajine dostala iba iná vetva banditov, to ešte neznamená, že sú takí všetci Ukrajinci. Verte tomu, že pri Majdane toto Ukrajinci nechceli – rovnako ako my sme nechceli v roku 1989 nahradiť jedných zločincov inými zločincami. Ale stalo sa. Na rozdiel od Slovenska ale na Ukrajine existujú sily (aj keď zďaleka nie také vplyvné a silné, ako sa vďaka určitej propagande s radosťou preháňa v našich luhoch a hájoch), ktoré dokážu zobrať zbraň do ruky a postaviť sa oligarchom. Momentálne má Ukrajina dvoch nepriateľov – nostalgický neoboľševizmus maskovaný ako boj za práva Rusov na Ukrajine, prichádzajúci z Ruska, a vlastnú vládu, ktorá hľadí iba na svoje vlastné záujmy a nehľadí na blaho národa (toto poznáme veľmi dobre aj u nás). Ukrajinský nacionalizmus vidí ako horšieho nepriateľa proruský separatizmus a neoboľševizmus, preto sa stavia hlavne proti nemu. Toto vyhovuje aj vláde, preto vzniká akýsi pocit, že nacionalisti a vláda sú jedno a to isté. Väčší omyl nemôže byť. Na druhú stranu si aj nacionalisti uvedomujú, že postaviť sa proti vlastnej vláde v súčasnej vratkej situácii môže znamenať aj koniec Ukrajiny.

     Pevne verím (alebo dúfam) – a všetko tomu aj nasvedčuje, že akonáhle bude zažehnané nebezpečenstvo zo strany Ruska, nacionalisti si veľmi rýchlo urobia poriadok aj doma. Vycvičení ostrieľaní veteráni so zbraňami v rukách, to sa nebude dať vyriešiť vodnými delami, ako to urobil Lipšic pri Gorile. Zatiaľ nacionalisti pochodujú bez zbraní pred parlamentom. Ale tvrdé a húževnaté jadro už je sformované. Príde deň…

     • hm, no, veď sa objavila správa, že amerika prestala finančne podporovať batalion Azov, to len potvrdzuje slová propu.

     • Donbas nikdy nebol ukrajinský, bol ruský. To až Leninová vláda v roku 1922 podarovala Donbas (Doneck, Lugansk, Charkov) Ukrajine, aby Ukrajina vôbec mala aspoň nejaké školy a priemysel. Takže na Donbase sú doma Rusi, nie Ukrajinci. Na Kryme našťastie ukrajinizácia neprebiehala tak dlho, preto zostal ruský a návrat bol pomerne bezbolestný.
      Dokonca ani Kyjev nebol ukrajinský, ale ruský. Bola to veľká strategická chyba, keď ruskí cári obdarovávali krpatú nevďačnú Ukrajinu ruskými územiami.

     • Martin, prosím, naštudujte si históriu. Keď Kyjev rozkvital, Moskva ešte nestála.

     • Ten deň nepríde, nie preto, že by som ho chcel, alebo nechcel, ale preto, že ak Prošenko dohodne s Rusmi mier, alebo Ukrajinci ovládnu Donbas, tak nacionalisti ovládnu Kyjev a súčastná vláda skončí v lietadle alebo na kandelábroch. Preto Prošenko podporuje dobrovoľnícke oddiely na fronte a zároveň ich aj zrejme buď zrádza, alebo nechá zrádzať. Ak Prošenko chce prežiť, musí dobrovoľníkov nechať vykrvácať na fronte a potom uzavrieť s ruskojazyčnými Ukrajincami prímerie.
      Čo sa týka manuálu farebných revolúcii, stačí si prečítať knižku od Luba Huďa Zamatovo nežná tyrania, je tam slušne popísaný.
      Mne je ľúto chlapcov aj z jednej strany, aj z druhej, pretože bojujú v konflikte, ktorý nechceli. Hlavné správy síce tlačia opolčencov, ale v občianskej vojne nikto nie je bez viny a nikto nie je ten dobrý, na oboch stanách bojujú žoldáci.

     • „nebezpečenstvo zo strany Ruska“

      Tomu, Mr Prop, naozaj veríš? 🙂

      To je ako povedať, že tu musíme strpieť Dzurindu, kým hrozí nebezpečenstvo z Ruska.

     • Netuším, prečo tu pletieš Dzurindu, keď sa jasne vyjadrujem o Ukrajine.

      Vysvetlím ti to ale polopate.

      Asi by bolo ťažké popierať, že Rusko (poťažmo Ruská Federácia) nie je svetovou veľmocou prvej triedy. Môže sa smelo radiť po boku USA, Číny, Británie, či Francúzska. Podľa môjho skromného názoru, čo do sily je na druhom mieste hneď za USA. Vyznáva možno iné ideologické smery, než ostatné veľmoci. To ale v žiadnom prípade neznamená, že čo do „veľmocenskej filozofie“ nepoužíva tie isté postupy ako ostatné veľmoci. Tie sú totiž už z princípu vrodené každému impériu a sú nemennným faktom presne tak, ako to, že človek je vypudený z delohy a neliahne sa z vajíčka. Tieto postupy sú rovnaké už po tisícky rokov.

      Aké sú teda tie postupy? Je zaujímavé, že pri pohľade na USA ich vie určiť každý bez problémov, ale pri pohľade na Rusko mnohých zasiahne akási ideologická slepota. Najdôležitejším je neustály rast a snaha o rozširovanie svojho mocenského vplyvu a aj územia (všimnime si, že KAŽDÁ ríša, ktorá sa prestala rozširovať, okamžite začala upadať, ako príklad si vezmime Rím, ale v súčasnosti môže byť dobrým príkladom Británia, ktorú veľmocou nazývame už skôr iba zo zdvorilosti, prípadne aj chvíľkový úpadok postsovietskej ríše do nástupu Putina). Samozrejme, svet má obmedzenú veľkosť a nedá sa rásť donekonečna. Hranice ríš sa stretávajú a tu dochádza k snahe o nastolenie „tej svojej“ moci.

      Ukrajina za Janukovyča bola vyslovene slabá a pod vplyvom Moskvy. To si asi tiež nepoprieme. Nastal tu však mocenský boj medzi veľmocami. EÚ (ktorú môžeme tiež do určitej miery nazvať veľmocou – aj keď iba vazalskou) sa snažila o rozšírenie svojho vplyvu (a vplyvu USA), čomu sa celom prirodzene Moskva bránila. To netreba brať ako – títo sú dobrí, títo zlí. Je to prirodzený mocenský boj, kde z každej strany si niekto presadzuje svoje záujmy a samotná Ukrajina trpí. Tak, ako je pre Ukrajinu nebezpečné USA a EÚ, je nepochybne nebezpečné aj Rusko. Ani jednej z týchto strán totiž neleží na srdci záujem Ukrajiny, ale iba samého seba.

      No a ako by mala reagovať Ukrajina? Z pohľadu ukrajinského nacionalistu je jasné, že očividnejším nepriateľom Ukrajiny je Rusko – to totiž usiluje o narušenie územnej integrity Ukrajiny. A nenahovárajme si, že to tak nie je. Pokiaľ sa podarí vysporiadať sa s týmto problémom – čo je prvý krok – potom by malo dôjsť ku kroku číslo dva. To je vysporiadanie sa so zapredancami v Kyjeve a urobiť krátky proces s ľudmi, ktorí zastupujú záujmy EÚ a USA. Potom snáď konečne bude Ukrajina svojbytnou krajinou, a aspoň do určitej miery začne riadiť sama svoje osudy. Nie podľa pokynov z Bruselu, Washingtonu, alebo Moskvy.

      Ako to nakoniec skončí, to vôbec netuším. Som si ale istý, že ani Moskva, ani Washington akýkoľvek krok čo vykonajú na Ukrajine, rozhodne nerobia pre krásne oči Ukrajincov, ale výhradne pre svoj vlastný prospech. Myslieť si čokoľvek iné je naivita. Takže áno, Rusko je pre Ukrajinu nepriateľom. Úplne rovnako, ako EÚ a USA. Rusko proste nemôže prestať s vmiešavaním sa do ukrajinských vecí, rovnako ako to nemôže urobiť USA. Inak by dopustili vlastný úpadok a možno dokonca až rozpad (samozrejme hovorím o dlhodobom horizonte, ktorý môže kľudne trvať stáročia, ale v istej nepriaznivej konštelácii to môže byť iba pár rokov). To, že chápem pohnútky Moskvy a Washingtonu však ešte neznamená, že ich schvaľujem. Ale na rozdiel od mnohých nadšených a zanietených „panslávov“ sa snažím používať rovnaký meter na obe strany.

     • Pre Ukrajinu je Rusko také isté nebezpečenstvo, ako pre Slovensko Česko. Áno, byť v jednom štáty by prinášalo len nezrovnalosti a krivdy, je lepšia samostatnosť, ale na druhej strane je prirodzené a prospešné byť kamarátom a hospodársky aj politicky spolupracovať. Čo také by nám hrozilo od Čechov (nezabúdajme, bububu, že je ich dvakrát viac, ako nas):
      prídu a počestia nás, budú nas vykorisťovať, zoberú nám naše prírodné zdroje…
      Nie, nič také nám od Čechov nehrozí, lebo sú príliš s nami prerastení. Hrozí to od tých, čo sú cudzí a/alebo ďaleko.

      Hrozí Ukrajine, že bude pod Ruským vplyvom? A pod koho vplyvom by mala byť?
      Ahá, okrem geopolitickej racionality o mocnostiach si stále spomínal aj akúsi „samostatnosť“. A to by ako malo fungovať? Ja to Ukrajincom nejako nevyčítam, že tomu veria, veď na Slovensku je to podobné – proste sú z dôvodu svojej minulosti politickí hlupáci. Malé a slabé krajiny nikdy nie sú samostatné. Ukrajina nie je malá, ale je slabá.

      Ty si správne spomenul, že im hrozí negatívum aj z EU a USA – ale oni na to neveria – oni si myslia, že s Európou a Američanmi k nim príde blahobyt. Naivná tupá predstava hodná časov za Brežneva, ale nie dnes.

      Tak čo im teda hrozí z toho Ruska? Niečo horšie, ako hrozí Vladivostoku? Niečo horšie, ako hrozí Rusom samým? A naopak – dostanú z Brusela blahobyt. Bože, na to tu v Európe už nik nemôže veriť.

      Aha, aby som nezabudol – hranice. Súčasné hranice boli vytvorené umelo po katastroficky rýchlom rozpade ZSSR. Tie hranice sú zlé, nezodpovedajú realite, desiatky miliónov ľudí žijú mimo svoju krajinu.. Hranice sú deformované, z čias komunistického Soviet Sojuzu. Po rozpade sa dali udržiavať, kým boli vzťahy medzi národmi priateľské, keď sa ale Ukrajinci dali nahuckať kvarglou Nulandovou a inými židmi, to sa nemôžu čudovať, že otázka hraníc prišla na pretras. Donbas ani Krym proste Ukrajine napatria, žijú tam v absolútnej väčšine etnický Rusi. Nacionalisti by mali toto rešpektovať, ináč sú to len tupé hovná.

     • Ale, prosím ťa. Odkedy je Česko impériom alebo svetovou mocnosťou? Uvedom si, že ovca nemôže byť s vlkom veľký kamarát. A to je presne pomer menších krajín voči svetovým mocnostiam. Malé štáty môžu spolupracovať s veľmocami, ale iba do tej doby, kým má veľmoc z toho prospech. Samozrejme, prospech môže byť často na oboch stranách, ale žiadna veľmoc nebude pomáhať nejakému štátiku len preto, lebo je taká humánna, obetuje sa a nič z toho nemá, iba dobrý pocit. Nedaj sa vysmiať. To je na hlavu. Nerobí to žiadna veľmoc, ani Rusko. Každá veľmoc hľadí v prvom rade výhradne na svoje vlastné záujmy. Ak dodáva Rusko zbrane a „poradcov“ na Donbas, nerobí to z lásky k separatistom, ale iba preto, že v tom vidí osoh pre seba. To isté platí o USA a západnej Ukrajine. Skús zložiť ružové okuliare, prestať tvrdeniami, že od Rusov Ukrajincom nič nehrozí (to isté by som mohol tvrdiť o opačnej strane) a pozerať sa na to reálne.

      Naviac Ukrajina má svoje špecifické skúsenosti s Ruskom. Zober si Maďarsko a jeho vládu nad slovenskými územiami pred 100 rokmi. Teraz všetky neprávosti vynásob desaťnásobne a dostaneš približne predstavu, prečo Ukrajinci nenávidia Rusov (ale aj Poliakov).

      Čo sa týka hraníc. Ja som z tých posledných, ktorí by spochybňovali tvrdenia o nespravodlivosti určenia hraníc. Hranice však nebudú asi nikdy spravodlivo stanovené. Ale viem určite, že ak bude pri novom určení hraníc použité násilie, hranice nebudú stanovené spravodlivo URČITE. O tom by mohli niečo porozprávať napr. Nemci v roku 1919 a Česi v roku 1938.

      A ešte jedna vec. Ukrajinskí nacionalisti sa nenechali nahuckať žiadnou kvargľou ani žiadnymi Židmi. Túto lživú propagandu prichádzajúcu z Ruska si nechaj na nadhľad. Klásť rovnítko na UA medzi súčasnú vládu a nacionalistov to je ako klásť rovnítko medzi Fica a Kotlebu. Nacionalisti sa dostali do parlamentu NAPRIEK tlakom z USA, EÚ a Ruska, nie vďaka nim.

 8. Na margo dobrovoľných práporov je k veci dopátrať sa kľúčových otázok. Jedna z nich je, kto ich financuje. „Koho“ sú. Iste, členovia dobrovoľníci môžu obrátiť zbraň aj voči otcovi práporu. Kto však vie?

  • Zdá sa, že odpoveď viete. Prezraďte prosím.

   • Nefinancuje prápory Azov náhodou Igor Kolomojský (chazar) a ten určite nebude mať záujem na náraste ukrajinského nacionalizmu. Po skončení vojny s Ruskom (resp. s Luganskom a Doneckom) prápory Azov rozpustí a min ich odtrhne od financovania a zásob takže budú ako tiger bez zubov.

    • Nie, Azov nefinacuje Kolomojský, ani žiaden iný -ojský. Pravý sektor, a teda aj Azov sú už niekoľko rokov súčasťou armády po vzájomnej dohode. Pokiaľ máte dôkazy vašich, hm, fantázií, uveďte ich prosím.

 9. “Zmyslom konštruktívnej kritiky…”
  …okrem toho, že taka neexistuje, keby aj existovala, je dobrá k ničomu….
  …kobnštruktívna kritika je guľka do čela
  tým, ktorých nechceme a chceme sa ich zbaviť…však vidíte čo robia, len aby sa udržali pri moci….

  “Ten kdo nepozná pravdu a nazýva ju klamstvom, je len hlupák. Ten kdo pozná pravdu a nazýva ju klamstvom, je zločinec” (B.Brecht).

  A oni poznajú pravdu veľmi dobre….

 10. prop, hnedá mala vždy blízko k červenej. kotlebovci to majú aj v názve „ľudová“. treba si uvedomiť, že pre väčšinu ľudí nehrá ideológia hlavný prím,ale oportunizmus,prípadne chránenie si vlastnej prdele. nie je na tom ale nič neprirodzené,aj keď je to morálne nízke a pudové, často je to evolučne preverené a účinné. vid.príklad obec Sekule.
  tí,čo tieto ľudské vlastnosti poznajú,vedia ich využiť vo svoj prospech,či už ako ilumináti, alebo ubermenschen. nikdy sa nepodarí zmeniť všetkých zvnútra. navonok možno. azov a im podobní,sú len využívaní na špinavú robotu a ak by aj zvíťazili, tí čo ich využívajú im nedajú podieľ na moci a posnažia sa ich zbaviť. (rovnako to platí aj pre opolčencov).
  paradoxom je,že azov aj opolčenci majú viac spoločného ako opolčenci s putinom, alebo azov s porošenkom. čo je vlasť? kremeľ , kyjev, či biely dom?

Leave a Reply