Domov / Hlavná strana / Z domova / Ako dostať od chudáka aj posledné

Ako dostať od chudáka aj posledné

automaty-ciganPolitika je špinavá záležitosť. Ale ako špinavá, to sa občan, sledujúci naše masmédiá, nedozvie. Sme informovaní, že prezident nevie čo je RSS, vieme o petícii na Facebooku za odvolanie prezidenta, a už je nad slnko jasnejšie porušenie ústavy pri nevymenovaní Čentéša. Popri týchto „dôležitých“ informáciách, ktoré majú zásadný vplyv na kvalitu nášho života a na naše príjmy, akosi unikajú iné informácie. Informácie, po ktorých treba pátrať, ktoré vynášajú na povrch ďalšie plánovité zbedačovanie národa vlastnou vládou a o ktoré z akýchsi mne neznámych dôvodov médiá záujem nemajú.

V závere roka 2012 bol v tichosti schválený pozmeňujúci návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 171/2005 Z. z. o hazardných hrách. Podľa predošlej úpravy tohto zákona (vydržala až 18 mesiacov) v krčmách nesmeli byť hracie automaty. Občania žijúci najmä v miestach s početnou cigánskou komunitou vedia veľmi dobre, prečo bola táto úprava prijatá. Posledná úprava zákona z decembra 2012 tento zákaz – zrušila. A nielenže zrušila. Naviac ešte sťažila aj možný zákaz hracích automatov obecnými a miestnymi úradmi.

Od 1. januára 2013 platí, okrem iného, aj nasledovná úprava:

– 13.§ 10 sa dopĺňa odsekom 6, ktorý znie:
„(6) Všeobecne záväzné nariadenie podľa odseku 5 písm. d) môže obec vydať, ak sa obyvatelia obce petíciou sťažujú, že sa v obci narúša verejný poriadok v súvislosti s hraním hazardných hier, pričom takúto petíciu musí podporiť najmenej 30 % obyvateľov obce, ktorí dovŕšili 18 rokov veku. Prijatie takéhoto všeobecne záväzného nariadenia obec oznámi bezodkladne ministerstvu s uvedením dátumu jeho účinnosti.“.

Takže občania, pokiaľ chcú zákaz hracích automatov v obci, musia spísať petíciu, vyzbierať aspoň 30% podpisov od dospelých obyvateľov obce a navyše musí všeobecne záväzné nariadenie schváliť trojpätinová väčšina poslancov…

Zaujímalo by ma, či by sa tieto podmienky dali dosiahnuť vo veľkom meste ako je Bratislava či Košice. Zrejme iba veľmi ťažko. A toto zrejme bolo cieľom. Výsledok má byť jediný – vyžmýkať z chudáka aj to posledné čo má. A ani sa tým príliš netají. V dôvodovej správe píše:

„Príjmy z prevádzkovania hazardných hier za obdobie rokov 2005 – 2011 (od účinnosti nového zákona o hazardných hrách) predstavovali pre štátny rozpočet cca 643 mil. eur. V záujme zachovania primeraného podielu tohto zdroja financovania všeobecne prospešných služieb sa identifikovali možnosti zvýšenia príjmov z hazardných hier, ktoré vyústili do návrhov úpravy odvodov v prípade prevádzkovania výherných prístrojov, videohier, technických zariadení obsluhovaných priamo hráčmi a stávkových hier.“

Môžeme smelo predpokladať, že po predošlej úprave, ktorá zakazovala hracie automaty v krčmách, začalo dochádzať k poklesu príjmov štátu z hazardu. A to je neprijateľný výpadok v štátnom rozpočte. Preto bezducho treba opäť hracie automaty povoliť, upraviť odvody a takto príjem rozpočtu zvýšiť.

Aby si vláda zachovala dekórum, nezabudli do zákona pribaliť aj „ochranné“ protigamblerské ustanovenia. Ako napríklad:

„Z pohľadu prevencie a boja proti závislosti na hazardných hrách pripravilo ministerstvo niekoľko opatrení. Jedným z nich je opatrenie, ktorým sa navrhuje zaviesť povinnosť pre prevádzkovateľov hazardných hier zverejniť pre hráčov na herných zariadeniach informáciu o telefónnom čísle na špecializované zdravotnícke zariadenie, pôsobiace v oblasti prevencie, diagnostiky a liečby látkových a nelátkových závislostí.“

Mne to pripadá, ako by ste narkomanom zlegalizovali drogy za podmienky, že na injekčnej striekačke bude uvedené telefónne číslo na protidrogovú liečebňu…

Pri pripomienkovaní tohto zákona dávali páni poslanci iba absolútne nepodstatné výhrady a to sa týka najmä opozície. Celkom zreteľne to bolo iba naoko. Veď napríklad poslanec Beblavý (SDKU-DS) mal „zásadnú“ pripomienku k umiestneniu informácie o výhre a pripojili sa k nej aj matadori SDKU ako Dzurinda, Mikloš, Žitňanská a bokom neostali ani „zásadoví“ poslanci iných strán – Šebej, Zajac, Procházka, Hrušovský a pár ďalších.

Ale aby som nezavádzal, že žiadna zásadná pripomienka od vládnych poslancov nevzišla. Tu je jedna pripomienka od poslanca SMER-u, Otta Brixi. V pôvodnom návrhu bola platnosť existujúcich VZN stanovená do 31.12.2013. Pán poslanec Brixi usúdil, že je zbytočné čakať na ukončenie platnosti zákazu až do decembra, keďže „polročná lehota by mala byť postačujúca na prípravu prípadných nových VZN obcí riešiacich problémy v súvislosti s prevádzkovaním hazardných hier“. Rovnakú pripomienku podal jeho stranícky kolega Martvoň. Samozrejme, pripomienka prešla a všetky zákazy hracích automatov strácajú platnosť nie v decembri 2013, ale už 30. júna 2013…

Poslanca Zajaca zaujíma, kto bude v herniach robiť kontroly a aké pokuty budú udeľované (že sa divíme), Žitňanskú s Lipšicom slovíčkarenie, u ostatných to nebolo lepsšie.

To naozaj nikto z týchto ostrieľaných poslancov nedokázal dať návrh na zmenu zákona? Rozviriť tento problém v médiách? Prečo to tak bolo? Čo ich viedlo k nečinnosti? Môžme iba hádať, prečo konali tak, ako konali. Ale ani jeden dôvod, ktorý ma napadá, nesvedčí v ich prospech.

Snahu o ponechanie posledného stavu prejavili len Jurinová s Kuffom, čiastočne Vašečka, všetko poslanci za OĽaNO.

Zákon vyšiel z dielne SMER-u. Tu vidíme, aké istoty nám prichystali, ako sociálne to so Slovenskom myslia. Na prvom mieste je len zisk s bezohľadnosťou, ktorej ťažko nájsť rovnej. Na druhej strane, zahraničné firmy podnikajúce na Slovensku dostávajú obrovské daňové úľavy a príspevky – možno práve z tých peňazí, ktoré štát vytiahol od najchudobnejších na hazarde.

Andrij Stryj, ::prop

O ::prop

4 komentáre

 1. Komunisti a ich myslenie sa nemeni za ziadnych okolnosti.
  Kedysi vraj komunisti v CSSR udrziavali narod v pokore lacnym pivom, chlebom, mliekom a hodne futbalu a hokeja pre masy, aby politicky nemysleli.
  Dneska pohrobkom komunistov na Slovensku zostali iba hazardne hry pre masy, aby nemysleli, hlavne nie pri volbach.
  Po vytvoreni CSR Cesi investovali do Slovenska, poslali tam expertov na riadenie uradov, ci vypravcov na zeleznice.
  Slovaci sa im odvdacili vyhnanim ich zo Slovenska.
  Napada ma podobna myslienka, co takto vyhnat zahranicnych investorov zo Slovenska?

 2. Keď sú sprostí, tak nech hrajú. Nikto ich nenúti.

  • Myslim, ze to nie je len o tych co gambluju. Problem je komplexnejsi. Co sa deje, ked cigan nema peniaze na automaty? Ide kradnut. Jeho deti nemaju co jest – idu kradnut a zobrat. Ak vyhra – hurhaj, krik, nasilie. A kto trpi? Ti co ziju v blizkosti herni, krciem, teda nevinni ludia. Kvalita zivota (nehrajucich) sa potom limitne blizi nule.

   • Hey Osmo,
    Uplne suhlasim s Tebou, mozno ludia na Slovensku by si mohli vziat priklad z Ameriky.
    Podotykam iba mozno, pretoze viem aki ste citlivi.
    Vytvorit napriklad mesto na Slovensku, kde by zili iba gamblers, nieco ako Reno, Atlantic City, Las Vegas, a dat tomu nazov Kocurkovo, iba ako priklad, podotykam.
    Ak cigani chcu utracat peniaze na sutomatoch, prosim, dajte im ich do osad, nech sa tam vysantia, nebudu Vas gadzov otravovat.

Leave a Reply