Domov / Hlavná strana / Z domova / Ad: Prečo meškali výsledky volieb? Takto to vysvetľujú štatistici… a takto to naozaj vyzeralo

Ad: Prečo meškali výsledky volieb? Takto to vysvetľujú štatistici… a takto to naozaj vyzeralo

HLAS voliča. Strategické ciele Štatistického úradu zamerané na HLAS zákazníka. HLAS jedného z 5993 predsedov, jedného zo 119 860 členov okrskových komisií.

Ideálny scenár – program priebehu volieb na okrsku.

Voľby prebehli pokojne usporiadane a korektne, bez sťažností občanov.

Sčítanie hlasov pre strany a preferenčných hlasov 512 voličov prebehlo rýchlo a bez vážnych problémov.

ON LINE zadávanie údajov do systému a všetky kontroly prebehli bez problémov

R E A L I T A

Dovoľte, aby som sa predstavil, volám sa Peter Peržo, bývam v Michalovciach, som počítačový inžinier, viac podrobností o mne a o mojich „blbnutiach“ nájdete na nete.

Hneď na úvod vyhlasujem, že cieľom mojej správy nie je nikoho „rozzúriť do biela“ nikomu ublížiť, ani nikoho potrestať. O čo mi ide? Uhádnete sami, veď nie ste „opičky“.

Počas volieb do NR SR 2016 som bol predsedom volebnej komisie vo volebnom okrsku č. 16 v Michalovciach. Pred voľbami sme zúčastnili školenia, na ktorom nás okrem iného pracovníčky Štatistického úradu SR informovali o tom, že najvhodnejšia forma doručenia výsledkov volieb je elektronická.

Ja „blbec“ som sa dôkladne pripravoval na to, aby všetko v našom volebnom okrsku prebehlo čo najlepšie, aby voliči aj členovia komisie boli jednoducho spokojní. Aby sme výsledky spracovali čo najrýchlejšie a čo najefektívnejšie. Bol som už predtým členom volebnej komisie a verte či neverte, nie je to jednoduchá činnosť a viac ako 19 hodinová šichta dá poriadne zabrať aj nám mladým, nielen „najstarším zákazníkom Kauflandu“, ktorí boli členmi a členkami komisie.

Vďaka Bohu a úsiliu všetkých členov komisie prebehlo všetko bez väčších problémov a s úsmevom na tvárach. Sčítanie hlasov pre strany i preferenčných hlasov viac ako 500 voličov spolu s ich zavedením do systému sme zvládli za 2 hodiny a 5 minút! Elektronicky sme odoslali výsledky, systém fungoval a potvrdil, že všetko je O.K. Vytlačili sme dva krát Zápisnicu, ktorú všetci členovia komisie podpísali a spolu s našou zapisovateľkou sme odišli na Obvodný úrad v Michalovciach.

Odovzdali sme Zápisnicu, poverený pracovník ju prijal a poslal nás do zasadačky, ktorá bola preplnená členmi okrskových komisií. Chodby na úrade boli plné nespokojných ľudí. Poverení pracovníci v zasadačke vyvolávali „podľa poradia“ v akom došli zástupcov jednotlivých okrskov. V sále znelo „Obec XY vizuálna kontrola“, „Obec XY 1 oprava údajov“ „Obec XY 2 vizuálna kontrola“ a tak dookola.

Po chvíľke „mi došlo“ a uvedomil som absurdnosť celej situácie a pochopil, že budem čakať do skorého, možno i neskorého rána. Až dovtedy, kým všetci, ktorí prišli pred nami a výsledky doniesli aj v papierovej forme, alebo na kľúči a nemali ich skontrolované, neodstránia všetky nezrovnalosti. V tej chvíli som si spomenul na svojich členov a členky komisie na okrsku, ktorí tam čakajú. Odísť mohli až po našom návrate z Úradu a až potom im mala byť vyplatená „kráľovská odmena“.

Vlasy sa mi zježili, adrenalín stúpol a začal som „blbnúť po svojom“. Ohlásil som sa najprv u vedúcej spracovania, ktorá ma najprv slušne „odbila“. Vybral som sa teda za predsedníčkou okresnej volebnej komisie a členom a členkám som položil jednoduchú otázku „Na čo vlastne čakám? Veď výsledky sme odoslali, systém potvrdil všetko je O.K., zápisnice sú podpísané, prevzaté a skontrolované. K žiadnym problémom na našom okrsku počas volieb nedošlo.

Pár členov okresnej komisie, ktorí duchom patria k „starším zákazníkom Kauflandu“ ma išlo presvedčiť o tom, že tak to má byť, taký je Zákon, oni nič, oni „muzikanti“ všetko je v rukách Štatistického úradu SR, oni nemajú do toho žiadne právo zasahovať. Dosť dôrazne som im otázku zopakoval, až predsedníčku volebnej komisie „osvietilo“ a vybrala sa mi na pomoc.

„Blbnutia“ pokračovali ako na bežiacom páse, moja tvár pekne belela, našu zápisnicu totiž nevedela „šéfka“ štatistikov a jej personál v tom zhone a po mojom zvýšenom hlase nájsť. Po zhruba pol hodine sa im to chvalabohu podarilo. Spolu s obidvoma šéfkami a mojou zapisovateľkou sme prišli k pracovníkovi, ktorý mal na starosti „vizuálnu kontrolu“.

Teraz zbystrite pozornosť!

Údaje, ktoré sme zadali do systému, ktoré systém odkontroloval, odsúhlasil a potvrdil O.K., tie isté údaje, ktoré sme si my vytlačili na okrskovej komisii a poverený pracovník od štatistikov u nich na Obvodnom úrade, začali zrkadlovo kontrolovať a nahlas odsúhlasovať „nabrúsená šéfka okresnej volebnej komisie“ (namiesto nás) a poverený pracovník.

A ja som si dovolil otázku? Pre BOHA prečo? Veď sú to tie isté údaje? Aký zmysel mala táto kontrola? To už nechápavo krútila hlavou aj naša zapisovateľka, tiež lapala po dychu a jej tvár sa zahalila belobou. Po desiatich minútach a vzájomnom odsúhlasení ma požiadali o podpis a poslali nás na ďalšiu kontrolu.

A tu som povedal DOSŤ. Podpísať vizuálnu kontrolu som odmietol!

Spolu so zapisovateľkou sme sa vybrali naspäť na okrsok, z ktorého nám predtým už viackrát telefonovali s nechápavou otázkou čo sa vlastne deje?

Vrcholne nespokojným a riadne unaveným členom komisie, ktorí viac ako 4 hodiny zbytočne čakali na odmenu za poctivo vykonanú prácu ju pani zapisovateľka vyplatila. Preč sa pobrali so škaredým výrazom adresovaným mne „Blbému predsedovi“, ktorý sa im snažil naivne vysvetliť, že by čakali ešte omnoho dlhšie, pretože nás vďaka môjmu kriku, šéfka štatistov uprednostnila, hoci to sama odmietla priznať.

Pár členov komisie na odmenu, ani nepočkalo a odišli pred našim príchodom. Kvôli vlastnému blbnutiu aj „blcom“ a „blbému systému“ som odmenu za voľby odmietol prijať. Prevzal som ju až 8.3.2016, aby som nespôsoboval problémy pani Tkáčovej, zapisovateľke, pracovníčke Mestského úradu v Michalovciach. Je mi to ľúto a ľúto mi je mojich členov a členov všetkých okrskových komisií, pani vedúcej štatistikov v Michalovciach a jej tímu. Ľúto mi je vlastne NÁS všetkých, Slovákov, Slovenky i celého SLOVENSKA.

Verím, že ste ľahko uhádli o čo mi ide. Zverejneniu informácií z mojej správy sa nebránim a verím, že Vy, ani ja neporušíme žiadne zákony, ani pravidlá. Práve naopak zabránime ďalšiemu blbnutiu a blbostiam zo strany štatistikov a všetkých, ktorí majú voľby a blaho občanov našej krásnej krajiny na starosti.

Ďakujem Vám za Váš drahocenný čas, ktorí ste venovali mojim „blbnutiam“.Ospravedlňujem sa za moju štylizáciu. Verte či neverte, som z toho všetkého ešte stále „zblblnutý“.

A „zavraždiť“, zatiaľ, až na pár výnimiek 🙂 , nikoho naozaj nechcem.

Kaufland na záver: V nedeľu popoludní som pred obchodným domom stretol známych, zástupcov komisie, ktorí boli v poradí pred nami zhruba o 30 čísel. Konštatovali, že ich tiež zaujal môj krik a „blblnutie“. Tiež nechápavo krútili hlavami, pretože skončili pred šiestou hodinou rannou. A kedy by sme skončili my?

So želaním pokojných, úspešných a šťastných dní nám všetkým i celému Slovensku

Ing. Peter Peržo

M. Rázusa 4
Michalovce.

P.S. „Slovensko, Slováci a Slovenky, máme v znaku tri vrchy a kríž – a nie tri opičky a hrabličky, ako návod na spokojný život „nevidím, nepočujem, nehovorím a hrabem len k sebe.“ https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20150915002

Poďakovanie v hudobnej forme na záverOdkazy:

http://ekonomika.sme.sk/c/20115071/preco-meskali-vysledky-volieb-takto-to-vysvetluju-statistici.html
„Štatistický úrad má za sebou krušnú noc. Jeho systém na ščítanie a vyhodnocovanie hlasov v noci oproti predošlým voľbám výrazne meškal. Dôvod? Jednoducho zblbol.

Prečo sme na výsledky z volieb čakali tak dlho? Poďakujte informačnému systému za milióny

Zdroj: redakčná pošta, www.protiprudu.org

O ::prop

7 komentárov

 1. Neverím elekronickému sčítavaniu hlasov a ničomu čo ide do Bratislavy ani z Bratislavy. Najlepšie je to v Amerike, kde volia ľudia elekronicky a za svoj hlas čo odvolili „nemajú žiadny papier alebo bločik“. Tisíce ľudí sa sťažovalo, že „dotykový počítač“ na ktorom volia „MENÍ Hlas“ sám automaticky, keď volili za Donalda Trumpa ich hlas automaticky preskakoval na Teda Cruza , alebo Rubia. Programátori softwaru verejne svedčia pred sudcami na Federalnom úrade, že software bol postvený tak, aby sa výsledky dali zmanipulovať „Napravo či Naľavo“a takto sa to v Amerike robí už 20-30 rokov, bezo zmeny. Tí obrezanci čo kontrolujú politický systém USA kontrolujú aj EU a Slovensko.

  Pozrite si video na JEWtube …….https://www.youtube.com/watch?v=JEzY2tnwExs

 2. Veľmi zaujímavá téma.
  Nikde k tomu moc nebolo, aj ten link, čo dávate ns Sme, je na zamknutý článok (ani kvoli takej vážnej téme si zásadne od prasiat nebudem kupovať prístup).

  Pán Peržo sa to pokúsil vysvetliť z prvej ruky, ale aj keď som si vedomý, že by som si mal niečo sám naštudovať, alebo to aspoň prečítať znova, aj tak musím povedať, že mi nie je jasné, ako to malo prebiehať a ako to prebiehalo a ČO vlastne bol problém. Chápem, že sa pán Perža rozčuloval a teraz to chce niekomu, aj sebe, akosi vysvetliť, ale to nás zaujíma teraz najmenej.

  Podotýkam, že som sám raz členom volebnej komisie bol, už síce dávnejšie, ale podstata je mi teda jasná. Rýchlo sme to zrátali a čo najskôr s tým bežali na okres, aby tam boli v rade medzi prvými. (Už ani neviem, či sme my ostatní čakali, )

  Opakujem, nie je mi jasné, či zdržanie pri preberaní na okrese spôsobila zas život nam uľahčujúca výpočtová technika, alebo boli nejaké nové zásady preberania, kontroly…?
  A všade mlčanie ako v hrobe.

  • Ja som si to prečital a záver je jednoduchý, elementárne nezvládnutie informacného systému. V prvom rade kvalita systému prachmizerna. Systém musi byt blbovzdorny a lahko ovladatelny a samozrejme bezchybný. Podla vysvetlenia ŠÚ nebol . To je celé.
   Neviem sa vyjadriť ku skutocnostiam ktoré uvádzal ŠÚ, nakolko systém nepoznam. Ešte je možnosť že ŠÚ klame. Ale preco by to robil, neviem, iba že by boli masochisti. Zrejme nie sú a skôr systém nefungoval v celku. A preto sa rozhodli pre ručnú kontrolu a ručne sčitanie. To sa mi zdá logické a jasné.
   Nie kazdý predseda volebnej komisie je počítačový inzinier a zvládol relativne jednoduché úkony. A to čo bolo pre pána Ing. PERŽU jednoduchým a samozrejmym asi pre iných nebolo. Čize system nefungoval ani dost málo ako celok ako plynie z opisu. Tak sa rozhodli pre plošne rucnú kontrolu. Myslim ze ine ani neostallo.

   Co sa tyka kyberútoku, to je rozpravka, jednoducho ludia chceli vediet vysledky tak sa zacali pripájat na server a ten klakol. Mozem to len potvrdit.

   Celá situácia je smiesna a len ukazuje ako saa u náš šafari z verejnymi peniazmi a vyhadzuju sa milióni. Tu konkretné 20 miliónov euro. To je šialené predrazenie amusím povedat, ze za taky jednoduchy a jednoúcelovy soft je aj 1milion, slovami jeden milion eur, královsky honorár. Skutocne tragedia co sa u nás deje. Takéto softveriki sme robili na VŠ zadarmo ako projekty pred 30 timi rokmi a to mali pocitace uplne iný vykon ako dnes. Málokto si to uvedomuje ale dnesny smartfón ma vacsí vykon ako superpocítac pred 20 timi rokmi. A volakedy tkzv. Terminalova siet, to je to co sa pouzívalo pred 20 rokmi na letiskach celeho sveta bola milionkrát jednoduchsia ale aj miliónkrat spolahlivejsia ako dnesný jediny mobilny telefon. A v tomto svetle, vyzerajú tieto volby nie trapnénie tragicky ale na demisiu a dozivotný trest pre 3 násobneho premiera SR. Pretoze ako je v roku 2016, problem otoslat najdenoduchsí textovy súbor aký moze byť so styrmi stlpcami tak uz neviem co móze byt horsie a to len z par tisič bodov. Nuz aj to nie naraz. Neviem si predstavit ako moze dalej vladnut clovek, ktory nezvladol ani takuto úlohu.
   Vyvstáva otazka, ako chce zvladnut naozajstne ulohy, nie pre cvicenie stredoskolákov z informatiky ale ulohy riadenia statu.

   • To, že softwerová technika zase raz zlyhala, je jasné. Otázne je, že minulé roky to zvládali aj bez tohto nového systému, rýchlo a isto. Tak prečo to teraz trvalo na okrese tak dlho.

    Chápem, v reále sa im nový systém len plietol pod nohy a nastal chaos, takže bolo popletené aj nepočítačové spracovanie, respektíve sa všetko robilo dvojmo. Ale bolo to naozaj len v tom?

    Nechcem tu dávať konšpirácie, že to bol zámer, naozaj nie. Čudujem sa len, že po takom zlyhaní je ticho. Nik neobviňuje Smerákov. Hm, teraz ma napadlo, nebola za tým firma nejakých geniálnych židkov z Izraela, keď je také ticho a žiadna kritika?
    To asi najskôr.
    Keďže pochybujem, že sa ešte niekto ozve s konkrétnymi informáciami – tak len skonštatujem, že ľudstvo nielen že problémy vyrába, ale ich aj čoraz viac ignoruje.

    • Podľa toho, čo viem to je nasledovne (ale neručím za to). Vývoj softvéru robila firma Microcomp (dvorná firma Počiatka), zakázku získala za Fica, vývoj stál 23,2 miliónov Eur vrátane nejakých webových aplikácií na zobrazenie dát.

 3. Na tychto volbách vidime a pan inžinier Perža, nam skvele popísal a ja mu ďakujem, že prepísat rucne štyri stĺpce 500 riadkov, keď som dobre čítal im naozaj zabralo 2 aj pol hodiny . To bol najvacsí vykon a vlastne jediná praca a cieĺ volebnej komisie. Odoslaním tohoto jenoduchého súborceku sa mali a aj mohli rozíst domov. To je cele. Niet co dodat. Bohuzial nie tak celkom.
  Príbeh sa len zacina. Príbeh zlyhania státu ako celku, zlyhania v najednoduchsích úkonoch o úlohe aj tazko vraviet.
  Kazdý kto sa zamysli, len na chvilu musí vidiet tragiku tejto doby, tohto statu a spolocnosti. Ked stať nezvladne ani takýto jednoduchy ukon, ktory uz tazko moze byt jednoduchsi. Ako vyplnit tabulku 4 x 500 a odoslať ju do centra a tam on line vyhodnotit. A SW stal 20 milionov Euro, to je prosím pekne 600 000 000 byvalych SK. Ak sa vobec da hovorit o nejaakom SW, lebo toto je naozaj uloha pre zdatneho strdoškoláka. A este by to malo svietit, blikať, trúbiť, hulákať vsetkymi farbami, zvukmi ake si len fantazia pubertáka vie dovolit.

  Nuž a nikto nič. To je kolaps civilizacie, zdravého rozumu a poľahký si vieme predstavit aj to ze lavicka z eurofondov stoji ako rodinny dom . A premier ktorý to zorganizuje je zvoleny 3x do funkcie. Ako povedal jeden pan z Penty, ludia su hlupy, nicomu nerozumeju vnimaju len pozlatko. Je to tak.

  • Hej, presne k rovnakému záveru som dospel aj ja:) Zdanlivo maličkosť, ale kolaps civilizácie mi pripadá ako presné vystihnutie.
   Samozrejme, je to zrejme aj preto, že sme viacmenej z oboru a poznáme podobné prípady.
   A hlavne je človek šokovaný, že za štvrťstoročia sa ani trocha nezvýšila počítačová gramotnosť. Lebo pod tým pojmom gramotnosť nie je ťukanie čísielok do tabiľky, prípadne googlovanie, ale schopnosť mať predstavu o tom, čo možno od techniky a informatikov očakávať. S plnou vážnosťou – v tomto sa očividne nič neposunulo, naopak, ľudia by akoby boli ešte sprostejší a nechávali sa opiť naozaj hocakým rožkom, ako sa hovorí. Kedysi ľudia o informatike, prirodzene, nič nevedeli, ale boli si toho vedomí a niektorí mali záujem – dnes nevedia tiež nič, ale vedia si pustiť apky, hry, socsiete a porno, takže sú so sebou bohorovne spokojní a nezaujímajú sa o nič.
   Na Fica by som to síce nahádzal, toto je ovela, ovela širší problém – ale samozrejme to, že „volič je hovno“, to mal peňťák pravdu.

Leave a Reply