Domov / Hlavná strana / Zahraničie / 31C3: Prednáška odhaľuje nové podrobnosti o staniciach NSA v Rakúsku

31C3: Prednáška odhaľuje nové podrobnosti o staniciach NSA v Rakúsku

mochel230. december 2014 / Novinár Erich Möchel na základe Snowdenových dokumentov skúma, čo NSA v Rakúsku vyvádza.

17.000 akreditovaných diplomatov, početné medzinárodné organizácie ako OSN, IAEA a Opec, ako aj z historickej perspektívy brizantná poloha medzi Východom a Západom: žiadny div, že Viedeň je stále znova označovaná za metropolu špiónov. Logicky si tu silne prihrieva polievočku aj vojenská tajná služba USA – NSA. Investigatívny novinár Erich Möchel (ORF) teraz zhrnul aktivity odpočúvacích agentov na prednáške v 31C3 v Hamburgu.

Investigatívny novinár Erich Möchel mesiace rešeršuje materiály k NSA staniciam vo Viedni

Všade biele domčeky

Podľa Möchela existujú vo Viedni momentálne tri dôležité stanice NSA. Za prvé to je americká ambasáda v deviatom viedenskom okrese: na jej streche sa nachádza omniózny biely domček, ako bolo možno vidieť na ambasádach USA po celom svete (napr. v Berlíne) – tento slúži na odpočúvanie. Dokumenty zo zväzkov NSA od whistleblowera Edwarda Snowdena ukazujú, čo sa v týchto skrinkách nachádza. NSA v týchto interných dokumentoch udáva jasne, že sa takéto jednotky „Special Collection Service“ nachádzajú v „diplomatických zariadeniach“ USA (respektive v partnerských krajinách, ako Veľká Británia, Nový Zéland, Austrália, alebo Kanada).

einsteincastanet
Foto: Negatívy zo Snowdenovho archívu ukazujú, čo sa v tých ominóznych bielych skrinkách na strechách veľvyslanectiev nachádza.

Výstavba

Ďalší podobný domček sa nacháza aj na IZD Tower (41 poschodový kancelársky vežiak v Donau City, len 50 m vzdialený od budov OSN vo Viedni, pozn.preklad.) kde je umiestnené ďalšie veľvyslanectvo USA, ktoré je príslušné pre OSN. Tretím stanovišťom je „vila NSA“ v Pötzleinsdorfe, ktorá mala podľa Möchela, svojho času slúžiť ako analogická pozorovacia stanica. Medzičasom sa táto dostáva do procesu rušenia, spolupracovníci majú byť presídlení smerom na IZD Tower. Tamojšie zariadenie USA, ktoré sa nachádza v najvyšších poschodiach, sa práve rozširuje. K tomu sa viaže jeden kuriózny inzerát jedného architekta na Facebooku, ktorý hľadá „šikovnú osobu hovoriacu anglicky“.

NSA stanovištia majú podľa Möchela komunikovať cez vysielaciu vežu Exelberg.

Ideálne spojené

Tieto tri jednotlivé stanice sú cez svoje stanovištia medzi sebou prepojené širokopásmovou sieťou. Vysielacia veža Exelberg slúži pritom ako releová stanica, tvrdí Möchel vo svojej prednáške. Väčšia časť spracovania dát sa deje v IZD Toweri. A hoci je táto výšková budova len desať rokov stará, bolo v nej uplynulej jari prekvapivo inštalované klimatizačné zariadenie. Silná indícia na masívne počítače, ktoré sa pri práci vysoko zohrievajú. Záhadou je aj to, tvrdí Möchel, že v okolí IZD Toweru často nefungujú mobilné telefóny. To by mohlo súvisieť s protišpionážnymi prostriedkami.

Optické vlákna skôr nezaujímavé

Že NSA zbiera aj rakúske internetové dáta Möchel neverí – minimálne nie v Rakúsku. Ostatne všetky dáta tečú beztak do Frankfurtu, kde americké a nemecké tajné služby spoločne čerpajú z internetovej prevádzky. Naviac putujú tieto dáta cez britské pobrežie, kde britská GCHQ prevádzkuje ďaľšiu zbernú stanicu, V Rakúsku sa dá len „relatívne zle“ nájsť vhodný zberný bod v sieti, tvrdí Möchel. Avšak Snowdenove dokumenty ukazujú, že NSA mala minimálne jednotlivo infiltrovať siete Telekom Austria. Siete mobilných operátorov zaujímajú agentov z Fort Meade o to viac.

Königswarte: spoločne načúvať

Nakoniec sa Möchel venuje stanici Königswarte, ktorú už analyzoval v samostatnom článku. Tento novinár ORF si je istý, že tamojšie odpočúvacie zariadenia sú zamerané na civilné satelity, aby odpočúvali komunikácie medzi loďami, alebo na veľkostaveniskách.

Podľa Möchela stojí prevádzka tohto zariadenia ročne najmenej desať miliónov euro, čo vzhľadom na rozpočtové suchoty rakúskeho Bundesheeru, vyvoláva otázniky. Záverom prejavil Möchel rozhorčenie, že rakúska vláda očividne takýmto spôsobom úzko kooperuje s úradmi USA. Neutralita je pošliapavaná, hovorí Möchel. Nabudúce chce prezentovať nové výsledky vyšetrovania.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Der Standard

O ::prop

Leave a Reply